ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» kişisel bakım

Just Beautiful

| Ocak 19, 2012Yorum Yok | 2.417 görüntüleme

Kanada’da halkı sağlık ve çevre açısından daha bilinçli seçimler yapmaya sevk etmek için devlet, şirketler ve şahıslarla çalışan bir kurum olan Environmental Defence, kozmetik ürünlerin içindeki zehirli kimyasallara esprili bir videoyla dikkat çekmeye çalışıyor. Örgütün Just Beautiful isimli kampanyası, şöyle tanıtılmış:

Size bu sabah dişinizi fırçalarken, ufaklığın bezini değiştirirken, deodoranınızı sürerken aklınızın ucundan bile geçmeyen bir şey söyleyelim mi? Her sabah daha kahvaltı masasına oturmadan, 100’den fazla zehirli madde içeren yaklaşık 15 kişisel bakım ürünü kullanıyorsunuz. Nemlendiricinizdeki, pişik kreminizdeki, şampuanınızdaki, rujunuzdaki kimyasallar, kanserle, doğum kusurlarıyla, kısırlıkla ve pek çok sağlık sorunuyla ilişkilendirilmiş durumda.

1700’den fazla karsinojen, hormon bozucu ve alerjenik maddenin Avrupa’daki kişisel bakım ürünlerinde kullanımı yasaklandı. Ama bu maddelerin çoğu hâlâ Kanada’da kullanılıyor. Ve Kanada Sağlık Bakanlığı her gün kullandığımız bu ürünlerin içinde ne olduğunu bile bilmiyor.

Videoyu hızlıca çevirmek gerekirse:

Sunucu: Merhaba hanımlar. Şimdi, her gün oynadığınız oyunu bir kez daha oynama zamanı: Kolaysa Kendini Zehirlemeden Güzel Görün! Karşınızda, Jackie. O, sıradan fiziği yüzünden çok uğraşması gerektiğini düşünen, çalışan bir anne…
Jackie: Merhaba Bob!
Sunucu: Evet… Jackie, bakalım toksinler ve kansere yol açan kimyasallar içermeyen bir kozmetik bulabilecek misin?
Jackie: Aman Tanrım. Bana biraz ipucu verir misin?
Sunucu: Kusura bakma. Kozmetik şirketleri, ürünlerinin içinde toksin olduğunu belirtmek zorunda değil.
Jackie: Ne?
Sunucu: Bu oyunun kuralı böyle! Siz, yarışmayı evinde izleyenler için de kurallar aynı, hanımlar…
(Jackie seçtiği ruju sürer.)
Sunucu: Ooooh, Jackie! Kaybettin! Kendini zehirlemiş bulunuyorsun. O rujun içinde kurşun var. İşin aslı, buradaki bütün kozmetik ürünler, kansere yol açan kimyasallar içeriyor.
Jackie: Yani hiç şansım yok muydu?
Sunucu: Kusura bakma. Yarışmanın kuralı bu: Kolaysa Kendini Zehirlemeden Güzel Görün!