Anasayfa / Anne-Çocuk / Florürün 8 Zararı ve Florürden Korunma Yolları

Florürün 8 Zararı ve Florürden Korunma Yolları

musluk_florur

 Foto: Cheeseslave.com

Florür tartışmalı bir madde. Düşük dozlarda diş çürümelerini engellediği için önceleri serbestçe diş macunlarına, hatta bazı ülkelerde şebeke suyuna katılırken, son yıllarda zararları faydalarından daha çok tartışılıyor.

Çin, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Danimarka, Norveç, İsveç, Hollanda, Macaristan ve Japonya gibi bazı ülkelerde suya florür katılması yasak. Türkiye’de suya florür katılmıyor, ama pek çok ilimizin şebeke suyunda doğal olarak florür bulunuyor. Üstelik şebeke suyu tek florür kaynağı değil. Hazır meyve suyu ve gazlı içeceklerden tutun, bebek mamalarına kadar pek çok üründe florür bulunuyor.

Florür Kaynakları

Çoğu kişi florürsüz diş macunu kullanarak bu kimyasalın zararlı etkilerinden korunabileceğini düşünüyor. Ancak bazı illerimizde şebeke suyunda yüksek sayılabilecek miktarlarda florür bulunuyor.  Türkiye İçme Sularında Florürün Bölgesel Dağılımı (I) (PDF) başlıklı çalışmada, Marmara Bölgesi’nin suları incelenmiş ve bazı ilçelerde florür değerlerinin tehlikeli seviyelere çıktığını saptamış. Örneğin Kırklareli merkez ilçede sudaki florür değerlerinin, Dünya Sağlık Örgütü’nün güvenli bulduğu aralık olan 0,5 – 1.7 mg/lt.nin üzerinde olduğu saptanmış.

İşin kötüsü, oturduğunuz bölgedeki suların düşük florürlü olması da yetmiyor, çünkü tükettiğimiz pek çok hazır içecek, Türkiye’nin farklı bölgelerinde, şebeke suyundan üretiliyor. Eğer üretimin yapıldığı bölgedeki sular yüksek florür içeriyorsa, ürünü tükettiğinizde siz de florüre maruz kalıyorsunuz.

Florür kaynağı olabilecek bazı ürün ve gıdalar şöyle:

 • Florürlü diş macunu
 • Bebek maması
 • Hazır çorba
 • Tavuk bulyon
 • Teflon tava veya tencerede pişmiş gıdalar
 • Gazlı içecekler
 • Hazır meyve suları
 • Paketli ve/veya işlenmiş gıdalar
 • Anestezi kimyasalları
 • Florürlü tuz
 • Sigara

Florür neden zararlı?

1. Biyobirikim

Biyobirikim, belirli bir kimyasalın vücutta birikme eğilimine verilen teknik isim. Florür, biyobirikimli kimyasalların arasında. Sağlıklı bir kişi, her gün aldığı florürün %50 – 60’ını idrar yoluyla vücudundan atıyor. Geri kalanıysa kemiklerde ve beyinde birikiyor. Bebek ve çocuklarsa aldıkları florürün sadece %20’sini vücuttan atabiliyor. Kemiklerde biriken florür miktarı hayat boyu artış gösteriyor.

2. Üreme sistemi

Laboratuvar hayvanlarında yapılan deneylerde, yüksek dozlarda florürün erkek üreme organlarına hasar verdiği ve kısırlığa yol açtığı tespit edilmiş. ABD’de yapılan bir araştırma, şebeke suyunda 3 mg/lt. ve daha fazla florür bulunan yerlerde doğurganlık oranlarının düştüğünü belirlemiş. Bir başka araştırmaysa, yine yüksek florürlü bölgelerde yaşayan erkeklerde ortalamanın altında testosteron hormonu tespit etmiş.

3. Beyin (merkezi sinir sistemi)

Florürün merkezi sinir sistemi için zararlı olduğunu belgeleyen onlarca araştırma var. Florürün beyinde biriktiğine, davranış değişikliklerine yol açabildiğine ve uzun vadede Alzheimer hastalığına yol açabildiğine dair bulgular var.

İçme suyunun florürlenmesini destekleyenler, bu çalışmalarda çok yüksek dozda florür kullanıldığını savunsalar da, florürün biyobirikimli olduğunu unutmamak gerekli.

4. Düşük IQ

Çin, İran, Hindistan ve Meksika’da yapılan 24 ayrı çalışmada, vücuttaki florür miktarıyla IQ arasında ters bağıntı olduğu ortaya konmuş. İçme suyundaki 1 mg/lt. florür artışının, 0,59 IQ puanı kaybına yol açtığı bulunmuş.

5. Erken ergenlik

Florürün merkezi sinir sistemi dışında da olumsuz etkileri var. Florür aynı zamanda pineal bezini olumsuz etkiliyor. Bu bez, pek çok başka işlevin yanı sıra, büyüme ve ergenlik süreçlerinden sorumlu. Yapılan araştırmalar (PDF), içme suyuna florür katılan bölgelerde kız çocukların, florür kullanılmayan bölgelere kıyasla 5 ay önce âdet gördüğünü ortaya koymuş.

6. Tiroid hormonları

Florürün tiroid bezini de olumsuz etkilediği bildiriliyor. Ukrayna’da yapılan bir çalışmada, 2,3 ml/lt. düzeyinde florürün tiroit hormonunda azalmaya yol açtığı belirlenmiş. Hatta bu etki o kadar tutarlıymış ki, 20. yüzyıl ortalarında hipertiroidizmi (aşırı aktif tiroid bezi) olanlara florür tedavisi önerilmiş.

7. Romatizma belirtileri

Skeletal florozis, florürün kemiklerde birikmesiyle ortaya çıkan ve romatizma benzeri belirtilere yol açan bir rahatsızlık. İşin kötüsü, belirtileri romatizmayla karıştırılabildiğinden, erken safhada teşhis koyulması oldukça güç. Belirtiler ışığında doktorlar genellikle romatizmadan şüphelendikleri için, aslında son derece basit bir şekilde (florür alımını keserek) tedavi edilebilecek rahatsızlık, uzun yıllar tedavi edilmeyebiliyor.

8. Kemik erimesi

Florür, kemiklerde birikiyor. Florürün sağlık üzerindeki etkisini araştıran ilk çalışmalardan birine göre, içme suyuna florür katılan bölgelerdeki çocuk nüfusunda görülen kemik ve kemik bağlantılı rahatsızlıklarda iki kat artış kaydedilmiş. Benzer şekilde, Meksika’da yapılan bir araştırma (PDF), diş macunundaki florürle çocuk kemik kırılmaları arasında bağıntı olduğunu ortaya çıkarmış.

Kaynaklar:

Ann Marie Michaels, The Top 10 Dangers of Fluoride, Cheeseslave.com

Bachinskii PP, Gutsalenko OA, Naryzhniuk ND, Sidora VD, Shliakhta AI, Action of the Body Fluorine of Healthy Persons and Thyroidopathy Patients on the Function Of Hypophyseal-Thyroid System, Problemi Endokrinologii, Cilt: 31, Sayı: 6, Kasım-Aralık, 1985, Sayfa: 25-29.

Başak Pirtini, Toksik Diş Macunu – Florür tehlikesi, Dogalanneyim.blogspot.com

Bilge Hapçıoğlu, Rian Dişçi, Leman Demir, Ender Başak, Övat Güray, Nurten Özer, Türkiye İçme Sularında Florürün Bölgesel Dağılımı (I), İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dergisi, Cilt: 26, Sayı: 4, Aralık, 1992, Sayfa: 222-23.

David B. Ast ve Edward Schlesinger, The Conclusion of a Ten-Year Study on Water Fluoridation (PDF), American Journal of Public Health and the Nation’s Health, Cilt: 46, Sayı: 3, Mart 1956, Sayfa: 265-71.

M. Teresa Alarcón-Herrera, Ignacio R Martín-Domínguez, Rodolfo Trejo-Vázquez, Sandra Rodriguez-Dozal, Well Water Fluoride, Dental Fluorosis, and Bone Fractures in the Guadiana valley of Mexico (PDF), Fluoride, Quarterly Journal of the International Society for Fluoride Research, Cilt: 34, Sayı: 2, Mayıs 2001, Sayfa: 91-160.

Phyllis J. MullenixCorresponding author contact information, Pamela K. Denbesten, Ann Schunior, William J. Kernan, Neurotoxicity of Sodium Fluoride in Rats, Neurotoxicology and Teratology, Cilt: 17, Sayı: 2, Mart-Nisan 1995, Sayfa: 169-77.

Stan C. Freni, Exposure to High Fluoride Concentrations in Drinking Water is Associated With Decreased Birth Rates, Journal of Toxicology and Environmental Health, Cilt: 42, Sayı: 1, Ocak 1994, Sayfa: 109-121.

Yunpeng Ding, YanhuiGao, Huixin Sun, Hepeng Han, Wei Wang, Xiaohong Jia, Xuehui Liu, Dianjun Sun, The Relationships Between Low Levels of Urine Fluoride on Children’s İntelligence, Dental Fluorosis in Endemic Fluorosis Areas in Hulunbuir, Inner Mongolia, China, Journal of Hazardous Materials, Cilt: 186, Sayı: 2–3, Şubat 2011, Sayfa: 1942–46.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Bebe Şampuanları Artık Daha Güvenli (mi?)

Zehirsiz Ev’de felaket tellallığı yapmaktan hoşlanmıyoruz, biliyorsunuz. Gündelik hayatımızdaki zehirli maddelerden arınırken “balatayı sıyırmamaya” özen gösteriyoruz. Şiarımız, “takıntı yapmadan, paniğe kapılmadan.” Ama bazı maddeler var ki, “Benden uzak dur!” diye adeta bağırıyor. Formaldehit, bu maddelerden biri. Biyoloji laboratuvarlarında bulunmuş olanlar, organik dokuların, organ parçalarının saklandığı bu keskin kokulu, sarımsı sıvıya aşinadır. Buharı solunduğunda burun mukozasını tahriş eder. Öyle zehirlidir ki, sadece cilt temasıyla bile kana karışabilir. Uzun süre maruz kalındığında egzema ve alerjik tepkilere yol açabilir. Ayrıca kanserojen olduğu kanıtlanmıştır. En çok da lösemiye yol açar. Formaldehitin yakın zamana kadar dünyanın en çok satan çocuk şampuanlarından birinde bulunduğunu biliyor muydunuz?

17 yorumlar

 1. Merhaba;

  İçme sularında florür’ün bölgesel dağılımı için verdiğiniz linkten ilgili dokümana ulaşılmıyor, sanırım değişmiş. Ben şu adreste buldum:
  http://journals.istanbul.edu.tr/tr/index.php/disdergi/article/view/17189/16449

  Hem yazı hem de site için teşekkürler. harika bir çalışma. Bugün tanıştım ve haftasonu ilk uygulamaya geçiyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. A.Çağatay Öztürk

  En azından verdiğiniz kaynağı bi okuyun yaa :/ Belli ki kulaktan dolma dolduruşa geliyorsunuz. Ben sizin paylaştığınız makalelerden birinin sonucunu direk yazıyım, belliki okumaya üşenmişsiniz. Amerika’da, suların florlanmasıyla ilgili yapılan 10 yıllık bi çalışma. 2 faydası görülmüş, 1 flor diş çürüklerinin oluşmasını engelliyor 2. halk sağlığı uygulamalarında da güvenli bir yol olduğu söylenmiş. Elbette fazlası zarar, ama çalkalayıp tükürdüğümüz macunu ekmeğe sürüp yesek bile sizin şu satmaya çalıştığınız koca karı ilaçlarından daha güvenilirdir.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -5 (from 9 votes)
  • Zeynep Ozan Yıldırım

   Epifiz bezine verdiği zarardan haberin yok galiba ? dişlerimi beyazlatıcam diye beynine zarar veriyosun haberin yok

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +15 (from 17 votes)
  • 中村 ウットゥク

   bravo çok okumuşsun. neden biraz daha okumuyorsun?

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +2 (from 4 votes)
  • Kadir Demirkapı

   Tabiki öyle ama yapılan araştırmalar sonucu kokainin de yenen bir madde olmadığı ve dişetlerine sürülerek etkisini daha hızlı bir şekilde gösterdiği gözlemlenmiştir.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +2 (from 4 votes)
 3. https://www.youtube.com/watch?v=TmqG_norTJk

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. türkiyede suya florür katan hayat su var

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 3 votes)
 5. İbrahim Ethem Gök

  Sağlık takıntısı çok korkunç bir şey insanlar bu yüzden psikolojik olarak yıpranıyor mutlu olamıyor kullanıp yediği her şeyin içeriğine bakıyor hayatını bunun üzerine endeksliyor. Unutmayın ölümsüz değiliz sağlıklı yaşamı takıntı haline getirmeyin şimdi biraz rahatlayın ve gidip dişlerinizi fırçalayın bunun sizi öldürmediğini görecekseniz iyi günler dilerim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -8 (from 14 votes)
  • cok dogru

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)
  • Yusuf Kenan Eyidoğan

   Cahillik, mutluluktur:)

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +10 (from 12 votes)
  • sağlıklı yaşam kaliteli yaşam demektir.. ayrıca ben yaşar gideri gerisine bakmam diyebilirsiniz tabii ki en doğal hakkınız.. ANCAAAAKK.. vücudumuzda oluşan kalıtımsal deformasyonlar bizden sonraki nesile etki etmekte.. onlardakiler de bir sonraki nesile.. bu ne demek mi? eğer yediğine içtiğine ve hatta giydiğine dikkat etmezsen 2-3 belki 4 nesil sonrasının ömrü 40 yıl olabilir.. dişleri 20 sinde çürür.. gözleri 15 inde bozulur.. hatta çoğunluk kısır doğar.. ve bir nesil yok olur.. komik mi geldi? komplo teorisi mi yoksa? hayır değil.. 80’lerde doğanlar bugün anne baba teyze hala amca dayı.. peki ne yiyip içmişler?? kısırlık oranları kendilerinden önceki nesile göre yüzde kaç artmış.. sağlık şikayetleri hangi oranda artmış.. peki onların çocukları? ne yiyip içiyorlar.. yoldan karşıya geçerken sağımıza solumuza bakıyoruz da, yiyeceğimiz şeylerin içinde ne olduğuna mı bakamıyoruz…

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +21 (from 23 votes)
 6. bunların komplo olduğunu düşünenler şu belgeseli izleyebilir türkçe altyazı var.

  https://www.youtube.com/watch?v=WmjUVEQXDPQ

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 3 votes)
 7. Peki bunun vücutta ölçümü, varsa neden olduğu hasarlar nasıl ortaya çıkarılabilir ? Nereye başvurmamız gerekli ?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. Halil Ibrahim Erdoğan

  O sınır, kocaman bir yalan.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir