Anasayfa / Gıda ve Sağlık / gıda / GDO Artık Serbest!

GDO Artık Serbest!

Resmi gazetede bugün yayınlanan yönetmelik değişikliği ile GDO’nun artık her gıda maddesinde (bugüne kadar hiçbir şekilde/oranda kullanımına izin verilmeyen bebek mamaları dahil) kullanımı kılıfına uydurularak serbest bırakılmış oldu.

Yönetmelik şurada.

gdoFoto: greenpeace.org

İzahı da şu şekilde:
Bugüne kadar belli başlı GDO’lu ürün/maddelerin belli kriterler dahilinde ve belli ürünlerde kullanılması şartıyla ithal edilmesine izin veriliyordu. Bu onaylı GDO’lar bugünkü tebliğ yayınlanana kadar, örneğin bebek mamalarında hiçbir şekilde (%0.0000001 bile olsa) kullanılamıyordu (bkz. Resmi Gazete). Bebek maması dışında izin verilen firmalarca ithali serbestti.

Ancak bugünkü düzenlemeyle bakanlık (şirket eliyle yazdırılmış yönetmelikler olduğu için haliyle “şirketler”) diyor ki; ben daha önceden bu organizmanın ithaline izin verip bebek mamasında kullanılmasına izin vermemiştim ama bundan sonra eğer %0.9’un altındaysa her şeyde kullanımına izin veriyorum. Adına da “bulaşıklık” der geçerim, ne de olsa %0.9!

Mehmet Gürmen
 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Greenpeace, Give Me Some Peace!

İngilizce başlık için baştan özür... Tepemin attığı bir anda yazmıştım. Sonradan sinirim geçince yayınlamadım yazıyı. Şimdiyse olayın kendisi için değil, ama hoşlanmadığım bir zihniyeti örneklemek için yayınlıyorum. Vapur çıkışında, kalabalık caddelerde önünüzü kesen, konuşa konuşa sizinle birlikte metrelerce yürüyen yeşil tişörtlü çocuklar var ya, onlardan biri attırdı tepemi. Greenpeace gönüllüsü gençlerden söz ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir