Anasayfa / Ev / Okuyucumuzdan Zehirsiz Yaşam Tavsiyeleri

Okuyucumuzdan Zehirsiz Yaşam Tavsiyeleri

Okuyucumuz Mehtap Çiçek, bize tarif değil, zehirsiz yaşam tavsiyelerini ve kendi tecrübelerini gönderdi.

Mehtap Hanım şöyle diyor:

Hayatımızdan plastiği, sentetiği ve hayvanların katledilmesine yol açan ürünleri çıkaralım! Kumaşlardan pamuk, keten, bitki liflerini; ev eşyalarında metal, tahta, cam, taş, toprak malzemeyi; pazar alışverişlerinde naylon poşet yerine pazar filesi ve doğal kumaştan çantayı tercih edelim.

Evimizdeki plaştik şişelerden başlayarak tüm kap kacağı kapsayan bir temizliğe girişelim. Şişe ve kapların yerine her yerde bolca bulabileceğimiz cam, ahşap, seramik ve metal ürünleri kullanalım. Ardından gardırobumuzdaki deri ve sentetik elbiseleri imkânımız varsa hemen pamuklularla ve keten ürünlerle değiştirelim; yoksa daha sonra alacağımız ilk ürünü pamuklu alalım ve bir daha da sentetik ürünler almayalım.

plastikFoto: Teknoloji Oku

Mehtap Hanım eşiyle beraber kesin kararlar alarak hayatından yapay ürünleri çıkarmış. “Doğaya bir yarar sağladığımız için değil, doğaya hakkımız olmadan verilmesine neden olduğumuz zararların önüne geçtiğimiz için mutlu ve onurluyuz. Zira bu küçük ama önemli ayrıntı göz ardı edilirse evrene, doğaya ve topluma karşı saygılı ve tutarlı bir yaklaşım sergilemiş olmayız,” diyor.

Mehtap Hanım, suni ürünlerin yerine çözümmüş gibi önerilen suni ürünlere de karşı çıkıyor: “BPA’nın karşısına çıkıp plastiği önermek de bir kanser türünden uzaklaştırıp başka bir kanser türüne davetiye çıkarmaktan öte bir yere varamaz.”

Son olarak da bizim için çok güzel sözler söylemiş. Çok teşekkür ederiz!

Faydalı araştırma ve girişimlerinize bu önemli konu ile ilgili bilgiler de katarak paylaşımlarda bulunmanızı ülkemizde tam gerçek, doğru ve tutarlı bir bakış açısı oluşturmak için gerekli ve yararlı görüyorum. Çikolata ve şekerlemeler için bir başlığınız var “talep edelim” diye ben de insanımız adına bu paylaşımların gerçekleşmesi için talepte bulunuyorum. Böylesi yararlı bir sayfa oluşturduğunuz ve bizlere de böylesi bir ortamda bu güzel paylaşımları yapma imkanı sağladığınız için teşekkür ediyorum. Emeklerinize sağlık…

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

BPA Üzerine Lezzetsiz Bir Deney

İsveç'te "lezzetsiz" bir araştırma yapılmış. Dört İsveçli muhabir, iki gün boyunca yalnızca plastik kaplarda mikrodalga fırında ısıtılmış konserve yiyeceklerle beslenmiş. İki günün sonunda idrarlarındaki BPA seviyesinin nerelere geldiğini öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir