Anasayfa / Hobi / böceksavar / Sizden Gelenler: Ev Yapımı Sinek Kovucu

Sizden Gelenler: Ev Yapımı Sinek Kovucu

sinek_kovucu03upload_b

Delfina’mla İstanbul Maceralarım adlı blogun yazarı Nymph, kendi blogunda da yayınladığı bir sinek/böcek kovucu tarifini paylaştı bizimle. Biz de denedik. İşte izlenimlerimiz…

Malzemeler:

 • Spreyli cam şişe 10-50 ml. (Biz 30 ml.lik kullandık; plastik şişe kullanmayın çünkü uçucu yağlar plastiği eritebilir)
 • 12 damla sitronella (limonlu melisa) yağı
 • 18 damla biberiye yağı
 • 6 damla çay ağacı yağı
 • 9 damla karanfil yağı
 • 12 damla portakal yağı
 • 12 damla okaliptüs yağı
 • 9 damla lavanta yağı
 • 1 çay kaşığı karbonat

Hazırlanış:

Tarifleri hazırlamaya başlamadan önce Demedi Demeyin‘i okumayı ihmal etmeyin.

sinek_kovucu02upload

 • Şişenin yarısını içme suyuyla doldurun.
 • Uçucu yağları sırasıyla suya damlatın. Uçucu yağlar genellikle sudan daha az yoğun olduklarından, suyun üzerinde bir katman oluşuyor. Bu normal.
 • Son olarak karbonatı ekleyin, şişenin sprey aparatını takın ve çalkalayın. Amaç, karbonatın mümkün olduğunca erimesini sağlamak. (Tamamı erimiyor, çünkü bir kısmı uçucu yağların bünyesinde hapsoluyor).

Kullanım:

Şişeyi iyice salladıktan sonra vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine sıkın, gerekiyorsa elinizle cildinize yayın. Göz ve ağız çevresine uygulamayın.

Uyarılar:

 • Sinek kovucuyu güneş görmeyen, serin bir yerde saklayın. Uçucu yağlar, ışıktan ve sıcaktan etkilenebiliyor.
 • Tarifteki uçucu yağların bazıları göz yakıyor, o nedenle karışımı gözünüze kaçırmamaya dikkat edin.
 • Sinek kovucuyu çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Ağız yoluyla alınması durumunda sindirim sistemiyle ilgili sorunlara yol açabilir. Çocuklarda kullanacaksanız, önce cildin küçük bir bölümünde deneme yapın (örneğin kol ya da bacakta). Karışımdaki yağlardan bazıları çocuklarda alerjiye neden olabilir.

 

Zehirsiz Ev’de denendi:

Karışımdaki erimemiş karbonat, şişenin sprey mekanizmasını tıkadığı için spreyin düzgün çalışmasını bir türlü sağlayamadık. Belki bu, kullandığımız şişenin deliğinin çok ince olmasındandır. Bu arada karbonatı neden kullandık, bilen var mı? Belki onsuz da işe yarayabilir bu formül.

Uçucu yağlar, adı üzerinde, uçucu oldukları için spreyin etki süresi çok uzun değil. Yani yatarken sıkıp sabaha kadar sivrisineklerin sizi rahat bırakmasını beklemeyin. Ama açık havada otururken ara ara uygulayarak, kimyasal sinek kovuculardan uzak durabilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Şipşak hazırlanıyor
Hazırlaması çocuk oyuncağı
Kullanması çocuk oyuncağı
Bir daha marketten almam
Beğeni: 2.9/5 (30 oy üzerinden)
Sizden Gelenler: Ev Yapımı Sinek Kovucu, 3.0 out of 5 based on 30 ratings

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Tarif: Fırça Banyosu

Evimizde kullandığımız çeşit çeşit fırça var. Diş fırçası, mutfak fırçası, düşünmek istesek de istemesek de tuvalet fırçası... Bu fırçalar genellikle nemli kalan, dolayısıyla da yosun, küf ve bakteri oluşumu için biçilmiş kaftan fırçalar. Temizlenmeleri epey güç, ama gereksiz çöp üretmemek konusunda da hassasız. Fırçalar henüz faydalı ömürlerini tamamlamamışsa ne yapacağız?

6 yorumlar

 1. merhaba, tüm bu malzemelere gerek kalmadan ben yerleri sildiğim bir kova suya bi kapak yoğunlaştırılmış çamaşır suyu ve bir paket karbonat atıyorum ve siliyorum tüm sinekler dışarı kaçıyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -4 (from 4 votes)
 2. buna benzer uçucu yağların çok basit bir karışımını geçen yaz biz de denedik. sadece okaliptüs yağı, lavanta yağı ve limon yağını karıştırdık. geceleri bir kaç saat dışarıda oturabilecek kadar sinekleri uzak tutabiliyor

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 3. bunları bulana kadar 1 şişe al gec o yag bu yag .

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)
 4. selam ve teşekkür 🙂 bu sivrisinekler için mi yoksa karasinekler için mi işe yarıyor? bir de sinekler sadece uzak tutmak için, öldürücü değil değil mi? deneyen var mı? :*

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 5. Sadece saf alkol ve karanfil ile basit ve etkili bir sprey hazırlayabilirsiniz. http://farklisever.com/ev-yapimi-sivrisinek-kovucu-sprey/

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir