ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» anne-çocuk, kişisel bakım

Ftalatlar endokrin bozukluklarının yanı sıra çocukluk çağı obezitesinden de sorumlu olabilir

| Ocak 24, 2012Yorum Yok | 3.075 görüntüleme

Foto: Emma Innocenti

The Mount Sinai Medical Center (New York) bünyesindeki Çocuk Çevre Sağlığı Merkezi tarafından yapılan araştırmada, ftalatlara maruz kalmak ile çocukluk çağı obezitesi arasında bir bağlantı bulunmuş. Araştırmacılar, önce 387 çocuğun idrarındaki ftalat yoğunluğunu, sonra da çocukların kilosunu, boyunu, bel çevresini ölçmüşler. İdrar tahlilleri, çocuklardan %97’sinden fazlasının yaşamlarının bir döneminde ftalatlarla karşılaşmış olduğunu göstermiş. İdrarında en fazla ftalat bulunan çocukların vücut ölçüleri de diğerlerinden yüksek bulunmuş. Araştırmacılar, idrarda beliren ftalatlardan vücut bakım ürünlerini sorumlu tutuyor. Araştırmanın yöneticisi Dr. Susan Teitelbaum şöyle diyor:

Her gün kullandığımız bu kimyasallar, çocukların sinir sistemi gelişimini olumsuz etkileyebiliyor; ancak çocukluk çağı obezitesine katkıda bulunduklarına dair elimizdeki ilk kanıt bu. Bu araştırma, bu kimyasallardan mümkün olduğunca kaçınmanın önemini bir kez daha vurguluyor.

Ftalatlar, obeziteyle ilişkisi olsun olmasın, insan eliyle yapılmış, endokrin bozucu kimyasallar. Ftalatlar şimdiye kadar endokrin sistemi bozukluklarıyla, düşük sperm sayısıyla, testis atrofisiyle, erkeklerde üreme sisteminde yapısal anormalliklerle ve karaciğer kanseriyle ilişkilendirildi.  Bu kimyasallar genellikle parfüm, losyon, tırnak cilası ve diğer kozmetiklerde, verniklerde, ilaç ve vitaminlerin kaplamalarında, plastik yer ve duvar kaplama malzemelerinde, gıda işleme malzemelerinde ve oyuncaklarda bulunuyor. Çocuklar ftalatlarla doğrudan karşılaşmasalar bile, annelerinin karnındayken karşılaşabiliyor. Çocuğunuzun ftalatlara maruz kalmasını engellemek için zehirsiz banyo ürünleri kullanabilir, plastik oyuncaklardan ve plastik su şişelerinden uzak durabilirsiniz.

Kaynak: Jennifer Chait, inhabitots