Anasayfa / Ev / Açık Havayı Isıtmaya Alternatif: Urban Parasol

Açık Havayı Isıtmaya Alternatif: Urban Parasol

“Kullan, at” kültürünün israfta ulaştığı son noktayı açık hava sobalarından daha iyi simgeleyen bir nesne yoktur herhalde. Kafe ve restoranların açık kısımlarında oturanları ısıtmak için kullanılan ve mantar ısıtıcı, şemsiye soba vb. isimlerle anılan ısıtıcılardan söz ediyorum.

Bu ürünlerin yol açtığı enerji israfı öyle seviyelere ulaştı ki, “havayı ısıtmayı” yasaklamak düşünülmeye başladı. Örneğin İngiltere’de eski milletvekili Dr. Des Turner, 2009’da bu ürünleri yasaklayacak bir kanun tasarısı düzenledi, ama tasarı mecliste kabul görnedi. Turner’ın savı, bu ürünlerin toplamının bir yılda 1 milyon tona kadar CO2 emisyonuna yol açabildiği, bunun da devletin karbon emisyonu azaltımı için araç sahiplerine verdiği teşvikleri boşa çıkarttığıydı.

Bazı şehirlerde belediye kararıyla şemsiye sobaların kullanımı kısıtlanıyor. Örneğin Fransa’nın Lyon, Lille ve Perpignan şehirlerinde. Ama belediyelerin kısıtlama kararları daima tepkiyle karşılanıyor, çünkü sigara içenler kış aylarında ancak bu şekilde kafe, bar ve restoranlarda oturabiliyorlar.

Ancak sonunda, her iki tarafı da mutlu edecek bir çözüm bulunmuşa benziyor. ABD’nin San Diego şehrinde faaliyet gösteren Amorphica tasarım ofisi, Urban Parasol adını verdiği bir ürün geliştirdi.

urban-parasolSan Francisco’daki Urban Parasol prototipi. Foto: Berenice Jimenez

Ürün, güneş panelleri, güneş kolektörleri ve yalıtım panoları yardımıyla, açık havada oturanları hem ısıtan hem de soğuktan koruyan bir örtü şeklinde tasarlanmış. Ürünün kolektörleri güneşi takip ederek, gelen enerjinin mümkün olduğunca fazlasını soğuruyor, sonra bunu oturanların üstüne odaklıyor. Sisteme dahil hareket algılayıcıları, sadece aşağıda insan olduğunda ısıtıcıyı çalıştırıyor. Isıtma işlevinin yanı sıra, Urban Parasol LED ampuller yardımıyla akşam saatlerinde aydınlatma da sağlıyor.

Ürün şimdilik test aşamasında. San Fransisco’daki prototipten elde edilen sonuçlara göre üründe tasarım revizyonları gerçekleştirilecek.

 

Kaynak:
sustainablecitiescollective.com
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir