ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» anne-çocuk, banyo

Bebe Şampuanları Artık Daha Güvenli (mi?)

| Ocak 23, 2014Yorum Yok | 9.964 görüntüleme

Zehirsiz Ev’de felaket tellallığı yapmaktan hoşlanmıyoruz, biliyorsunuz. Gündelik hayatımızdaki zehirli maddelerden arınırken “balatayı sıyırmamaya” özen gösteriyoruz. Şiarımız, “takıntı yapmadan, paniğe kapılmadan.”

Ama bazı maddeler var ki, “Benden uzak dur!” diye adeta bağırıyor.

Formaldehit, bu maddelerden biri. Biyoloji laboratuvarlarında bulunmuş olanlar, organik dokuları, organ parçalarını bozulmadan saklamakta kullanılan bu keskin kokulu, sarımsı sıvıya aşinadır. Buharı solunduğunda burun mukozasını tahriş eder. Öyle zehirlidir ki, sadece cilt temasıyla bile kana karışabilir. Uzun süre maruz kalındığında egzema ve alerjik tepkilere yol açabilir. Ayrıca kanserojen olduğu kanıtlanmıştır. En çok da lösemiye yol açar.

Formaldehitin yakın zamana kadar dünyanın en çok satan çocuk şampuanlarından birinde bulunduğunu biliyor muydunuz? Evet, daha önce de değindiğimiz gibi, 2013 sonuna kadar Johnson & Johnson’ın bebek şampuanları, koruyucu niyetine formaldeit içeriyordu.

Johnson_bebek_sampuan
Foto: inhabitots.com

Tabii şampuanda kullanılan oranlar çok düşük, ama bu içimizi rahatlatmak için yeterli değil. Çünkü formaldehit, başka ürünlerde, mesela evimizdeki mobilyalarda bile bulunabiliyor. Bu nedenle gün boyunca alınan toplam dozu kestirmek güç. Hem konu çocuklar olunca, zararlı bir maddenin az bir miktarına bile maruz kalmalarını istemiyoruz.

Şirket, formaldehitle birlikte bebek şampuanlarında bulunan bir diğer zararlı maddeyi de formülden çıkartıyor: 1,4-dioksan. 2015 sonuna kadar, aynı maddeleri yetişkinler için ürettiği ürünlerden de çıkartacak.

Ne yazık ki bazen bu tür formül değişiklikleri halka ilişkiler çalışmasından ibaret kalıyor ve bir zararlı madde çıkarken, yerine sessiz sedasız başka bir zararlı madde geliyor. Onun için şu soruyu da sormak gerekli: Acaba bundan sonra formaldehitin yerine ne kullanacaklar?

Kaynak:
inhabitots.com