ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» deodoran, gıda, gıda ve sağlık, kişisel bakım

“Leş Gibi Ter Kokuyorsun, Ye Şu Şekeri!”

| Kasım 20, 2012Yorum Yok | 7.832 görüntüleme

Foto: Ecouterre

Başlık saçma mı? Deo Perfume Candy kullananlar için değil. Amerikalı beslenme ve sağlık AR-GE şirketi Beneo ile Bulgar şeker üreticisi Alpi’nin ortaklaşa geliştirdiği proje sayesinde, artık deodoranınızı koltuk altınıza sürmek yerine çiğneyeceksiniz.

Üreticinin iddiasına göre, gül aromalı bu şekerden yedikten bir süre sonra cildiniz mis gibi gül kokmaya başlayacak. Kokunun kaynağıysa geraniol. Gül, lavanta ve vanilya gibi bitkilerde doğal olarak bulunan geraniol, pek çok uçucu yağın da temel maddesi.

Geraniolün içinde, bağırsaklar tarafından emilemeyen bileşenler bulunuyor. Ağız yoluyla alındığında, tıpkı pastırma çemeni gibi, değişime uğramadan vücut sıvılarına karışıyor ve cildinizdeki gözeneklerden dışarı çıkıyor. Böylece cildinizde, saatlerce etkinliğini koruyan, hafif bir gül kokusu kalıyor. Tabii bu arada geraniolün alerjik tepkilere yol açması mümkün. Sıçanlarla yapılan deneylerde, hayvanların koku duyusunda bozulmalara yol açmış, böbreklere zarar vermiş ve karaciğer ağırlığında değişikliklere neden olmuş. Tavşanlarla yapılan deneylerdeyse cilt için yüksek derecede tahriş edici olduğu saptanmış. Düşük dozlarda insanlar için zehirli olmayan geraniol, çevresel bir zehir. Tüm bu nedenlerden, kozmetiklerde kullanımı Avrupa Birliği’nce kısıtlanmış.

Ürünün “kullanma talimatı”na göre, altı saatlik etki için, her biri 3 mg. geraniol içeren dört parça şekeri mideye indirmek gerekiyor (66 kg.lık bir kişi için). Kilo problemi olanların içi rahat olsun, ürünün suni tatlandırıcılı bir çeşidi de var. Ürün, çeşitli perakende satış noktalarının yanı sıra, Amazon‘da da satışa sunulmuş. Fiyatıysa hayli yüksek. 18 adet şeker içeren paketin fiyatı 7.99 dolar (kargo hariç). Şekerleri dörder dörder yuttuğunuz düşünülürse, deodorana göre bir hayli pahalı bir koku giderme yöntemi…

Zaten belki amaç deodoranın yerine geçmek değil – o zaman da amaç ne, anlamış değiliz. Bir kere şekeri yer yemez gül kokmayı beklemeyin. Geraniolün cildinize ulaşması birkaç saat sürüyor. Bu arada “ter atmanıza” yol açacak aktivitelerde bulunursanız cildiniz daha çabuk gül kokmaya başlıyor. Ürünün internet sitesinde, “Bu ürün deodoranın yerini tutmaz,” diye de bir ibare bulunuyor.

Merak edenler için, ürünün içeriği şöyle: Şeker, glikoz şurubu, sitrik asit, malik asit, geraniol, gül yağı, karmin ve doğal mandalin aroması. Şekersiz çeşidindeyse şeker ve glikoz şurubu yerine isomalt ve asesülfam potasyum bulunuyor.

Kaynak:
Lori Zimmer, Edible “Perfume Candy” Promises to Make Your Skin Smell Like Roses