Anasayfa / Ev / Fosforlu Balıklar Hormon Bozucu Kimyasalların Etkilerini Gösteriyor

Fosforlu Balıklar Hormon Bozucu Kimyasalların Etkilerini Gösteriyor

Foto: Exeter Üniversitesi

Exeter Üniversitesi ile University College London’a (UCL) bağlı araştırmacıların türettiği bir zebra balığı, çevresel östrojenlere (hormon bozucu kimyasallara) tâbi tutulduğunda, kimyasalların etkilediği bölgeleri fosforlu yeşil renkte parlamaya başlıyor.

Balık üzerinde denenen çevresel östrojenler arasında yakın zamana kadar biberonlarda dahi kullanılan [madde tag=”B” title=”Bisfenol A (BPA)”], doğum kontrol haplarında ve hormon tedavi ilaçlarında kullanılan etinilestradiol ve boyalarla endüstriyel deterjanlarda kullanılan [madde tag=”N” title=”nonilfenol”] bulunuyor. Bu kimyasalların tümü sulara karışarak sualtı yaşamı olumsuz etkiliyor.

Araştırma sayesinde ilk kez bu kimyasalların vücut üzerindeki etkileri gerçek zamanlı olarak izlenebiliyor. Kimyasalların çoğu, balığın vücuduna girdikten bir süre sonra karaciğerin parlamasına yol açıyor. Ancak BPA kalpte aynı etkiyi yaratıyor! Araştırmacılar ayrıca iskelet kaslarında ve gözlerde de daha önce bilinmeyen doku tepkileri kaydetmişler.

Araştırmacılar arasında bulunan Exeter Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Charles Tyler, konuyla ilgili şu açıklamaları yapmış: “Türettiğimiz zebra balığıyla gerçekleştirilecek deneylerin henüz başındayız, ancak vücudumuzda hormonal etki yaratan kimyasalların hangi bölgeleri etkilediğini tespit etmek için çok etkili bir yöntem bulduğumuzdan eminiz. Bu kimyasalların hangi organları etkilediğini daha iyi anlarsak, insan vücudunda da bu bölgelerde daha detaylı araştırmalar yapabiliriz.”

Aldığımız kimyasallara tepki olarak bizim de vücudumuzun değişik bölgeleri parlasa, hem üreticiler hem de tüketiciler olarak daha dikkatli olmaz mıydık?

Kaynak:
Jennifer Chait, inhabitots

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

En Kaygı Verici 5 Kimyasal Grubu

Environmental Working Group’un başkanı Ken Cook, yaptığı bir konuşmada damarlarında 200’den fazla sentetik kimyasal bulunan 10 Amerikalı’dan hararetle bahsetmiş. Söz konusu kimyasalların arasında, 30 yıl önce yasaklanmış olan leke çıkarıcılar, alevlenme geciktiriciler ve tarım ilaçları da bulunuyormuş. Zehirli atıklarla ilgili halkı bilinçlendirmeyi amaçlayan Cook’un ifadesine göre, bu kimyasallar, bu insanların soludukları havadan, içtikleri sudan ya da yedikleri yiyeceklerden gelmiyormuş. Sizce Cook nasıl bu kadar emin konuşuyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir