Anasayfa / Kişisel Bakım / ağız / Otopsi: Diş Macunu

Otopsi: Diş Macunu

dis-macunu

 • [madde tag=”S” title=”Hydrated silica”]: Silika hidrat. Bir çeşit kumdur. Aşındırıcıdır. Zehirli olmadığı için görece zararsız olsa da, insanlarda ve hayvanlarda biyobirikimlidir.
 • [madde tag=”A” title=”Aqua”]: Su.
 • [madde tag=”G” title=”Glycerin”]: Gliserin. Kıvamlı, berrak, tatlı bir alkol bileşeni. Sabun ve biyodizel yapımının yan ürünüdür. Petrol yan ürünü olan propilenden üretilen sentetik biçimi de vardır. Nem tutucu, tatlandırıcı ve koruyucu (bakterileri kurutucu) özelliği vardır.
 • [madde tag=”S” title=”Sorbitol”]: Ürünleri nemlendirmek, kıvamlandırmak ve tatlandırmak için kullanılan bir şeker alkolüdür. Yutulduğunda bağırsaklarda gevşetici etki yapar.
 • [madde tag=”P” title=”PVM/MA copolymer”]: PVM/MA Kopolimer. Tabaka oluşturucu, akışkanlık düzenleyici, bağlayıcı, emülsiyon stabilize edici etkisinden faydalanılır. Diş macunlarında, bir antibakteriyel olan triklozanın etkisini artırır. Görece zararsızdır. Çocuk cildini tahriş edebilir.
 • [madde tag=”S” title=”Sodium lauryl sulfate”]: Sodyum Lauril Sülfat. Emülgatör etkisi, deterjan etkisi ve köpüğü artırması için kişisel bakım ürünlerine eklenir. Cildi, gözleri ve ciğerleri tahriş edebilir. Beyin ve sinir sistemini etkileyebilir, endokrin sistemini bozabilir, üreme bozukluklarına yol açabilir. Organ sistemi ve çevre açısından orta derecede zehirlidir. Tek başına kanserojen kabul edilmese de, içinde bulunabilen 1,4-dioxane kanserle ilişkilendirilmiştir.
 • [madde tag=”A” title=”Aroma”]: Ne olduğu belirtilmemiş bir koku. Etiketlerde aromayı görünce o üründen uzaklaşmak gerekir, çünkü ticari sır kabul edildiği için içindeki maddeleri listelemek zorunlu değildir. Alerjiye, bağışıklık sisteminin zarar görmesine, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açabilir. Genellikle içlerinde yüksek miktarda ftalat bulunur. Ftalat, endokrin sistemini bozar ve meme kanseri ve doğum kusurlarıyla ilişkilendirilmiştir.
 • [madde tag=”K” title=”Carrageenan”]: Karragenan. Kırmızı deniz yosunlarından elde edilen, jelimsi bir polisakkarittir (selüloz). Kıvam artırıcı, bulanıklık giderici ve stabilizatör olarak kullanılır. Organ sistemi için orta derecede zehirlidir.
 • [madde tag=”S” title=”Sodium Hydroxide”]: Sodyum hidroksit. Fazlasıyla kostik (aşındırıcı, yakıcı) ve reaktif bir inorganik bazdır. Gözleri, cildi ve ciğerleri tahriş eder. Organ sistemi için orta derecede zehirlidir.
 • [madde tag=”P” title=”Propylene Glycol”]: Propilen Glikol. Bir tür alkoldür. Nem tutucu, solvent ve akışkanlık düzenleyici olarak kullanılır. Parfümlerin içinde bulunabilir. Cildi, gözleri ve ciğerleri tahriş eder; cilde temas ettiğinde kontakt dermatit veya kontakt ürtiker gibi alerjik tepkilere yol açabilir.
 • [madde tag=”S” title=”Sodium Fluoride”]: Sodyum Fluorid. Çürüğe ve plağa karşı korur. Yüksek dozlarda ölümcüldür. Cildi, gözleri ve ciğerleri tahriş eder. Beyin ve sinir sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşünülmektedir. Mutajen olduğu (hücre yapısını değiştirdiği) kanıtlandığından, kanserle ilişkilendirilmiştir. Fazla miktarda diş macunu yutan çocuklarda bağırsak rahatsızlığı ve zehirlenmeler görülmüştür.
 • [madde tag=”T” title=”Triclosan”]: Triklozan. Antibakteriyel/antifungal ürünlerin sentetik etken maddesidir. Koruyucu olarak kullanılır. Cildi, gözleri ve ciğerleri tahriş eder. Biyobirikimlidir. Kanserle ve endokrin bozukluklarıyla; alerji ve dermatitle ilişkilendirilmiştir. Cilt yoluyla vücuda girer; anne sütünde bile bulunmuştur. Tiroid hormonunun üretimini bozar; bu da merkezi sinir sistemi üzerinde depresan etki yapabilir. Musluk suyundaki klorla birleştikten sonra, UV ışınlarının etkisiyle son derece zehirli maddeler olan [madde tag=”K” title=”kloroforma”] ve [madde tag=”D” title=”dioksine”] dönüşür. Aşırı kullanımı sonucu, daha dirençli bakteri gruplarının oluşmasından endişe edilmektedir.
 • [madde tag=”S” title=”Cellulose Gum”]: Selüloz Sakızı. Kimyasal işlemden geçmiş selüloz türevidir. Bağlayıcı, emülgatör, akışkanlık düzenleyici ve tabaka oluşturucu olarak kullanılır. Parfüm malzemelerinin içinde yer alabilir. Zararsızdır.
 • [madde tag=”S” title=”Sodium Saccharine”]: Sodyum Sakarin. Suni tatlandırıcı. Çok farklı kaynaklardan vücuda fazla miktarda girebilmesi endişe sebebidir. İnsanlarda kansere yol açtığı teorisi son yıllarda çürütülmüştür. Ancak farelerde mutajen olduğu (hücre yapısını değiştirdiği) kanıtlanmıştır.
 • [madde tag=”M” title=”Mica”]: Mika. Cl 77019. Mineral renklendirici. İnsanlarda ve hayvanlarda biyobirikimlidir. Alerjiye yol açabileceği ve solunum sistemi için zehirli olabileceği düşünülmektedir.
 • [madde tag=”L” title=”Limonene”]: Limonen. Turunçgillerin kabuğundan elde edilen bir parfüm maddesi ve solventtir. Güneş ışığı ve havayla temas ettikçe ayrışarak cildi ve solunum yollarını tahriş eder. Bağışıklık sistemi, hayvanlar ve doğa için hafif derecede zehirlidir.
 • [madde tag=”O” title=”Eugenol”]: Öjenol. Karanfil ve tarçın gibi uçucu yağlarda doğal olarak bulunan, sentetik olarak da üretilebilen koku kimyasalıdır. Alerjilerle ve kontakt dermatitle ilişkilendirilmiştir. Bağışıklık ve organ sistemi için zehirlidir.
 • [madde tag=”C” title=”Cl 77891″]: Boya. [madde tag=”T” title=”Titanyum dioksit”]. Beyaz renk verir. Kanserojen ve orta derecede zehirli olduğu düşünülmektedir.
 • [madde tag=”C” title=”Cl 42090″]: Boya. Mavi.
 • [madde tag=”C” title=”Cl 47005″]: Boya. Sarı.

Sonuç:
Sodyum Lauril Sülfat, cildi, gözleri ve ciğerleri tahriş edebilir. Beyin, sinir ve endokrin sistemini etkileyebilir, üreme bozukluklarına yol açabilir. Organ sistemi ve çevre açısından orta derecede zehirlidir. Tek başına kanserojen kabul edilmese de, içinde bulunabilen 1,4-dioxane kanserle ilişkilendirilmiştir.
Aromanın ne içerdiği belli değildir. Ticari sır kabul edildiği için içindeki maddeleri listelemek zorunlu değildir. Alerjiye, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açabilir. Genellikle içlerinde yüksek miktarda ftalat bulunur. Ftalatlar, endokrin sistemini bozar ve meme kanseri ve doğum kusurlarıyla ilişkilendirilmiştir.
Karragenan, organ sistemi için orta derecede zehirlidir.
Sodyum hidroksit, fazlasıyla kostik ve reaktif bir inorganik bazdır. Gözleri, cildi ve ciğerleri tahriş eder. Organ sistemi için orta derecede zehirlidir.
Propilen glikol, gözleri ve ciğerleri tahriş eder; cilde temas ettiğinde kontakt dermatit veya kontakt ürtiker gibi alerjik tepkilere yol açabilir.
Sodyum fluorid, yüksek dozlarda ölümcüldür. Cildi, gözleri ve ciğerleri tahriş eder. Beyin ve sinir sistemi üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşünülmektedir. Mutajen olduğu (hücre yapısını değiştirdiği) kanıtlandığından, kanserle ilişkilendirilmiştir. Fazla miktarda diş macunu yutan çocuklarda bağırsak rahatsızlığı ve zehirlenmeler görülmüştür.
Triklozan, cildi, gözleri ve ciğerleri tahriş eder. Biyobirikimlidir. Kanserle ve endokrin bozukluklarıyla; alerji ve dermatitle ilişkilendirilmiştir. Anne sütünde bile bulunmuştur. Tiroid hormonunun üretimini bozar; bu da merkezi sinir sistemi üzerinde depresan etki yapabilir. Musluk suyundaki klorla birleştikten sonra, UV ışınlarının etkisiyle son derece zehirli maddeler olan kloroforma ve dioksine dönüşür. Aşırı kullanımı sonucu, daha dirençli bakteri gruplarının oluşmasından endişe edilmektedir.
Sodyum sakarin, çok farklı kaynaklardan vücuda fazla miktarda girebilmesi endişe sebebidir.
Mika, biyobirikimlidir. Alerjiye yol açabileceği ve solunum sistemi için zehirli olabileceği düşünülmektedir.
Limonen, güneş ışığı ve havayla temas ettikçe ayrışarak cildi ve solunum yollarını tahriş eder. Bağışıklık sistemi, hayvanlar ve doğa için hafif derecede zehirlidir.
Öjenol, alerjilerle ve kontakt dermatitle ilişkilendirilmiştir. Bağışıklık ve organ sistemi için zehirlidir.
Cl (color) kodlu maddeler, gereksiz ve çoğu zaman insan sağlığı için zararlı sentetik boyalardır.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Otopsi: Maskara/Rimel

Piyasadaki maskara/rimellerin içinde bu maddelerden birkaçını bulmak mümkün...

4 yorumlar

 1. Ellerine sağlık. Çoğunlukla bilmezlikten geldiğimiz veya duymak istemediğimiz gerçeklerle dolu bir blog oluşturmaya başlamışsın. 
  Paradontax diş macununun sıradan market ürünlerine göre konumunu merak ettim. Vaktin olduğunda, onun da otopsisini yapar mısın?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Önerin için teşekkürler Öze. En kısa zamanda…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Sodyum hidroksit sabun yapımında da kullanılıyor. Kostik yani bildiğimiz hatta geçen gün yediğimiz krakerin içinde de gördüm hemde çok eski ve ünlü bir markanın krakerinin içinde… Sabun meselesine gelince doğa kozmetiğe sorduğumda yağların içinde ser miktarda kullanıldığında o zehir özellği gidiyor demişlerdi. Doa kozmetik güvendiğim bir markadır…Bu arada mika yazmışsınız mika mineral kozmetik ürünlerin hepsinde var hani onlar zararsızdı ayy ne yapcağımı şaşırdım artık :(( Yurt dışından birde bir sürü mika, demir oksit, mineral renkli tozlar getirttim :(( Ruj yaptım far yaptım onlardan 🙁

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • zehirsiz_evin_hanimi

   Mineraller doğal oldukları halde biyobirikimli olabiliyorlar… Sürekli kullanıyorsanız bilmekte fayda var.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir