Anasayfa / Anne-Çocuk / En Kaygı Verici 5 Kimyasal Grubu

En Kaygı Verici 5 Kimyasal Grubu

Environmental Working Group’un başkanı Ken Cook, yaptığı bir konuşmada hararetle damarlarında 200’den fazla sentetik kimyasal bulunan 10 Amerikalı’dan bahsetmiş. Söz konusu kimyasalların arasında, 30 yıl önce yasaklanmış olan leke çıkarıcılar, alevlenme geciktiriciler ve tarım ilaçları da bulunuyormuş.

Zehirli atıklarla ilgili halkı bilinçlendirmeyi amaçlayan Cook’un ifadesine göre, bu kimyasallar, bu insanların soludukları havadan, içtikleri sudan ya da yedikleri yiyeceklerden gelmiyormuş.

Sizce Cook nasıl bu kadar emin konuşuyor?

Çünkü bu 10 Amerikalı, yeni doğan bebeklerden oluşuyor.

anne_bebek_yenidogan

Foto: Baby Friendly USA

Bugün bebekler, damarlarında zehirli kimyasallarla doğuyor.

Resmi rakamlara göre modern insanın kullandığı kimyasal sayısı 80.000’in üzerinde. Bunların çoğunun insan sağlığı üzerindeki etkileri tam olarak araştırılmamış. Bir çoğu da henüz yeni olduğundan, uzun vadede sağlık üzerindeki etkilerinin bilinmesi zaten mümkün değil.

Environmental Working Group araştırmacılarından Sonya Lunder tarafından en kaygı verici kimyasallar olarak belirlenen 5 grup şöyle: konserve tenekelerinin iç yüzeyindeki veya sert plastiklerdeki bisfenol A, döşeme kumaşlarında bulunan alevlenmeyi geciktirici kimyasallar, tencere ve tavalardaki Teflon kaplama, kişisel bakım ürünlerinde bulunan ftalatlar ve deterjan, şampuan ve boyalarda bulunan nonilfenoller.

 

Kaynak:
Sandy Bauers, Philly.com

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

BPA Üzerine Lezzetsiz Bir Deney

İsveç'te "lezzetsiz" bir araştırma yapılmış. Dört İsveçli muhabir, iki gün boyunca yalnızca plastik kaplarda mikrodalga fırında ısıtılmış konserve yiyeceklerle beslenmiş. İki günün sonunda idrarlarındaki BPA seviyesinin nerelere geldiğini öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir