Anasayfa / Gıda ve Sağlık / doktorculuk / İkiz Takkelerden Gaz Maskesi

İkiz Takkelerden Gaz Maskesi

Biliyoruz, böyle bir başlığı ciddiye almak kolay değil.

Ama söz edeceğimiz bu sutyen/gaz maskesi piyasada satılan gerçek bir ürün; hem de patentli ve ödüllü. Ürünün geliştirilmesinde etkili olan şartlar da hiç gülünecek cinsten değil.

Halen Şikago merkezli Trauma Risk Management Research Institute’un yöneticiliğini yapan Dr. Elena Bodnar, mesleğine Ukrayna’nın Çernobil şehrinde başlamış. Henüz çiçeği burnunda bir doktorken, 1986 Çernobil nükleer faciası meydana gelmiş ve bölgedeki tüm doktorlar gibi, Bodnar da yaralıların yardımına koşmuş.

Bodnar, tedavi etmeye çalıştığı hastaların çoğunun, çevreye yayılan radyoaktif toz zerreciklerini soludukları için radyasyon zehirlenmesi yaşadıklarını fark etmiş. Kapalı mekân yangınlarında da insanların genellikle yanarak değil, dumandan zehirlenerek öldüğünü dikkate alan Bodnar, hiç yanımızdan ayırmayacağımız bir gaz maskesi üretmeyi düşünmüş. Şekil ve boyut olarak da gaz maskesine en çok benzeyen giysiyi seçmiş: Sutyen.

İngilizce Emergency Bra (Acil Durum Sutyeni) kelimelerinin kısaltmasından oluşan EBbra markası böyle doğmuş. EBbra, özel kumaşı sayesinde havadaki duman zerreciklerini filtre edebiliyor. Sutyen, hem önden hem arkadan kopçalı olduğundan, soyunmadan çıkartılabiliyor. Çıkartıldıktan sonra iki parçaya ayrılıp, diğer yarısından bir başkası faydalanabiliyor. Askıları gerçek bir gaz maskesi gibi başın arkasından bağlanabildiği için de kullanıcının elleri serbest kalıyor. EBra’nın temizliği de son derece kolay. Diğer çamaşırlarla birlikte çamaşır makinesinde yıkanabiliyor.

EBbra’nın RAD EBbra adını taşıyan özel bir modeli de var. Bu modelde, kişinin maruz kaldığı toplam radyasyon miktarını kayıt eden bir radyasyon ölçer bulunuyor.

Acil durum sutyenini başarılı bir ürüne dönüştüren Bodnar, erkekleri de unutmamış. Beyler için üretilen “acil durum gömleği”nin omuz ve yaka bölgesinde, EBbra’da kullanılan özel kumaştan bulunuyor. Gömleğin içindeki (dışarıdan görünmeyen) kopçalar sayesinde, maske görevi görecek kısım ağız ve burnu kapatacak şekilde bağlanabiliyor. Yalnız beylerin maskeyi kullanmak için soyunması şart!

Kaynak:
Ecouterre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir