Anasayfa / Ev / DuPont Artık Teflon Üretiminde PFOA Kullanmayacak

DuPont Artık Teflon Üretiminde PFOA Kullanmayacak

Halen ABD’de PFOA (perfluorooktanoik asit) kullanarak üretim yapan tek sanayi kuruluşu DuPont. Ancak bu durum değişmek üzere…

Daha önceleri PFOA’nın güvenli olduğunu iddia eden DuPont, 2015’e kadar söz konusu kimyasalın üretim ve kullanımını durduracağını bildirdi. PFOA, başta Teflon tava ve tencereler olmak üzere, leke tutmayan kumaşlar ve kablo kılıfları gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılıyor. DuPont tarafından onaylanan bağımsız bir uzman kurulunun, PFOA’nın insanlarda böbrek ve testis kanserine yol açtığını bulması kararda etkili oldu. Söz konusu araştırma, DuPont aleyhine açılan bir kamu davası sonucunda yapılmıştı. Daha önce yapılan araştırmalarda da kimyasalın emzirme sorunlarına, cinsel hormon bozukluklarına, yüksek kolesterole, erken ölüme, otizme, tümör oluşumuna ve büyüme geriliğine yol açtığı belirlenmişti.

Environmental Working Group’a (EWG) göre, DuPont üretim tesislerinde kullanılan PFOA kaynaklı atıklar, ABD’nin çeşitli eyaletlerinde su kirliliğine yol açıyor ve ABD nüfusunun %99’unun vücudunda çeşitli oranlarda PFOA bulunuyor. EWG, DuPont’un, fabrikalarının bulunduğu bölgelerdeki halkın sağlık durumunu takip etmek için 200 milyon dolardan fazla para harcamak zorunda kalabileceğini bildiriyor.

PFOA’nın yol açtığı sağlık sorunlarına dair bunca araştırma varken, DuPont, kimyasalın sağlığa zararlı olduğunu pek de kabul etmiyor. Şirket, kimyasalın yerini alabilecek alternatifleri, “Nüfus genelinde insanların kanında düşük seviyede PFOA görülmesi ve tüketicilerin ürün çeşitliliği istemesi nedeniyle,” geliştirdiklerini bildiriyor. Öyle ya da böyle, DuPont’un söz konusu kimyasaldan vazgeçecek olması olumlu.

Bu arada ne yapabiliriz?
PFOA içermeyen tava ve tencereler piyasaya çıkana kadar, “babadan” kalma dökme demir tavaları tercih edebiliriz. Veya henüz kendilerini kanıtlayacak kadar uzun süredir piyasada olmasalar da, seramik kaplamalı tavaları deneyebiliriz.

Kaynak:

Jennifer Chait, inhabitots

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Tarif: Ev Yapımı Lavabo Açıcı

Lavabo tıkanıklıklarını açmak için fazlasıyla aşındırıcı ve tahriş edici kimyasallar kullanmak istemeyenlere nazik bir lavabo açma yöntemi... Tek ihtiyacınız olan biraz karbonat veya çamaşır sodası, biraz sirke, biraz kaynar su, bir de lavabo pompası...

Bir yorum

  1. çok mecbur kalmadıkça seramik tava dahi kullanmıyorum. Çelikte kolaylıkla yapılabilecek yiyecekleri dahi teflonda pişirir hale geldik çok yazık. Bazı yapışmaya aşırı meyilli yiyecekler için en azından seramik kullanılmalı.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 2 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir