Anasayfa / etkinlik / Paylaşım Ekonomisi Buluşması: Uyanma Saati, Fonla Beni, Askıda Ne Var, Civarda Bul

Paylaşım Ekonomisi Buluşması: Uyanma Saati, Fonla Beni, Askıda Ne Var, Civarda Bul

1 Şubat 2014, Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleşen 1. Paylaşım Ekonomisi Buluşması‘nda dinlediğimiz girişimleri tanıtmaya devam…

Öncekiler burada.

paylasim2

4- Uyanma Saati

Uyanma Saati’nin kurucusu Nil Yalçınkaya, evden işe-işten eve düzeninde çalışıp durur ve “Bu böyle olmamalı,” diye düşünürken, bir arkadaşının tavsiyesiyle Zeitgeist filmini izlemiş. Filmi izledikten bir süre sonra da, insanlara sistemin nasıl işlediğini anlatmak ve onları “uyandırmak” amacıyla 3-4 dakikalık videolar hazırlamaya karar vermiş. Videoların tümü site üzerinden izlenebiliyor ve izin almadan eşinizle dostunuzla paylaşmanız teşvik ediliyor. Çünkü:

Neden bu kadar çok çalıştığımızı, bu kadar çok tükettiğimizi, neden sürekli “büyümeliyiz” ifadelerinin kullanıldığını biliyor musunuz? Doğal kaynakları da, kendi hayatlarımızı da tüketen günümüz ekonomi sistemini, acilen herkese anlatmak gerekiyor.

Şu anda sitede 6 tane video var. İlkini aşağıda izleyebilirsiniz. Diğerlerini de izleyin, paylaşın, çünkü “Uyuyanları Uyandırmak İçin Harekete Geçen Herkes Birer Uyandırma Zili’dir!”

 5- Fonla Beni

Daha çok sanat projelerini destekleyen, bir diğer imecefon platformu olan Fonla Beni’nin kurucusu Cemil, kitle değil, imece veya topluluk fonlaması terimlerini tercih ettiğini söyledikten sonra, platformu yaratıcı bir proje vasıtasıyla tanıttı. Projesi, Paylaşım Ekonomisi Buluşması’nda çektiği görüntüleri kullanarak “Biz Paylaşıyoruz Hatırası” isimli bir video klip hazırlamaktı. Hedefiyse, 10 TL toplayıp pizza masrafını çıkararak, kurgu başında geçireceği saatleri daha keyifli kılmak.  “1 TL’lik destek verene filmin linkini göndereceğim, 10 TL’lik destek verenin ismini katkıda bulunanlara yazacağım, 25 TL’lik destek verirsen yapımcı olursun!” dedi.

Proje, daha ilk günden hedefine ulaştı. (Güncelleme 14.02.2014: Film buradan izlenebilir.)

6- Askıda Ne Var?

Oğuzhan Canım’ın sosyal sorumluluk projesi olan Askıda Ne Var, ilhamını bir Osmanlı geleneği olan “Askıda Ekmek”ten alıyor. Amaç, üniversite öğrencilerinin ücretsiz yemek yiyebilmesini sağlamak. Slogansa “Askıda Mutluluk Var!”

Proje kapsamında isteyenler, askidanevar.com üyesi restoranlarda yemek siparişi verirken istedikleri sayıda ürünün bedelini ödeyip “askı”ya bırakıyorlar (Yani satış fişini, genellikle kasa yakınındaki bir panoya asıyorlar). Aynı restorana gelen üniversite öğrencileri, kimlik ibraz etmek suretiyle askıda bırakılan ürünlerden ücretsiz yararlanabiliyor.

Şimdilik sadece Beyoğlu’nda kullanılan ama tüm üniversite şehirlerine yaygınlaştırılmak istenen bu sistem sayesinde, öğrencilerin ayda 20.000 TL’lik yemek yiyebildiğini söyleyen Oğuzhan’ın bazı sitemleri de vardı. Örneğin, yemek siparişi portallarının projeye hiç ilgi göstermediğini veya sponsor olmak isteyenlerin projeyi sahiplenip yalnız kendi müşterilerine sunmak istediğini anlattı.

Tesadüfen aramızda bulunan ve Askıda Ekmek Var geleneğini hatırlatmak ve yeniden uygulamaya koymak için ayrı bir kampanya başlatmış olan Furkan Çallıalp de söz alarak bu amaçla yaptığı Türkiye fırınları turundan söz etti.

Onun tanıtım videosu da burada:

6- CivardaBul

CivardaBul’un kurucularından Anıl Çelik, Mekânsal İşler bünyesinde, hayatımızın mekânla ilişkisi olan her alanına dokunabilmeyi amaçlıyor. Ev arkadaşı ve oda arayan kişileri buluşturdukları Ev Arkadaşım‘dan sonra, eşiyle birlikte Civarda Bul’u kurmuşlar. İkinci el eşyalarımızı yeni sahipleriyle buluşturmamız için çeşitli platformlar var. CivardaBul’un farkı, araya kargo aşamasını sokmadan, eşyaların birbirine yakın oturan insanlar arasında el değiştirmesini sağlamak. Harita tabanlı bu platforma adresinizi giriyor ve ister eşya ilanı bırakıyor, ister ihtiyacınız olan şeyi arayabiliyorsunuz. Listelediğiniz eşyaları bedelsiz verebileceğiniz gibi, bir satış fiyatı da belirleyebiliyorsunuz. Alışverişi yapacağınız kişiyle buluşup yüz yüze gelmeniz gerektiği için güven konusu burada da gündemde. Ama çok huzursuz oluyorsanız, Freecycle’da olduğu gibi evinizde değil, mahalle bakkalında buluşmak da mümkün.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Paylaşım Ekonomisi Buluşması: OuiShare, BiAyda, ShareMyFare

Geçen haftasonu yapılan 1. Paylaşım Ekonomisi Buluşması'nı biraz daha açalım bakalım. Dinlediğimiz sunumları sırasıyla özetliyorum... Bugün OuiShare, BiAyda ve ShareMyFare'in günü...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir