Anasayfa / Tarifleri Hazırlarken ve Kullanırken Dikkat Edilecekler

Tarifleri Hazırlarken ve Kullanırken Dikkat Edilecekler

Tarifleri Hazırlarken

 

Hammaddeleri orijinal ambalajlarında, üzerlerinde orijinal etiketleriyle saklayın.

Hazırlamakta olduğunuz karışımların küçüklerin eline geçmesini veya kurumasını engellemek için, işe koyulmadan önce, ihtiyacınız olan bütün malzemelerin elinizin altında olduğundan emin olun.

Satın aldığınız uçucu yağların, distilasyon yerine soğuk pres yöntemiyle elde edilmiş olmasını tercih edin.

Uçucu yağların çok yoğun ve kuvvetli olduğunu unutmayın. Belirtilenden fazla kullanmamaya ve doğrudan cildinize sürmemeye dikkat edin.

Belli bir bitkiye, meyveye vs. karşı hassasiyetiniz varsa, onun yağına da -örneğin, fındık yağı- hassasiyetiniz olabileceğini unutmayın.

Çamaşır sodasına çıplak elle dokunmayın.

Oksijen bazlı ağartıcıları oksitlenen metallerle (bakır, demir, gümüş, pirinç, bronz, kurşun) temas ettirmeyin.

Çok yüksek dozlarda boraksın üreme sorunlarına yol açtığını gösteren araştırmalar var. Bizim tariflerimizdeki miktarlar bunlara yaklaşmıyor olsa da, boraks kullanıp kullanmayacağınıza siz karar verin.

 

Şişelerken

 

Malzemeleri cam kaplarda saklamayı tercih edin ve kapaklarını sıkıca kapatın.

Isıyla hazırlanan tariflerde, kapağı kapatmadan önce karışımın iyice soğumasını bekleyin.

Önceden satın alıp kullandığınız ürünlerin ambalajlarını yeniden kullanacaksanız, çok iyi yıkanmış olmalarına ve içlerinde kimyasal artığı kalmamasına dikkat edin.

Hazırladığınız ürünün kabını mutlaka etiketleyip, içinde ne bulunduğunu, nasıl kullanılacağını belirtin.

 

Kullanırken

 

Asitleri (örneğin, sirke, limon suyu) mermer yüzeylerde, bilgisayar ekranlarında, emayesiz dökme demir ve alüminyum tencerelerde kullanmayın.

Karbonatı (sodyum bikarbonat) ve çamaşır sodasını (sodyum karbonat), alüminyum eşyalarla temas ettirmeyin.

Asitleri (örneğin, sirke) bazlarla (örneğin, karbonat) birlikte kullanmanın köpürüp taşmaya yol açabileceğini ve bu gibi maddelerin birbirinin etkisini azaltabileceğini unutmayın.

Çamaşır suyunu (sodyum hipoklorit) ve içinde çamaşır suyu bulunabilecek ürünleri (bazı bulaşık makinesi deterjanları, dezenfektanlar, ovma tozları, tuvalet temizleyiciler) asitlerle ve amonyakla asla karıştırmayın. Bu karışımların, savaşlarda kimyasal silah olarak kullanılan son derece zehirli gazlar açığa çıkardığını unutmayın. Daha iyisi, çamaşır suyunu hayatınızdan çıkarın.

Oksijen bazlı ağartıcıları ipek ve yünlü giysilerde kullanmayın.

 

Saklarken

 

Bütün karışımları yiyeceklerden uzak, çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin.

Kazara dökülmelerini veya küçüklerin eline geçmelerini engellemek için, kullandığınız malzemeyle işiniz biter bitmez yerine kaldırın.

Özellikle içinde süt gibi yiyecek-içecekler bulunan tarifleri hazırladıktan sonra buzdolabında tutun ve içlerinde hızla mikroorganizma üreyeceğini akılda tutarak, çok uzun süre saklamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir