Anasayfa / Anne-Çocuk / alt bakımı / Otopsi: Bebek Talk Pudrası

Otopsi: Bebek Talk Pudrası

talk-pudrasi

[madde tag=”T” title=”Talk”]: Çok iyi nem çeker, sürtünmeyi azaltır. Çıkarılırken içine asbest karıştıysa kanserojendir. Günümüzde kullanılan talk pudralarında asbest ayrıştırıldığı için bu tehlike daha azdır. Akciğer kanseriyle ve genital bölgede kullanıldığı takdirde yumurtalık kanseriyle ilişkisi olabilir. Özellikle bebeklerin ve astım hastalarının solumaması tavsiye edilir.

[madde tag=”P” title=”Propilen Glikol”]: Çözücü (solvent), dezenfektan, koruyucu. Cildin emiciliğini artırır. Gözleri ve ciğerleri tahriş eder; cilde temas ettiğinde kontakt dermatit veya kontakt ürtiker gibi alerjik tepkilere yol açabilir. Genel olarak zararsız olsa da yüksek dozlarda zehirlidir. Biyobirikimli değildir. Doğada kolayca çözünür; ancak bu sırada yüksek miktarda oksijen tüketir.

[madde tag=”A” title=”Alüminyum Stearat”]: Topaklanma önleyici, renklendirici, emülgatör, kıvam artırıcı. Zehirlilik derecesine dair fazla bilgi yoktur. Çok çeşitli kaynaklardan vücuda alınabileceği için, alınan toplam dozun yüksek seviyelere ulaşması söz konusu olabilir. Biyobirikimli değildir ve çevre için zararlı olmadığı düşünülmektedir.

[madde tag=”M” title=”Magnezyum Karbonat”]: Nem emici, hacim artırıcı, bağlayıcı, pH dengeleyici. Genel olarak zararsız bir kimyasaldır. Sindirim sistemi tarafından emilmediği için zehirleyici etkisi yoktur, ancak doz aşımı durumunda ishale yol açar. Biyobirikimli değildir ve çevre için zararlı olmadığı düşünülmektedir. Skin Deep Veritabanı’ndaki puanı 0’dır (0 en zararsız, 10 en zararlı).

Zinc Oxide: Bkz. [madde tag=”Ç” title=”Çinko oksit”]. Hacim artırıcı, renlendirici, cilt koruyucu, morötesi ışın yansıtıcı. Antiseptiktir. Hasar görmüş cildi onarır. Düşük dozlarda zehirli değildir, ancak solunum yoluyla vücuda daha rahat girer. Bu haliyle mutedil dozlarda dahi zehirleyici olabilir. Biyobirikimlidir. Doğada kolay çözünmez.

Prunus Amygdalus Dulcis Oil: Tatlı badem yağı. Cildi yumuşatır, besler. Zararsız bir maddedir. Biyobirikimli değildir; çevreye zarar vermez. Skin Deep Veritabanı’ndaki puanı 0’dır (0 en zararsız, 10 en zararlı).

[madde tag=”P” title=”Parfüm”]: 3000’den fazla sentetik koku maddesinin içinden seçilen kombinasyonlarla yapılır. Ticari sır kabul edildiği için içindeki maddeleri listelemek zorunlu değildir. Petrol türevi kokular, alerjilere, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açabilir; solunum yollarını tahriş edebilir. Genellikle içinde yüksek miktarda [madde tag=”F” title=”ftalat”] bulunur. Kokuyu sabitlemek ve cilt tarafından emilimini artırmak için kullanılan ftalatlar, endokrin sistemini bozar ve meme kanseri ve doğum kusurlarıyla ilişkilendirilmiştir.

Sonuç:

Ürünlerin bazılarının arka yüzünde, alkol, renklendirici ve koruyucu içermediği yazıyor. Bu iyi. Yalnız bebeğin ağız ve burun bölgesinden uzak tutulması tavsiye ediliyor.

Görece zararsız maddelerden oluşan bu pudrayla ilgili en büyük kaygı, doğası gereği toz halinde olması. Dolayısıyla da içindeki kimyasalların solunum yoluyla kolayca vücuda girip akciğerleri tahriş edebilmesi… Ürün daha çok bebeklerde kullanıldığı için bu kaygı daha da güçlü. Böyle bir toz yoğun olarak solunduğunda astımdakine benzer belirtilere veya aspirasyon zatürresine (ciğerlere yabancı madde girmesinden kaynaklanan kimyasal zatürre) neden olabilir.

Parfümse pek çok üründe olduğu gibi, bu üründe de gereksiz bir irritan (tahriş edici).

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Otopsi: Maskara/Rimel

Piyasadaki maskara/rimellerin içinde bu maddelerden birkaçını bulmak mümkün...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir