ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» çamaşır, ev

Otopsi: Çamaşır Yumuşatıcı

| Mayıs 21, 2012Yorum Yok | 17.969 görüntüleme

camasir-yumusatici

  • Katyonik aktif: Bkz. Sürfaktan. Çamaşırı yumuşatan aktif madde. Pozitif yüklü iyonları sayesinde, kumaşların çoğunun üzerinde oluşan negatif yüklü bölgelere doğru çekilir. Bu bölgelere tutunarak, kumaşa daha yumuşak bir his verir.
  • Benzoisithiazolinone: Doğru yazımı bu: Benzisothiazolinone. Antibakteriyel koruyucu. Cildi tahriş eder. Bağışıklık sistemine zarar verir.
  • Parfüm: Petrol türevi sentetik kokular, alerjiye, bağışıklık sisteminin zarar görmesine, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açabilir; solunum yollarını tahriş edebilir. Genellikle içinde yüksek miktarda ftalat bulunur.
  • Benzyl Salicylate: Benzil salisilat. Parfüm maddesi. Alerji ve kontakt dermatitle ilişkilendirilmiştir. Bağışıklık ve endokrin sistemine zarar verebilir.
  • Coumarin: Kumarin. Bazı bitkilerde bulunan, sentetik olarak da üretilen parfüm maddesi. Yeni kesilmiş ot gibi kokar. Alerji ve kontakt dermatitle ilişkilendirilmiştir. Bağışıklık sistemine zararlıdır. Düşük derecede kanserojen olabilir.
  • Hexyl Cinnamal: Heksil sinnamal. Parfüm maddesi. Papatya yağında bulunduğu gibi, sentetik olarak da üretilir. Alerjik tepkilerle ilişkilendirilmiştir.
  • Butylphenyl Methylpropional: Butilfenil metilpropional. Lilial adıyla da bilinen sentetik parfüm maddesi. Alerji ve kontakt dermatitle ilişkilendirilmiştir. Biyobirikimlidir. Endokrin sistemine zarar verebilir.

Sonuç:
Görünen o ki, burada tek iş yapan, katyonik aktif madde. O da çamaşırı gerçekten yumuşatmıyor; çamaşıra tutunarak daha yumuşak hissedilmesini sağlıyor. Sentetik sürfaktanlar doğada kolay kolay parçalanmıyor; deride kuruluğa, kızarıklığa, kaşıntıya neden olabiliyor.

Benzisotiazolinon, ürünün bozulmasını engelliyor. Cildi tahriş edebiliyor.

Geriye kalan her şey de şu veya bu şekilde PARFÜM. Parfümler, çoğu zaman yüksek miktarda ftalat içeriyor. Ftalatlar, endokrin sistemini bozuyor; meme kanseri ve doğum kusurlarıyla ilişkilendiriliyor. Sentetik kokular, alerjiye, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açabiliyor, solunum yollarını tahriş edebiliyor.