Anasayfa / Anne-Çocuk / alt bakımı / Johnson & Johnson bebek ürünlerindeki kanserojenler nihayet kalkıyor

Johnson & Johnson bebek ürünlerindeki kanserojenler nihayet kalkıyor

Foto: http://www.johnsonsbaby.com/

Johnson & Johnson, geçtiğimiz Ekim ayında, Avrupa ve Japonya’daki ürünlerinden çıkardığı quaternium-15 isimli kimyasal maddeyi ABD, Kanada, Çin ve diğer bazı ülkelerde kullanmaya devam ettiğinin ortaya çıkması üzerine, tüm bebek ürünlerindeki karsinojenleri (kanserojen) kaldırmaya nihayet söz verdi.

Quaternium-15, ürünlerde bakterilere karşı koruyucu olarak kullanılıyor ve formaldehit saldığı için kanserle ilişkilendiriliyor.

Şirket, ürünlerinde kullandığı az miktardaki kimyasalın tehdit oluşturmadığını iddia etse de, uzmanlar, birden fazla ürünün uzun süreli kullanımıyla vücutta birikecek bu kimyasalların uzun vadeli etkileri konusunda endişeli.

Johnson & Johnson tarafından Campaign for Safe Cosmetics yöneticisi Lisa Archer’a gönderilen mektupta, geçtiğimiz yıl şirketin tüm dünyadaki bebek ürünlerinden ve bunların içindeki parfümlerden ftalatların çıkarıldığı, önümüzdeki iki yıl içinde de formaldehit salan koruyuculara alternatifler geliştirileceği ve imalat sırasında 1,4-dioksan üretiminin sınırlandırılmaya, hatta ortadan kaldırılmaya çalışıldığı belirtiliyor.

Johnson & Johnson’ın bu kararları, Aveeno ve Neutrogena gibi, şirketin yetişkinlere yönelik ürünlerini kapsamıyor.

Kaynak:
The Washington Post, Carolyn Butler
PRNewswire
Johnson’s Baby

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Zehirsiz Dövme

Daha önce zehirsiz dövme konusunda soru soranlar olmuştu. Dövme mürekkepleri genellikle ftalat, aromatik hidrokarbonlar, kobalt veya alüminyum gibi zararlı maddeler içeriyor. Görünüşe göre şimdilik %100 güvenli diyebileceğimiz dövme mürekkebi yok. Ama cildinizi sanat eserine çevirmenin başka yolları var: Mesela yıldırım çarpması. Şaka bir yana, ortaya çıkan desenler harika...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir