ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» banyo, kişisel bakım

Şampuanınızın İçinde Neler Var?

| Ocak 30, 20137 Yorum | 21.914 görüntüleme

Epeydir “Otopsi” yapmamıştık. St. Luke’s Roosevelt Hastanesi’nden Dr. Andrew F. Alexis, bu videoda bir nevi şampuan otopsisi yapıyor (Biraz light, ama olsun):

sampuan

Şampuanınızın en iyi ihtimalle %80’i sudan ibaret. Bir düşünün, suyu oradan oraya taşımak için ne çok ambalaj malzemesi harcıyor, yakıt tüketiyoruz. Ne yazık ki, şampuanın içindeki diğer 10 ila 30 maddenin seyreltilmesi ve şişeden akabilmesi için bu su lazım(-mış. Bunun samimi bir ifade olduğundan emin değilim).

Sırada sürfaktanlar var. Bunlar yağın, kirin saçınızdan ayrılıp, yeniden çökmeden durulanabilmesini sağlayan deterjanlar. Yani petrolden elde edilen sentetik kimyasallar. Şampuanlarda en yaygın kullanılan sürfaktanlar şunlar:

Bütün deterjanlar gibi, bunlar da cildinizdeki doğal yağları söküp saçınızı yıpratıyor (Saç deriniz buna aşırı yağlanarak tepki veriyor; yani saçınızı ne kadar sık yıkarsanız o kadar çabuk yağlanıyor; ne kadar çok yağlanırsa o kadar sık yıkıyorsunuz ve bu böyle sürüp gidiyor…) Saçınızın gereğinden fazla kurumasını engellemek için şampuanlara bir de nemlendiriciler ekleniyor. Bunların arasında da şunlar bulunabiliyor:

Sırada, şampuanınızın bozulmasını engelleyen koruyucular var:

Son olarak, parfüm maddeleri geliyor. Bunlar, sürfaktanların ve diğer maddelerin nahoş kokusunu maskelemek için kullanılıyor. Kendileri, ortadan kaldırdıkları problemden daha fazla probleme (alerjik tepkiler, astım atakları, baş ağrısı, vb.) yol açabiliyor.

Bir de tabii özel maddeler var. Yıpranmış saçları onaranlar, boyalı saçların rengini koruyanlar, yağlı saçlar için olanlar…

Sizce saçımızı temiz tutmak için bunca kimyasal kullanmak gerekli mi?

 • Yazı için teşekkürler. Metin sonuna şampuan yerine kullanabileceğimiz alternatifleri de ekleyebilirseniz çok iyi olur.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Saçımızı neyle yıkayalım

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • mercanuluengin

   Karbonatlı suyla yıkayanlar olduğunu biliyorum. İnternette “no poo” yöntemi olarak geçiyor. Ne yazık ki uzun saçta uygulaması bir hayli zahmetli. O nedenle ben ekolojik sertifikalı hazır şampuan kullanıyorum.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ertuğrul Atagün

   defne sabunu Eminönünde satılıyor.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 • mercanuluengin

  Yıkamaların arasını açtıkça saç da buna alışıp daha az yağlanmaya başlıyor. Ekolojik ürün satan dükkânlarda alıçlı bir şampuan var yağlı saçlar için. Bir deneyebilirsiniz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Ertuğrul Atagün

  defne sabunu

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Mert Ensert

  İçinde Sitrik Asit bulunan şampuan zararlı mıdır?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)