Anasayfa / Gıda ve Sağlık / gıda / Kay Marka Keçi Sütü Aslında Ne Sütü?

Kay Marka Keçi Sütü Aslında Ne Sütü?

Geçen gün tesadüfen bir annenin blog yazısını okudum. Yazıda, piyasada “keçi sütü” olarak satılan Kay marka sütün aslında inek sütü olduğu ve de bunu sert bir dille eleştirdiği için Kay yetkililerinin bu anneyi dava edeceği duyuruluyordu.

kaykecisutu

Foto: kay.com.tr

Anneler çocuklarının -hatta başkalarının çocuklarının- sağlığıyla ilgili konularda kaplan kesilirler ya… Çok öfkelendim.

Neden? Çünkü keçi sütü, anne sütüne en yakın süt olarak biliniyor. Çünkü inek sütüne alerjisi olan çocuklar keçi sütü içiyor.

Bu çocukların bir kısmının alerjisi öyle sizin bildiğiniz, oranızı buranızı kabartıp kaşındıran türden değil. İnek sütü içince çok ciddi derecede hastalanıyorlar; hatta gelişimleri duruyor. Ve bu çocukların bazılarına anneleri -iyi bir şey yaptığını zannederek- kim bilir ne zamandır “Kay Keçi Sütü” içiriyor.

Dijital alemde, sosyal medyada aslını astarını bilmeden celallenmelere aşina olduğumuz için, bu konuyu derhal buraya taşıma arzuma hâkim olmaya çalışarak bir durdum. Baktım, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın 6.12.2012 tarihli Gıdada Taklit ve Tağşiş Yapan Firmalar listesinin en sonunda gerçekten de Kay Yarım Yağlı UHT Keçi Sütü yer alıyor.

Tağşiş, bir şeyin içine genellikle daha niteliksiz başka bir madde karıştırmak demek. Bala glikoz, dana etine kanatlı eti katmak gibi… Buradaki tağşiş, inek sütü karıştırmak. Oranını bilmiyoruz; ama bence biliyoruz ki, bu, terayağın içine bitkisel yağ karıştırmaktan daha ağır bir suç. Çünkü inek sütünü keçi sütü fiyatına satarak elde edilen haksız kazanç bir yana, bir de göz göre göre hasta edilmiş çocuklar var.

Sizce kim kimi dava etmeli?
 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Kanun Namına Emzir Bebeğini

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Çocuk Hakları Yasası’na ilginç bir madde eklendi: BAE vatandaşı tüm anneler, kanunen bebeklerini emzirmek zorundalar. Türkiye'de de çocuk doktorları, bebeği ilk altı ay yalnızca anne sütüyle beslemeyi, iki yaşına kadar da emzirmeye devam etmeyi tavsiye ediyor; anneler de kendi iç seslerine ve koşullarına göre benzer bir program uygulamaya çalışıyor. Fakat bebeklerin anne sütü emme hakkını kanunen korumaya kalkmanın arkasında sanki doğal beslenme kaygısından öte bir şeyler var...

3 yorumlar

 1. Dikkatli okumanızı tavsiye ederim  http://www.beslenmebulteni.com/bes/index.php?option=com_content&view=article&id=1808:kutu&catid=42:suet&Itemid=401

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 2. mesela benim oğlum.. bu sütten kullandık. guluten ve kazein allerjimiz vardı. şimdi ise otizm tanımız var. gelişimi etkilemek sözü biraz hafif kalmış.hayatımız karardı. tabi daha başka sebepler de vardır, aşılar vs.. size teşekür ediyorum sitenizi yeni keşfettim henüz bişey denemedim, temizlik ürünlerinden başlamak istiyorum. özellikle şampuan. şöyle külden dosdoğal bir bebe şampuanı yapmak istiyorum. bununla ilgili çalışmalar varsa paylaşırmısınız lütfen.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Cengiz Yıldız

  Kaynak nedir neye göre son liste. Bu listede kimler var. Tam liste linki atda bakalım. Bu şekil heybeye konuşmuş oluyorsun.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir