Anasayfa / Anne-Çocuk / “Okul Sütü”nden Zehirlenmeler

“Okul Sütü”nden Zehirlenmeler

Foto: cumhuriyet.com.tr

Apar topar uygulamaya konan pek çok projede olduğu gibi, “Okul Sütü” projesinde de iyi niyetten çok bit yeniği arıyorduk ne yazık ki. Şimdiye kadar bu projeyle ilgili olarak dile getirilen kaygılardan bazıları şöyleydi:

  • Kimse günlük süt dağıtmaktan söz etmediğine göre, amaç süt tozundan yapılan kutu sütlerdeki arz fazlasını dengelemek olabilir miydi?
  • UHT sütlerin süt olmaktan çıktığı ve çocuklara faydadan çok zarar verdiği yönünde pek çok tartışma varken; çocuğuna çiğ süt veya pastörize günlük süt veren anneler giderek artarken, bu UHT dayatması da neydi böyle?
  • Süt gibi kolayca alerjiye yol açabilen bir besinin yurt genelindeki okul çocuklarına dağıtılması ne kadar güvenilirdi? Süt hassasiyeti olan çocuklar nasıl uygulama dışı tutulacaktı?

Bütün bunlar tartışılmıştı da, kimse sütün dağıtılmaya başladığı gün yüzlerce öğrencinin zehirlenip hastanelik olacağını aklından geçirmemişti herhalde.

Gel de işin içinde bit yeniği arama.

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Ne Nasıl Yapılıyor: Tükettiğimiz Kaynaklar Üzerine Bir Kitap

Bana "uzman" dendikçe ısrarla vurgulamak zorunda kalıyorum, "Ne çevre mühendisiyim, ne kimyacıyım; kendi halinde bir kitap çevirmeniyim," diye. Zararlı kimyasalları hayatımdan eksiltme maceramın yanı sıra çeviri maceram da devam ediyor. İnsanın ilgi alanıyla işi birleşinceyse tadından yenmiyor. Redhouse Kidz'den en son çıkan çevirimin adı, Ne Nasıl Yapılıyor: Her Gün Kullandığımız Şeylerin Öyküsü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir