ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» gıda, gıda ve sağlık

Demek ki Olabiliyormuş; Ama Olması için TALEP Etmemiz Lazım

| Temmuz 4, 20124 Yorum | 4.717 görüntüleme

Çikolata, gofret ve bonibon… Hiçbir çocuğun (hatta çoğu büyüğün) karşı koyamayacağı lezzetler. Ama maalesef bu ürünlerin çoğu berbat kimyasallarla dolu: GDO’lar, suni tatlandırıcılar, “doğala özdeş” aromalar, yüksek fruktozlu mısır şurubu, koruyucular, gıda boyaları…

Çocuğunuzun bu maddelere maruz kalmasını istemiyorsunuz, ama bütün arkadaşları yerken, ağzının suyu akarak bakmasına da kıyamıyorsunuz. ABD’de sizin gibi düşünen anne ve babaların çağrılarına kulak veren bir şirket var: UNREAL.

UNREAL, bir şeker ve gofret üreticisi, ama bildiğiniz türden değil. Ürünlerinin her biri, piyasada satılan meşhur bir ürünün kimyasallardan arındırılmış versiyonu. Ürünlerinde gerçek şeker, gerçek süt, daha fazla kakao ve yerfıstığı var. Hiçbir üründe suni renk ve tatlandırıcılar, GDO, koruyucu, hidrojenize yağ ve mısır türevleri bulunmuyor. Peki ya lezzetleri nasıl? Gerçeğinden daha da iyi. Bu ürünler kesinlikle “diyet” ürünler gibi tatsız, tuzsuz şeyler değil.

UNREAL’ın şimdilik 5 ürünü var. Her biri, hatırlaması biraz güç olan bir kodla anılıyor. Aslına bakarsanız neden böyle bir kod sistemi kullandıklarını anlamadım. Herhalde rekabet yasası gereği yerine geçtikleri ürünün adını veya benzerini kullanamayacaklarından. Orijinali çok iyi tanındığı için ürüne farklı bir isim de vermek istemediler herhalde…

UN54, yerfıstıklı M&M’s, UN41 ise çikolatalı M&M’s tadında. UN5, UN8 ve UN77 ise sırasıyla Milky Way, Snickers ve Reese’s’in benzerleri. UNREAL, M&M’s drajelerinin üzerindeki parlak renkleri elde etmek için bile suni renklendirici kullanmamış. Drajeler, pancar, zerdeçal ve lahana özleri kullanılarak renklendiriliyor.

Peki Türkiye’de neden henüz böyle ürünler yok? Çünkü talep etmiyoruz. Bir kısmımız bilinçsizlikten talep etmiyoruz, bir kısmımızsa “Nasıl olsa Türkiye’de olmaz,” diye boşveriyoruz. İşte o ikinci grubun suçu daha büyük. Türkiye’de de olur. Yeter ki talep edelim.

 

Kaynak:
Michelle Lloyd, Inhabitots

 • Ceylan

  Peki, talep ediyorum. Kimden edebilirim?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • eymen

  bende talep ediyorum bu ürüne nasıl ulaşabilirim?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • mercanuluengin

   Aslında burada “talep ediniz” derken üreticilerden, ithalatçılardan talep ediniz demeye çalışıyorduk. Yeterince kişi bu tür ürünler talep ettikçe (ve piyasadaki suni madde dolu ürünleri almadıkça), ülkemizde de üretileceğinden veya ithal edileceğinden emin olabilirsiniz.

   Bununla birlikte, kısa vadede bu ürünleri elde etmenin tek yolu, ABD veya Kanada’da yaşayan bir tanıdığınıza ısmarlamak gibi gözüküyor. Yaptığımız araştırmada, ürünlerin Avrupa’da bile satılmadığını gördük. Sadece Kuzey Amerika’da satılıyor. Ürünü satan perakendecilerin listesi şöyle: Kroger, Ralphs, Staples, Haggen, CVS, Bartell Drugs, Food4Less, TOP Food&Drug, BJ’s, Fred Meyer ve Michaels.

   Bunların içinde Staples’ın internet tabanlı satışı var, ama ABD’deki mağazalar tabii ki Türkiye’ye gönderim yapmıyorlar. İnternet tabanlı satış sayfasına gittiğinizde, İngiltere ve Almanya’daki Staples mağazalarına yönlendiriliyorsunuz, ama burada da UNREAL ürünleri yok, maalesef…

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • ebru_aka

    büyük üreticilere karşı her ne kadar işe yaraması düşük ihtimal de olsa e-posta kampanyaları düzenlenebilir ve bu sürekli hale getirtilebilir. anne bloglarının konuya dikkati çekilebilir. emziren anneler gibi bir platform oluşturulabilir misal. ilgili bakanlıklara şirketlerin doğal girdi kullanmasının düzenlenmesi konularında baskı oluşturulabilir. ama sanırım ilk adım annelerin bilinçlendirilmesi olur. hala oğlumdan cips saklamaya çalışıyorum hala annelere bu tip ürünlerin zararlarını anlatmaya çalışıyorum ama gereksiz titiz bir anne olarak anılmaktan öteye gitmiyor çabalarım malesef..

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)