Home / gıda ve sağlık / gıda / Tartışmalı İçecek Katkı Maddesi: BVO

Tartışmalı İçecek Katkı Maddesi: BVO

Coca-Cola Company, Fanta ve Powerade gibi meyveli içeceklerinde ve spor ürünlerinde bulunan BVO isimli katkı maddesini ürünlerinden çıkarmaya hazırlanıyor. Aynı maddeyi geçen yıl spor içeceklerinden çıkaran Pepsi ise, BVO’yu Mountain Dew ve AMP isimli ürünlerinde kullanmayı sürdürüyor.

bvoFoto: hurriyet.com.tr

BVO, brominated vegetable oil‘un kısaltması. Yani bromlu bitkisel yağ. Özellikle narenciyeli meşrubatların ayrışmamasını sağlayan bir stabilizatör.

BVO, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin güvenli olarak tanımladığı katkı maddeleri listesinden 1970’te düşmüş. Ancak içecek şirketlerinin BVO’yu belli bir miktarda kullanmalarına izin verilmiş. Avrupa Birliği, Hindistan ve Japonya’da ise gıda katkı maddesi olarak kullanımı yasak.

Mayo Clinic araştırmacılarına göre BVO içeren ürünlerin aşırı derecede kullanımı; hafıza kaybı, deri problemleri ve sinir problemleri gibi sağlık sorunlarına neden olabiliyormuş.

Coca-Cola sözcüsü Josh Gold, konuyla ilgili açıklamasında BVO’nun kaldırılması adımının güvenlikle ilgili olmadığını ve ürünlerinde kullandıkları muhtevanın her zaman güvenli olageldiğini vurgulamış. Bu durumda neden kaldırdıklarını gerçekten merak ediyor insan. Bir de tabii bundan sonra yerine ne kullanacaklarını…

Kaynak:
hurriyet.com.tr
wikipedia.org
 

Check Also

Trans Yağ Savaşı’nın İç Yüzü

ABD’de pek çok gıda maddesini etkileyecek yeni bir kanuni düzenleme hazırlığı var: Gıda ve İlaç Dairesi (Food and Drug Administration; FDA), ülke genelinde trans yağların kullanımına karşı mücadele başlattığını duyurdu. Kulağa hoş geliyor değil mi? Ama kimilerine göre FDA bu kararı, halkın sağlığını değil bazı şirketlerin kârlılığını korumak için aldı...