ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» hayvanlar, hobi

Kuyumcu Böcekler

| Aralık 10, 2012Yorum Yok | 5.568 görüntüleme

Foto: Ecouterre

Kendini süslemeye meraklı tek canlı insan değil anlaşılan. Mayıs böceği benzeri bir kanatlı olan şayak (caddis) sineğinin larvaları, kendini korumak için kum taneleri, ufak dallar ve benzeri öte beriyle üstünde bir kalkan oluşturuyor. Salgıladığı yapışkan bir sıvı yardımıyla kalkanı oluşturan tanecikleri yerine sabitliyor. Larvalar, üzerlerine kaplayacakları cisimler konusunda çok seçici değil. Görünüşe göre, uygun boyutlu her tür cisim iş görüyor. Buna insan yapısı cisimler de dahil.

Foto: Ecouterre

Fransız sanatçı Hubert Duprat, larvaların bu özelliğinden faydalanarak onları birer kuyumcuya dönüştürmüş. Larvaların etrafına serpiştirdiği altın zerrecikleri ve kıymetli taşlar, bu usta “kuyumcuların” elinde birer sanat eserine dönüşüyor. Söz konusu eserler, larvanın olgunlaşmasıyla birlikte “boşa çıkıyor.” Yani tıpkı kelebek ya da ipekböceklerinin yaptığı gibi, larvalar bir süre sonra kozalarını terk ediyor. Geriye, süslü birer boncuğa benzeyen kozalar kalıyor. Duprat da bunları alıp ipe dizerek kolyeler, bilezikler yapıyor.

Ne diyelim? Ekolojik bir üretim tekniği!

Kaynak:
Morgana Matus, Artists Enlist Caddisfly Larvae to “Build” Jewelry From Gold, Gemstones