ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» ev

Okuyucumuzdan Zehirsiz Yaşam Tavsiyeleri

| Aralık 18, 2013Yorum Yok | 5.242 görüntüleme

Okuyucumuz Mehtap Çiçek, bize tarif değil, zehirsiz yaşam tavsiyelerini ve kendi tecrübelerini gönderdi.

Mehtap Hanım şöyle diyor:

Hayatımızdan plastiği, sentetiği ve hayvanların katledilmesine yol açan ürünleri çıkaralım! Kumaşlardan pamuk, keten, bitki liflerini; ev eşyalarında metal, tahta, cam, taş, toprak malzemeyi; pazar alışverişlerinde naylon poşet yerine pazar filesi ve doğal kumaştan çantayı tercih edelim.

Evimizdeki plaştik şişelerden başlayarak tüm kap kacağı kapsayan bir temizliğe girişelim. Şişe ve kapların yerine her yerde bolca bulabileceğimiz cam, ahşap, seramik ve metal ürünleri kullanalım. Ardından gardırobumuzdaki deri ve sentetik elbiseleri imkânımız varsa hemen pamuklularla ve keten ürünlerle değiştirelim; yoksa daha sonra alacağımız ilk ürünü pamuklu alalım ve bir daha da sentetik ürünler almayalım.

plastikFoto: Teknoloji Oku

Mehtap Hanım eşiyle beraber kesin kararlar alarak hayatından yapay ürünleri çıkarmış. “Doğaya bir yarar sağladığımız için değil, doğaya hakkımız olmadan verilmesine neden olduğumuz zararların önüne geçtiğimiz için mutlu ve onurluyuz. Zira bu küçük ama önemli ayrıntı göz ardı edilirse evrene, doğaya ve topluma karşı saygılı ve tutarlı bir yaklaşım sergilemiş olmayız,” diyor.

Mehtap Hanım, suni ürünlerin yerine çözümmüş gibi önerilen suni ürünlere de karşı çıkıyor: “BPA’nın karşısına çıkıp plastiği önermek de bir kanser türünden uzaklaştırıp başka bir kanser türüne davetiye çıkarmaktan öte bir yere varamaz.”

Son olarak da bizim için çok güzel sözler söylemiş. Çok teşekkür ederiz!

Faydalı araştırma ve girişimlerinize bu önemli konu ile ilgili bilgiler de katarak paylaşımlarda bulunmanızı ülkemizde tam gerçek, doğru ve tutarlı bir bakış açısı oluşturmak için gerekli ve yararlı görüyorum. Çikolata ve şekerlemeler için bir başlığınız var “talep edelim” diye ben de insanımız adına bu paylaşımların gerçekleşmesi için talepte bulunuyorum. Böylesi yararlı bir sayfa oluşturduğunuz ve bizlere de böylesi bir ortamda bu güzel paylaşımları yapma imkanı sağladığınız için teşekkür ediyorum. Emeklerinize sağlık…