ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» göz, kişisel bakım

Otopsi: Maskara/Rimel

| Kasım 8, 20132 Yorum | 22.193 görüntüleme

maskara-rimelFoto: laurennapier.com

Piyasadaki maskara/rimellerin içinde aşağıdaki maddelerden birkaçını bulmanız mümkün:

Paraben: Koruyucu. Metilparaben, etilparaben, propilparaben, butilparaben şeklinde yazılabilir. Kozmetik sanayiinde en yaygın kullanılan koruyucudur. Vücuda deri yoluyla girdiği için yiyecekler gibi metabolize olmadan kana karışır. Östrojeni taklit ederek meme kanseri riskini artırır. Erkekte üreme işlevlerini etkileyebilir. Alerjendir, dermatitle ilişkilendirilmiştir ve hayvanlarda kansere yol açtığı kanıtlanmıştır. En zararlıları olan propilparaben, butilparaben ve isobutilparabenden özellikle uzak durmak gereklidir.

Timerosal: Mercury sodium salt, mercurothiolate gibi isimlerle de bilinir. Koruyucu madde. Sinir sistemi için zehirli olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca üreme ve gelişim bozukluklarına yol açabilir. Kanserojen olduğuna dair bulgular vardır. Endokrin (hormon) dengesini bozar. Kalıcı, biyobirikimli ve çevresel zehirdir. Kanada’da kozmetiklerde kullanımı yasaklanmıştır.

Morfolin: Dietilenemid oksit gibi isimlerle ve BASF 238 ticari markasıyla bilinir. pH dengeleyici ve emülgatör olarak kullanılır. Zehirli bir kimyasaldır. Genellikle çok düşük dozlarda kullanılsa da, gıda dahil pek çok farklı yolla vücuda girebildiğinden kümülatif etkisi tehlikeli olabilir. Zehirli katışık (kontaminan) olarak nitrosamin içerebilir. Kanada’da kozmetiklerde kullanımı yasaklanmıştır.

Quaternium-15: Dowco 184 ticari markasıyla da bilinir. Cilt için zehirli ve alerjendir. Ayrıca cilt ve göz için tahriş edici olabilir. Zehirli katışık (kontaminan) olarak formaldehit içerebilir. Formaldehitse bilinen bir kanserojen maddedir.

Trietanolamin: Güçlü bir alkalidir. Yüzey aktif madde, pH dengeleyici, emülgatör ve koku maddesi olarak kullanılır. Kanserojen olabilir; cilt için zehirli ve alerjendir; zehirli katışık (kontaminan) olarak nitrosamine içerebilir.

Bismut: Duyu organları ve böbrekler için zehirli olduğuna dair bulgular vardır. Deri yoluyla vücuda girebilen nano-tanecik içerme olasılığı yüksektir. Japonya’da kozmetiklerde kullanımı yasaklanmıştır.

Fenoksi etanol: Koruyucu; koku maskeleyici; koku maddesi. Cilt ve bağışıklık sistemi için zehirli olabilir; alerjendir. Japonya’da kozmetiklerde kullanımı kısıtlıdır.

Ultramarin: Ultramarine blue, lazurite, Pigment Blue 29, CI 77007 ve CI 77013 gibi isimlerle de anılır. Mavi ya da mavi/siyah renkli rimellerde kullanılan boyar maddedir. Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA), kozmetiklerde kullanımına sınırlandırmalar getirir. Çünkü maddenin zehirlilik seviyesine dair önemli bilgi eksikleri bulunmaktadır. Ayrıca, düşük dozlarda güvenli kabul edilse de, çeşitli ürünlerde bulunması nedeniyle (gıda ürünleri dahil) alınan günlük doz yüksek olabilir.

Aluminum starch octenylsuccinate: Nem emici, topaklanma önleyici, akışkanlık dengeleyici. Kendi başına fazla zehirli olmasa da, içinde toz alüminyum katışığı (kontaminasyonu) bulunması mümkündür. Toz alüminyum ise, sinir sistemi için zehirli ve biyobirikimli bir maddedir. Cosmetic Ingredient Review tarafından, kozmetiklerde kullanılabilecek dozuna sınırlamalar getirilmiştir.

Hint yağı: Castor oil. cilt için nemlendirici ve besleyici; çözücü (solvent); koku maddesi. Cosmetic Ingredient Review, bu maddenin püskürtmeli (aerosol) ve göz çevresine uygulanacak ürünlerde kullanılmasını tavsiye etmez. Bu durumlarda maddenin tahriş edici özelliği vardır. Başka kimyasalların emilimini hızlandırabilir.

Demir oksit: Iron oxide, ferrous oxide, ferric oxide, magnetite, Pigment Black 11 ve Cl 77499 gibi isimlerle de bilinir. Rimele siyah rengini veren boyar madde budur. Solunum sistemi için zehirli olduğuna dair bulgular vardır. Ancak en önemli kaygı, biyobirikimli olmasıdır.

Polyvinylpyrrolidone (PVP K 30): Bağlayıcı, film oluşturucu ve nem tutucu. E1201 ve E1202 kodlarıyla, gıda katkı maddesi olarak da kullanılır. Rimelin “akmasını” engelleyen ya da en azından azaltan bir maddedir. Ağız yoluyla alındığında zararsız kabul edilse de, doğrudan kan dolaşımına girdiğinde (örneğin cilt yoluyla) kalp damarlarında hasara yol açabilir. Hassas kişilerde alerjik tepki doğurabilir.

 

Bunların dışında, etiketlerde balmumu, stearik asit, isododecane, parrafin wax, carnauba wax, ozekerite gibi zararsız maddeler de görülebilir.

 

 • Birsen

  Mavi renk için çivit kullanılamaz mı? Aktarlarda satılıyor. Hiç almadım suda mı yağda mı çözünüyor hiç bilmiyorum orası ayrı tabi 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • zehirsiz_evin_hanimi

   Ben de bilemedim açıkçası…

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)