ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» böceksavar

Okuyucu Sorusu: Karıncalardan Nasıl Kurtulabilirim?

| Temmuz 24, 20123 Yorum | 62.213 görüntüleme

Foto: Vikipedi

Okuyucularımızdan Gökçen, Facebook sayfamızdan sormuştu: “İmdat! Karıncalardan nasıl kurtulabilirim?”

Açık konuşmak gerekirse, karıncalara karşı bizzat denemiş olduğumuz bir yöntem yok. Şimdiye kadar hep sabretmeyi tercih ettik. Aşağıdakiler, aynı sorundan mustarip başkalarının görüşleri. Etkili olduğunu bildiğiniz yöntemleri yorumlarda paylaşırsanız veya aşağıdaki önlemlerin işe yarayıp yaramadığını bildirirseniz çok seviniriz.

Öncelikle, karıncaları evimize ne çekiyor, bir durup düşünelim. Tabii ki başlıca neden, evlerin gıda kaynağı olması. Bu bağlamda evimizi, özellikle mutfağımızı temiz tutmak, tüm gıda maddelerini kapalı kaplarda saklamak ve dökülen yemek artıklarını hemen silmek karıncaların bizi tercih etmemesi için ilk adım. Bununla birlikte, evinizde karınca olması pis ya da pasaklı olduğunuz anlamına gelmiyor! Karıncalar kimi zaman su ihtiyaçlarını gidermek için de evlerimize giriyor.

İkinci adım, karıncaların eve nereden girdiklerini keşfedip, mümkünse burayı fiziksel olarak tıkamak. Bilindiği üzere, karıncalar belli bir “patika” üzerinde hareket ediyor. Bunun nedeni, yollarını bulabilmek için yürüdükleri zemine bir koku maddesi salgılamaları. Böylece hem tekrar yuvalarına dönebiliyor, hem de başka karıncaların aynı patikayı takip ederek gıda kaynağını kolayca bulmasını sağlıyorlar. Siz de söz konusu patikayı tersten takip ederek, karıncaların giriş noktalarını bulabilirsiniz. Burayı alçı veya benzeri bir maddeyle tıkamak, karıncaların girişini zorlaştıracaktır.

Bir sonraki adım, karıncaların patika üzerine bıraktıkları kokuyu yok etmek. Bunun için çeşitli maddeler kullanabilirsiniz. En sık önerilen maddelerden biri, yarı yarıya sulandırılmış sirke (asetik asit). Bunu bir sprey şişesine koyup, karıncaların yürüdüğü patikaya sıkarsanız, karıncalara yollarını şaşırtmış olacaksınız (Karıncaların sirke kokusundan hiç hoşlanmadıkları da biliniyor). Karıncalara itici gelen diğer kokular arasında tarçın, sarımsak, karabiber, kahve ve nane en sık önerilenlerden. Okaliptüs, portakal, lavanta ve kekik yağlarının da karıncaları uzaklaştırdığını iddia eden kaynaklar var.

Okuduğumuz kaynakların hemen hepsi, karıncalarla mücadele konusunda azimli olunması gerektiğini belirtiyor. Yani ilk başta sonuç alamıyor gibi hissetseniz de yılmayın.

Söylemeye gerek yok; burada yalnızca karıncalara zarar vermeyecek yöntemlere yer vermeye çalıştık. Umarız kısa zamanda karıncalardan kurtulursunuz!

 • Ceylan Yurdakuler

  Anneannem ikiye kestiği limonları koyardı tezgaha. İşe yaradığını hatırlıyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • terennüm

  Küflenmiş limonun etkili olduğunu duymuştum. Etkisi olmadığını söyleyenler de var. Uçucu yağların karıncaları uzaklaştırma özellikleri bilgisine dayanarak limon yağı ve biberiye yağını suyla karıştırıp mutfağın bütün köşelerine, yerlere ve karıncaların bulunduğu ortama fısfısla sıktım.1 gün sonra hiç karıncayla karşılaşmadım.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • ayşe

  Denediğim ve mükemmel sonuç aldığım yöntemim bebekk pudrası ,naftalin yerine de dolaplarda kullanabileceğiniz kurutulmuş lavanta ve  kenar,köşe ve dolaplarda böcek kovucu olarak da  kullanabileceğiniz atkestanesi.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)