Anasayfa / Hobi / boya / Kendi Kendini İmha Eden Kitap

Kendi Kendini İmha Eden Kitap

Foto: Ajanda TV

Arjantin’de bir yayınevi, kitap satışlarını artırmak ve kitapların daha hızlı okunmasını sağlamak için ilginç bir yöntem geliştirmiş: Kendi kendini imha eden kitap! Özel bir mürekkeple basılan kitapların içeriği zamanla kayboluyormuş. Özetle kitap, deftere dönüşüyormuş!

“Bekleyemeyen Kitap” adı verilen bu “buluş” en azından şimdilik çok ilgi çekmiş ve kitap satışları tavan yapmış. Latin Amerika öykülerinden oluşan ve “Gelecek Bizim Değil” başlığını taşıyan kitap, dağıtımının ardından yok satmış.

Kitap, hava almayan bir paket içinde satılıyor ve paketin üzerinde, “Dikkat bu kitabın içeriği iki ay içinde yok olur,” ibaresi bulunuyormuş. Paket açıldıktan sonra kitabın mürekkebi hava ve ışıkla temas ettikçe, yavaş yavaş silikleşiyor ve sonunda kayboluyormuş.

Tanıtım videosunda “Bu kitabı ilk denemesinde okuyamayanların ikinci bir şansı olmayacak” sloganını kullanan yayınevi, söz konusu konsepti ikinci baskısını yapmayacak kitaplar için kullanacağını duyuruyor.

Bu fikir kimilerince saçma, kimilerince dahiyane, ama şu kadarı kesin: Kendi kendini imha eden kitap, bir israf örneği. “Bekleyemeyen Kitap” konsepti, beğendiğiniz bir eseri geri dönüp tekrar okumak veya sevdiğiniz bir dostunuza hediye etmek gibi lüksleri (!) ortadan kaldırıyor.

Tabii bir de bizim Zehirsiz Ev olarak merak ettiğimiz noktalar var. Kitabın basımında nasıl bir mürekkep kullanılıyor ki iki ay içinde kayboluyor? Acaba bu mürekkep sağlığa zararlı mı? Uçup giderken etrafa zararlı gazlar yayıyor mu? Kitaba çok fena kaptırıp saatlerce okursanız, uçan mürekkep kafa yapıyor mu?

Şaka bir yana, kendi kendini imha eden kitap hakkında ne düşüneceğimize biz pek karar veremedik. Siz nasıl buldunuz fikri?

Kaynak:
HaberTürk

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Zehirsiz Ev, Working Mother Dergisi’nde

Working Mother TR dergisinin Nisan-Mayıs 2014 sayısı bir süredir raflarda. Bu sayıda sevgili Aslı Özdemir'e biraz Zehirsiz Ev'i anlattım. Aslını isterseniz, sohbet etmekten çok, kendisine hayran kalan ve bütün marifetlerini sergilemeye karar veren oğlanlarla oynadık!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir