Home / hobi / böceksavar / Okuyucu Sorusu: Karıncalardan Nasıl Kurtulabilirim?

Okuyucu Sorusu: Karıncalardan Nasıl Kurtulabilirim?

Foto: Vikipedi

Okuyucularımızdan Gökçen, Facebook sayfamızdan sormuştu: “İmdat! Karıncalardan nasıl kurtulabilirim?”

Açık konuşmak gerekirse, karıncalara karşı bizzat denemiş olduğumuz bir yöntem yok. Şimdiye kadar hep sabretmeyi tercih ettik. Aşağıdakiler, aynı sorundan mustarip başkalarının görüşleri. Etkili olduğunu bildiğiniz yöntemleri yorumlarda paylaşırsanız veya aşağıdaki önlemlerin işe yarayıp yaramadığını bildirirseniz çok seviniriz.

Öncelikle, karıncaları evimize ne çekiyor, bir durup düşünelim. Tabii ki başlıca neden, evlerin gıda kaynağı olması. Bu bağlamda evimizi, özellikle mutfağımızı temiz tutmak, tüm gıda maddelerini kapalı kaplarda saklamak ve dökülen yemek artıklarını hemen silmek karıncaların bizi tercih etmemesi için ilk adım. Bununla birlikte, evinizde karınca olması pis ya da pasaklı olduğunuz anlamına gelmiyor! Karıncalar kimi zaman su ihtiyaçlarını gidermek için de evlerimize giriyor.

İkinci adım, karıncaların eve nereden girdiklerini keşfedip, mümkünse burayı fiziksel olarak tıkamak. Bilindiği üzere, karıncalar belli bir “patika” üzerinde hareket ediyor. Bunun nedeni, yollarını bulabilmek için yürüdükleri zemine bir koku maddesi salgılamaları. Böylece hem tekrar yuvalarına dönebiliyor, hem de başka karıncaların aynı patikayı takip ederek gıda kaynağını kolayca bulmasını sağlıyorlar. Siz de söz konusu patikayı tersten takip ederek, karıncaların giriş noktalarını bulabilirsiniz. Burayı alçı veya benzeri bir maddeyle tıkamak, karıncaların girişini zorlaştıracaktır.

Bir sonraki adım, karıncaların patika üzerine bıraktıkları kokuyu yok etmek. Bunun için çeşitli maddeler kullanabilirsiniz. En sık önerilen maddelerden biri, yarı yarıya sulandırılmış sirke (asetik asit). Bunu bir sprey şişesine koyup, karıncaların yürüdüğü patikaya sıkarsanız, karıncalara yollarını şaşırtmış olacaksınız (Karıncaların sirke kokusundan hiç hoşlanmadıkları da biliniyor). Karıncalara itici gelen diğer kokular arasında tarçın, sarımsak, karabiber, kahve ve nane en sık önerilenlerden. Okaliptüs, portakal, lavanta ve kekik yağlarının da karıncaları uzaklaştırdığını iddia eden kaynaklar var.

Okuduğumuz kaynakların hemen hepsi, karıncalarla mücadele konusunda azimli olunması gerektiğini belirtiyor. Yani ilk başta sonuç alamıyor gibi hissetseniz de yılmayın.

Söylemeye gerek yok; burada yalnızca karıncalara zarar vermeyecek yöntemlere yer vermeye çalıştık. Umarız kısa zamanda karıncalardan kurtulursunuz!

Check Also

Tarif: Fırça Banyosu

Evimizde kullandığımız çeşit çeşit fırça var. Diş fırçası, mutfak fırçası, düşünmek istesek de istemesek de tuvalet fırçası... Bu fırçalar genellikle nemli kalan, dolayısıyla da yosun, küf ve bakteri oluşumu için biçilmiş kaftan fırçalar. Temizlenmeleri epey güç, ama gereksiz çöp üretmemek konusunda da hassasız. Fırçalar henüz faydalı ömürlerini tamamlamamışsa ne yapacağız?