Anasayfa / Gıda ve Sağlık / gıda / BPA Üzerine Lezzetsiz Bir Deney

BPA Üzerine Lezzetsiz Bir Deney

İsveç’te “lezzetsiz” bir araştırma yapılmış.

Dört İsveçli muhabir, iki gün boyunca yalnızca plastik kaplarda mikrodalga fırında ısıtılmış konserve yiyeceklerle beslenmiş. Günlük İsveç gazetesi Svenska Dagbladet tarafından tasarlanan deneyin sonunda, muhabirlerin idrar örnekleri Lund Üniversitesi laboratuarında incelenerek deney öncesi idrar örnekleriyle karşılaştırılmış.

Warhol-Campbells-Soup

Foto: ARTOBSERVED

İki günlük konserve rejiminin ardından, muhabirlerin dördünün de idrarındaki BPA (bisfenol A) seviyesi %2800-4600 oranında artmış!

Bu inanılmaz artışa rağmen, bulunan BPA seviyeleri İsveç hükümetinin “güvenli” kabul ettiği sınırın içindeymiş.

BPA’nın ne olduğundan, neden bir sorun olduğundan ve ondan nasıl kaçınabileceğimizden daha önce söz etmiştik.

Östrojen hormonunu taklit ederek hormonal bozukluklara yol açabilen ve ilk kez 2010′da Kanada Çevre Bakanlığı tarafından “zehirli” kabul edilen BPA, Haziran 2011′den beri Türkiye’de bebeklere yönelik polikarbonat ürünlerde kullanılamıyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ise, halen gıda yoluyla alınan BPA seviyelerinin riskli olduğunu kabul etmiyor ve de yiyecek ambalajlarında kullanımını yasaklamamakta direniyor.

 

Kaynak:
A.K. Streeter, TreeHugger

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Kanun Namına Emzir Bebeğini

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Çocuk Hakları Yasası’na ilginç bir madde eklendi: BAE vatandaşı tüm anneler, kanunen bebeklerini emzirmek zorundalar. Türkiye'de de çocuk doktorları, bebeği ilk altı ay yalnızca anne sütüyle beslemeyi, iki yaşına kadar da emzirmeye devam etmeyi tavsiye ediyor; anneler de kendi iç seslerine ve koşullarına göre benzer bir program uygulamaya çalışıyor. Fakat bebeklerin anne sütü emme hakkını kanunen korumaya kalkmanın arkasında sanki doğal beslenme kaygısından öte bir şeyler var...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir