Anasayfa / Ev / bulaşık / Sizden Gelenler: Ev Yapımı Bulaşık Makinesi Deterjanı

Sizden Gelenler: Ev Yapımı Bulaşık Makinesi Deterjanı

Okuyucumuz Deniz Can, yine okuyucumuz Demet Özdoğan‘ın gönderdiği, şimdiye kadarki en başarılı bulaşık makinesi deterjanı tarifimizi denemiş ve kimileriniz gibi, çok iyi sonuç alamamış. Bunun üzerine bulunduğu bölgede suyun çok kireçli olduğunu düşünerek, bu tarifi sadece limon tuzu kullanan okuyucumuz Erdem Tekşen’in tarifiyle harmanlamış. 60 derecede yıkadıktan sonra elde ettiği sonuç, tablet deterjanla yıkanmış gibi temiz ve parlak bulaşıklar olmuş.

Malzemeler:

1 bardak çamaşır sodası
1 bardak karbonat
1 bardak boraks
3 bardak limon tuzu
1/2 bardak kaya tuzu
20-30 damla limon veya portakal uçucu yağı

bulasik-makinesi-deterjani-sitrik_asitli-1

Hazırlanış:

Bu tarifteki gibi…
 

Kullanım:

Makinenin deterjan gözünü bu karışımla doldurun.
Daha iyi sonuç almak için parlatıcı gözünü elma sirkesi ile doldurun.
 

VN:F [1.9.22_1171]
Şipşak hazırlanıyor
Hazırlaması çocuk oyuncağı
Kullanması çocuk oyuncağı
Bir daha marketten almam
Beğeni: 4.2/5 (35 oy üzerinden)
Sizden Gelenler: Ev Yapımı Bulaşık Makinesi Deterjanı, 4.2 out of 5 based on 35 ratings

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Tarif: Fırça Banyosu

Evimizde kullandığımız çeşit çeşit fırça var. Diş fırçası, mutfak fırçası, düşünmek istesek de istemesek de tuvalet fırçası... Bu fırçalar genellikle nemli kalan, dolayısıyla da yosun, küf ve bakteri oluşumu için biçilmiş kaftan fırçalar. Temizlenmeleri epey güç, ama gereksiz çöp üretmemek konusunda da hassasız. Fırçalar henüz faydalı ömürlerini tamamlamamışsa ne yapacağız?

23 yorumlar

 1. merhabalar yukarıdaki formulü 8-9 yıkamadır kullanıyorum mevcut kullandığım org. deterjana göre daha iyi sonuç aldığımı söyleyebilirim yarım ölçü için denedim yaklaşık yarım kilo toz deterjan elde ettim sanırım 15 – 20 yıkama yapabileceğim

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 2. Boraks, çamaşır sodası gibi kimyasallarla hazırlanan bu ürünlerin insan sağlığına zararı açısından satın alınan ürünlerden farkı nedir?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 4 votes)
  • zehirsiz_evin_hanimi

   Bir farkları, içlerinde hazır deterjanlardan daha az sayıda kimyasal madde olması. Diğeri de, bunların, etkilerini henüz tam olarak bilemediğimiz genç laboratuvar ürünlerinden olmaması ve yüzyıllardır kullanılması.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 3 votes)
 3. boraks nerden temin edilir..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 4. Ben bulaşık makinesi deterjanını hazırladım ama boraks zararlıymış diye koymadım. Çatal kaşıklar pas lekesi varmış gibi çıkıyor. Demet hanımın dediği gibi çok önemsemiyorum ama misafirler aynı şeyi düşünmeyebilirler acaba boraks koymadığım için mi merak ediyorum. Bende çatal kaşıkları elde yıkamaya karar verdim. Esenlikler…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -3 (from 7 votes)
 5. Bu tarifi yaptım, fakat öncekilerden farklı olarak çok kötü bir koku var. Kapağı açınca nefes almak güçleşiyor. Önceki tariflerde böyle bir sorunla karşılaşmadım.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 6. Slm camasir sodasi ve karbonat beyazlatici renkli camasirlada kullanilrmi yoksa sadece beyazlarami kullanilir

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 4 votes)
 7. merhaba, boraks da dahil olmak üzere hepsini kullanarak yaptık deterjanı ancak zamanla katılaşıyor ve bardaklarda hep lekeler kalıyor diğer şeyler temizlense de… bu konuda önerisi olan var mı

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -3 (from 9 votes)
 8. Merhaba, yaklaşık 3 senedir evde hazırladığım (birçok başarısız tarif denedim) bulaşık makinesi deterjanı kullanıyorum. Son olarak sizin sitenizdeki tarifi denedim ve bir süredir de bunu kullanıyorum. Başlangıçta sizin tarifiniz de -herkesin bahsettiği gibi- bütün eşyaların buğulu çıkmasına sebep oluyordu ama şu an bardaklar ve çatal-kaşıklar pırıl pırıl çıkıyor. Deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki; ara ara makine temizleme ürünleriyle makineyi temizlemek, parlatıcı olarak beyaz sirke kullanmak, yıkamadan hemen önce makinenin içine bir miktar daha elma sirkesi dökmek ve en önemlisi de hazırlanan bulaşık makinesi deterjanını ılık değil sıcak suda eritip makinenin içine dökmek gerçekten çok işe yarıyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 9. yari yariya kullansak, biraz sivi bulasik detarjani, biraz zehirsiz olandan, nedersiniz? durulama sirasindada sirke eklesek?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 10. Nur Kamer Çırak

  Ben bu tarifi birebir uyguladım limon yağı kullandım, direk makinenin deterjan gözüne aynı deterjan kadar koyuyorum, deterjandan bir farkını göremedim, daha önce çok tarif denedim o tarifler deterjanla boy ölçüşemezdi, bu tarifle aynı deterjandaki gibi durulamadan koyuyorum, yalnız bulaşık bekletmiyorum ben, her akşam dolsa da dolmasa da (az bulaşık ayarında) yıkıyorum mutlaka. Zaten bekletince deterjan da çıkartmıyor. Arada bir makine temizleyici ile boş çalıştırıyorum. Bir de bu tarif bir süre sonra topaklanıyor, o yüzden başta çok iyi karıştırmak gerek, sonrasında karıştıramıyorsunuz çünkü. Belki olumsuz sonuç alan arkadaşlar başta iyi karıştırmamış olabilir. Başta ben tam önemsememiştim karıştırmayı biraz buğulu çıktıydı bulaşıklar. Ha bir de bulunduğum bölge suyu çok kireçli tuz gözüne limon tuzu, parlatıcı gözüne de elma sirkesi koyuyorum. Tarifi bulan veren yorum yapan herkese teşekkürler 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 3 votes)
 11. Şimdi malzemeleri tek tek google’a yazıp nereden bulabileceğimi araştıracağım 😀

  Boraks ne abi ya 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Bor madeninden yapılan toz.Aktarlarda veya temizlik malzemeleri satanlarda var.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 12. 1 yıldan fazla ben de buradaki tariften bulaşık makinesi deterjanı yapıyorum. En son 3 bardak limon tuzlu tarifi yaptım, ancak kaşıklarda kararma yaptı. Bende limon tuzunu bu kez 1 bardak koydum, eski tarif daha kullanışlı geldi.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 13. Limon ve sirkeyi zaten kullanıyorum. Bulaşıklarda buğulanma oluyor. Boraks ve tuzlar için verdiğiniz tavsiyeyi uygulayacağım. Teşekkür ederim ?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)
 14. Ben de içinde sabun olan tariflerden sonuç alamayıp, sadece 1 kaşık limon tuzu, yarım kaşık karbonatla deneme yaptım. Hatta makinenin içine direkt serpiştirdim. Fena değil gibi. Lakin parlatıcı gözündeki parlatıcı henüz bitmediği için o da var işin içinde.
  Boraksın katkısı nedir onu merak etmekteyim yalnız.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 15. Bulaşık Makinesi deterjanı sorunsalına kesin çözüm ! Flaş Flaş…..
  Bulaşıkları elde yıkamak!
  Kokusuz ve beyaz bir kalıp sabun, basit bir bulaşık bezi..:)
  Ciddiyim ve eğer makine kullanmaya dair avantajlardan bahseden olursa karşı argümanlarım hazır….Ben bugün denemeye başladım bile…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 2 votes)
  • fazla su tüketimi konusundaki argümanınız nedir?

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +7 (from 7 votes)
  • Çiğdem hanım fazla su tüketimi konusundaki argümanlarınızı sormuş, ben de zaman tasarrufu ve ellerimizin yıpranması konusundaki argümanlarınızı dinlemek isterim.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +5 (from 9 votes)
 16. Merhaba

  Tarifi birebir uyguladım. Parlatıcı gözünede elma sirkesi koydum. Kirleri çıkarmakta ve temizlemekte sorun yok ancak yıkama bitince bardaklar mat çıkıyor. Çözemedim bir türlü bu sorunu.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Benimde bardaklar mat çıkıyor beyaz lekeler var gibi siz çözebildiniz mi şu an

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 2 votes)
 17. Seval Ebru Yildiz

  Merhaba, ben de aşağıdaki yorumların da ışığında bir formül oluşturdum. Bunu kullanmadan önce makinemin pervanelerini ve filtresini bir güzel temizledim ve bir kere boş çalıştırdım. Ardından da makinemi ön yıkama yapmadan, sadece bulaşıkların kabasını alıp kullanmaya başladım. 2 aydır kullanıyorum herhangi bir buğu, pas sorunum olmadı ve sonuçtan memnunum. Formülüm ise;
  1 bardak (200 ml) çamaşır sodası
  1 bardak (200 ml) karbonat
  1/2 bardak (100 ml) boraks
  3 silme yemek kaşığı (45 ml) ince çekişmiş limon tuzu
  3 silme yemek kaşığı (45 ml) ince kaya tuzu
  Sıkılmış limonlarımı da çöpe değil makineme koyuyorum. Makineyi boşaltırken çöpe atıyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 6 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir