ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» gıda, gıda ve sağlık

GDO Artık Serbest!

| Mayıs 29, 2014Yorum Yok | 12.298 görüntüleme

Resmi gazetede bugün yayınlanan yönetmelik değişikliği ile GDO’nun artık her gıda maddesinde (bugüne kadar hiçbir şekilde/oranda kullanımına izin verilmeyen bebek mamaları dahil) kullanımı kılıfına uydurularak serbest bırakılmış oldu.

Yönetmelik şurada.

gdoFoto: greenpeace.org

İzahı da şu şekilde:
Bugüne kadar belli başlı GDO’lu ürün/maddelerin belli kriterler dahilinde ve belli ürünlerde kullanılması şartıyla ithal edilmesine izin veriliyordu. Bu onaylı GDO’lar bugünkü tebliğ yayınlanana kadar, örneğin bebek mamalarında hiçbir şekilde (%0.0000001 bile olsa) kullanılamıyordu (bkz. Resmi Gazete). Bebek maması dışında izin verilen firmalarca ithali serbestti.

Ancak bugünkü düzenlemeyle bakanlık (şirket eliyle yazdırılmış yönetmelikler olduğu için haliyle “şirketler”) diyor ki; ben daha önceden bu organizmanın ithaline izin verip bebek mamasında kullanılmasına izin vermemiştim ama bundan sonra eğer %0.9’un altındaysa her şeyde kullanımına izin veriyorum. Adına da “bulaşıklık” der geçerim, ne de olsa %0.9!

Mehmet Gürmen