Anasayfa / Ev / Tarif: Ev Yapımı Lavabo Açıcı

Tarif: Ev Yapımı Lavabo Açıcı

Lavabo tıkanıklıklarını açmak için fazlasıyla aşındırıcı ve tahriş edici kimyasallar kullanmak istemeyenlere nazik bir lavabo açma yöntemi…

Malzemeler:

 • 1 su bardağı karbonat ([madde tag=”S” title=”sodyum bikarbonat”]) veya çamaşır sodası ([madde tag=”S” title=”sodyum karbonat”])
 • 1-2 su bardağı sirke ([madde tag=”A” title=”asetik asit”])
 • 1 litre kaynar su
 • Lavabo pompası

 

Kullanım:

 • Karbonatı veya çamaşır sodasını lavabonun deliğini kapatacak şekilde dökün.

lavabo-ac-(1)

 • Üzerine sirkeyi boşaltın. Karbonatla sirkenin tepkimeye girip köpürmeye başladığını göreceksiniz. Bunu okuldaki kimya deneylerinden de hatırlayabilirsiniz. Köpürme, borulardaki kalıntıların yerlerinden oynamasına yardımcı olacak.

 • Köpürme azalınca kaynar suyu boşaltın.
 • Kendinizi yakmamaya dikkat ederek lavaboyu pompalayın ve birazdan görmek zorunda kalacaklarınıza hazırlanın.

lavabo-ac-(5)

 

Uyarı:

 • Karbonat sıcak suyla birleşince kimyasal değişime uğrayarak çamaşır sodasına daha yakın bir kimyasal madde haline gelir. O nedenle hangisini isterseniz kullanabilirsiniz.
 • Bu yöntemle çok ciddi tıkanıklıkları açmak mümkün olmayabilir. Bu uygulamayı acil durumlarla karşılaşmayı beklemeden, örneğin ayda bir düzenli olarak tekrarlarsanız, daha kuvvetli lavabo açıcı kimyasallar kullanmak veya tesisatçı çağırmak zorunda kalmaktan kurtulabilirsiniz.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Şipşak hazırlanıyor
Hazırlaması çocuk oyuncağı
Kullanması çocuk oyuncağı
Bir daha marketten almam
Beğeni: 4.5/5 (73 oy üzerinden)
Tarif: Ev Yapımı Lavabo Açıcı, 4.5 out of 5 based on 73 ratings

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Tarif: Fırça Banyosu

Evimizde kullandığımız çeşit çeşit fırça var. Diş fırçası, mutfak fırçası, düşünmek istesek de istemesek de tuvalet fırçası... Bu fırçalar genellikle nemli kalan, dolayısıyla da yosun, küf ve bakteri oluşumu için biçilmiş kaftan fırçalar. Temizlenmeleri epey güç, ama gereksiz çöp üretmemek konusunda da hassasız. Fırçalar henüz faydalı ömürlerini tamamlamamışsa ne yapacağız?

4 yorumlar

 1. bir su bardağı karbonat artı diğer malzemeler kaça mal oluyor ya haberinz yok ya da önemli olan ev yapımı olması mı anlayamadım ! ama şunu anladım piyasa da satılan lavabo açıcılar bundan daha ekonomik paraya mal oluyor eğer tasanız zararlı kimyasallar ise bu lavabonun umurunda bile değil inanın buna 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -7 (from 7 votes)
  • Burada yapmaya çalıştığımız şeyi tamamen yanlış anlamışsınız. Bunu lavabonun iyiliği için değil, kendi sağlığımız için ve de doğada mümkün olduğunca az tahribat yaratmak için yapıyoruz. Kanalizasyona gönderdiğimiz her tür kimyasal (ki lavabo açıcıların içindeki maddeler özellikle kostik kimyasallar) bizden başka canlıları etkiliyor. Onlar umurunuzda değilse, dönüp dolaşıp toprağımıza ve içme suyumuza karışıyor. Bu tür kaygılar taşıyanlar evlerinde kiloluk karbonat bulunduruyorlar – ki o zaman zannettiğiniz gibi pahalı olmuyor.

   2013/3/27 Disqus

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +8 (from 8 votes)
 2. güzel teknoloji 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)
 3. bazen tıkalı giderleri, elektrik süpürgesiyle çektirmekte işe yarıyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 3 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir