Anasayfa / Gıda ve Sağlık / gıda / Etiketsizse Yemezler

Etiketsizse Yemezler

Hatırlarsınız, yakın zamanda Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF), 29 adet gıda amaçlı GDO için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ithalat başvurusunda bulunmuştu. Başvuru, çeşitli firmaların itirazları ve Greenpeace’in başlattığı “Yemezler” kampanyasına 325 binden fazla kişinin verdiği imzalar sayesinde geri çekilmişti.

Şimdi bir başka konu gündemde.

GDO’lu yemle beslenen hayvanlardan elde edilen süt, peynir, yumurta ve eti tanıyamıyoruz. Çünkü üstlerinde bu hayvanların GDO’lu yemle beslendiğine dair hiçbir uyarı yok.

Halbuki yasaya göre, tüketicilerin tercih hakkının ortadan kalktığı durumlarda GDO’ların ithalatına izin verilmiyor.

Greenpeace Akdeniz, halkımızın tercih hakkının da, güvenle beslenme hakkının da elinden alındığı gerekçesiyle yeni bir kampanya başlattı: Etiketsizse Yemezler: GDO’lu yemle beslenen hayvanların ürünleri etiketlensin!

Şimdi siz de bu formu doldurarak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’den bu ürünlerin etiketlenmesi için gerekenlerin yapılmasını isteyebilirsiniz.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Trans Yağ Savaşı’nın İç Yüzü

ABD’de pek çok gıda maddesini etkileyecek yeni bir kanuni düzenleme hazırlığı var: Gıda ve İlaç Dairesi (Food and Drug Administration; FDA), ülke genelinde trans yağların kullanımına karşı mücadele başlattığını duyurdu. Kulağa hoş geliyor değil mi? Ama kimilerine göre FDA bu kararı, halkın sağlığını değil bazı şirketlerin kârlılığını korumak için aldı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir