ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» ağız, kişisel bakım

Diş Macunlarına Genel Bakış

| Mart 24, 2012Yorum Yok | 14.131 görüntüleme


Pate Dentifrice du Docteur Pierre

Louis-Maurice Boutet de Monvel afişi

Geçen haftaki Otopsi‘de bir diş macununun içindekileri ayrıntılı bir biçimde inceledik. Her markanın kendine has bir formülü var. Şimdi bir de diş macunlarının içindeki maddelere genel olarak bakalım…

Piyasadaki her diş macunu, üç aşağı beş yukarı aşağıdaki maddeleri içeriyor:

Fluorid: Dişleri yiyecek-içeceklerde bulunan ve bakterilerin ürettiği aside karşı daha dirençli hale getirir, çürükleri önler. Etiketlerde sodyum monofluorofosfat, stannous (kalay) fluorid veya sodyum fluorid adıyla geçebilir.

Aşındırıcılar: Diş macununun temizleme özelliği bu maddelerden gelir. Lekeleri, plağı dişlerden sökerler. Etiketlerde kalsiyum fosfat, alumina, kalsiyum karbonat ve silika adıyla geçer. Bazı diş macunları, diş minesine zarar verecek ve diş hassasiyeti yaratacak kadar aşındırıcıdır.

Deterjanlar: Diş macunundan beklediğimiz, ama diş temizliğine pek bir katkısı olmayan köpürme özelliği bunlardan gelir. En sık kullanılanı sodyum lauril sülfattır (SLS). Bir araştırmada, bu maddenin ağızdaki aftları artırdığı bulunmuştur. Deterjanların tadını bastırmak için bol miktarda tatlandırıcı ve aroma kullanılır.

Nem tutucular: Bunlar diş macununun kurumamasını ve dokusunun bozulmamasını sağlar. Etiketlerde çoğunlukla gliserin, sorbitol ve aqua (su) adıyla geçer. Xylitol (ksilitol) de çok sık kullanılmayan, ama çürük önlemeye de yardımcı bir nem tutucu ve tatlandırıcıdır.

Kıvamlandırıcılar: Diş macununun kıvamını karragenan, selüloz sakızı ve ksantan sakızı gibi kıvam artırıcılar belirler.

Koruyucular: Diş macununun içinde mikroorganizma oluşmasını engelleyerek, oda sıcaklığında bozulmadan saklanabilmesini sağlar. Etiketlerde sodyum benzoat, metil paraben, etil paraben, triklozan gibi isimlerle geçer.

Aroma: Diş macunlarının kuvvetli kokusu, içlerindeki deterjanların tadını ve kokusunu bastırmak içindir. Limonen ve öjenol, diş macununa koku veren maddelerden bazılarıdır.

Tatlandırıcılar: Diş macununun şekerli tadı bunlardan gelir. Çürük oluşumuna sebep vermemek için suni tatlandırıcılar kullanılır. En sık kullanılanı (sodyum) sakarin ve sorbitoldür.

Boyalar: Bu sentetik boyalar katılmadığında diş macunu itici görünebilir. Başında Cl harfleri olan 5 rakamlı kodlar (Cl 12345 gibi) bu boyaların rengini ifade eder. Titanyum dioksit, diş macununu beyazlatmak için kullanılan boyaların başında gelir. Diş beyazlatma ürünlerinde kullanılan titanyum dioksitse, dişleri aslında beyazlatmaz, sadece geçici bir süre üzerlerinde beyaz bir tabaka oluşmasını sağlar ve zamanla tükürükle yutulur.

Kaynak:
“The Secret House: The Extraordinary Science of an Ordinary Day”-David Bodanis
SaveYourSmile
Wikipedia