Anasayfa / Ev / çamaşır / Otopsi: Çamaşır Yumuşatıcı

Otopsi: Çamaşır Yumuşatıcı

camasir-yumusatici

  • [madde tag=”K” title=”Katyonik aktif”]: Bkz. [madde tag=”S” title=”Sürfaktan”]. Çamaşırı yumuşatan aktif madde. Pozitif yüklü iyonları sayesinde, kumaşların çoğunun üzerinde oluşan negatif yüklü bölgelere doğru çekilir. Bu bölgelere tutunarak, kumaşa daha yumuşak bir his verir.
  • [madde tag=”B” title=”Benzoisithiazolinone”]: Doğru yazımı bu: Benzisothiazolinone. Antibakteriyel koruyucu. Cildi tahriş eder. Bağışıklık sistemine zarar verir.
  • [madde tag=”P” title=”Parfüm”]: Petrol türevi sentetik kokular, alerjiye, bağışıklık sisteminin zarar görmesine, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açabilir; solunum yollarını tahriş edebilir. Genellikle içinde yüksek miktarda [madde tag=”F” title=”ftalat”] bulunur.
  • [madde tag=”B” title=”Benzyl Salicylate”]: Benzil salisilat. Parfüm maddesi. Alerji ve kontakt dermatitle ilişkilendirilmiştir. Bağışıklık ve endokrin sistemine zarar verebilir.
  • [madde tag=”C” title=”Coumarin”]: Kumarin. Bazı bitkilerde bulunan, sentetik olarak da üretilen parfüm maddesi. Yeni kesilmiş ot gibi kokar. Alerji ve kontakt dermatitle ilişkilendirilmiştir. Bağışıklık sistemine zararlıdır. Düşük derecede kanserojen olabilir.
  • [madde tag=”H” title=”Hexyl Cinnamal”]: Heksil sinnamal. Parfüm maddesi. Papatya yağında bulunduğu gibi, sentetik olarak da üretilir. Alerjik tepkilerle ilişkilendirilmiştir.
  • [madde tag=”B” title=”Butylphenyl Methylpropional”]: Butilfenil metilpropional. Lilial adıyla da bilinen sentetik parfüm maddesi. Alerji ve kontakt dermatitle ilişkilendirilmiştir. Biyobirikimlidir. Endokrin sistemine zarar verebilir.

Sonuç:
Görünen o ki, burada tek iş yapan, katyonik aktif madde. O da çamaşırı gerçekten yumuşatmıyor; çamaşıra tutunarak daha yumuşak hissedilmesini sağlıyor. Sentetik sürfaktanlar doğada kolay kolay parçalanmıyor; deride kuruluğa, kızarıklığa, kaşıntıya neden olabiliyor.

Benzisotiazolinon, ürünün bozulmasını engelliyor. Cildi tahriş edebiliyor.

Geriye kalan her şey de şu veya bu şekilde PARFÜM. Parfümler, çoğu zaman yüksek miktarda ftalat içeriyor. Ftalatlar, endokrin sistemini bozuyor; meme kanseri ve doğum kusurlarıyla ilişkilendiriliyor. Sentetik kokular, alerjiye, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açabiliyor, solunum yollarını tahriş edebiliyor.

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Otopsi: Ağız Çalkalama Sıvısı / Gargara

Piyasadaki en yaygın ağız çalkalama sıvılarının içinde aşağıdaki maddelerden birkaçını bulmanız mümkün...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir