Anasayfa / Ev / Ev Yapımı Yılbaşı Hediyesi: Turunçgilli Yüzey Temizleyici

Ev Yapımı Yılbaşı Hediyesi: Turunçgilli Yüzey Temizleyici

Yılbaşına iki hafta kaldı. Biliyoruz ki, kimileriniz sevdiklerinize ev yapımı hediye hazırlama telaşında…

Bugün başlayıp bir köşede unutacağınız ve yılbaşı günü hazır olacak bir önerim var size. Daha önce tarifini vermiştim: Turunçgilli Yüzey Temizleyici.

O kadar basit ki. Elinize geçirdiğiniz bütün portakal, mandalina, limon, greyfurt kabuklarını kavanozlara doldurup elma sirkesine basıyorsunuz.

turuncgilli-yuzey-temizleyici-yilbasi

İki hafta sonra (yılbaşına 1-2 gün kala veya tam o gün) süzüp 1/1 oranında sulandırıyorsunuz.

turuncgilli-yuzey-temizleyici-yilbasi2

Yağ ve kireç çözmeye yardımcı, mikrop öldüren, güzel kokulu, doğal bir yüzey temizleyici elde etmiş oluyorsunuz. İstediğiniz gibi şişeleyip, etiketleyip eşinize dostunuza hediye ediyorsunuz.
 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Iron Maiden Korsanlara Armağan Olsun

2013'ün son yazısında almadan vermekten söz etmiştim. 2014'ün ilk yazısıysa bir başka türlü almayıp vermekle ilgili... Son on yıldır internetten indirilebilir korsan müziğin yükselişi ve iTunes ve Spotify gibi mecralara geçiş yüzünden plak şirketleri ve müzik dükkânları birbiri ardına batıyor. Kadim heavy metal grubu Iron Maiden, korsan meselesine farklı şekilde yaklaşarak durumu lehine çevirmiş...

4 yorumlar

 1. merhabalar, yüzey temizleyiciyi bende yaptım. Ancak süzme aşamasında portakal kabuklarında kalan suyu elimle sıkmıştım, mutfakta inanılmaz bir sirke kokusu oldu, başımı döndürdü, havalandırmayı açıp 2 saat kadar havalandırmak zorunda kaldık. Alerjik bronşiti olan kokulara hassas bir kızım var. Sirkenin keskin kokusu beni korkuttu. Acaba süzme aşamasında mı hata yaptım?tşk

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
  • zehirsiz_evin_hanimi

   Kokunun daha hafif olmasını istiyorsanız kabukları sirkeye basarken biraz sulandırabilirsiniz. Hatta sadece su kullanıp, birkaç kaşık sirkeyle mayalayanlar da var. Merak etmeyin, sirke kokusu size temizlik ürünlerinin kokusundan daha fazla zarar veremez.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: -1 (from 1 vote)
 2. Feheda Şayan Dirik

  çöp enzimi konusuna da bir el atsanız mı ki 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 6 votes)
 3. Çamaşır yumuşatıcı olarak kullanıyorum bir süredir. Bir zarar görmedim ama yorumunuzu merak ediyorum, doğru mu sizce?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 3 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir