Anasayfa / Kişisel Bakım / güneş koruması / Güneş Yanığından Kaçarken Alevlere Tutuldu

Güneş Yanığından Kaçarken Alevlere Tutuldu

Vücudumuzun D vitamini üretmesi için güneş ışığına ihtiyacımız var. Tabii herşey gibi güneşin fazlası da zarar. Uzun süre güneşte kalmak cildimizde yanıklara yol açabiliyor. Gelin görün ki, kimi zaman, güneşten korunmak da yanıklara yol açabiliyor!

En azından Massachusetts’in Stow şehrinde yaşayan Brett Sigworth için öyle oldu. Mangal yakmadan önce cildine Banana Boat Sport Performance güneş spreyi süren Sigworth, resmen alev aldı. Sigworth başından geçen korkunç olayı şöyle anlatıyor:

“Vücuduma güneş spreyi sıkıp, birkaç saniye cildime yedirdim. Sonra yanmakta olan mangalın yanına gidip, kömürlerin yerini değiştirmek için maşayı elime aldım. Elimi mangala uzatmıştım ki kolum alev aldı. Göz açıp kapayıncaya kadar alevler vücudumun diğer bölgelerine de yayıldı. Panik içerisinde çığlık atmaya başladım. Hayatımda bu kadar feci bir acı duymamıştım.”

Neyse ki Sigworth yalnız değildi. Yakında bulunan arkadaşları hemen müdahale ederek alevleri söndürdüler. Yalnız olsa Sigworth yaşamını yitirebilirdi.

Sigworth kurtulmasına kurtuldu, ancak sırtında, göğsünde, kulaklarında ve boynunda ikinci derece yanıklar oluştu. Yanan bölgeler, Sigworth’ün güneş kremi sürdüğü bölgelerle bire bir örtüşüyordu. Boynundaki yanıklar özellikle kaygı vericiydi, çünkü alevlerden çıkan sıcak havayı solusa, nefes borusu şişip boğulmasına yol açabilirdi.

Üründen şikayetçi olan Sigworth, “Kremin cildinize sürüldükten sonra yanıcı kaldığına dair hiçbir uyarı yok,” dedi ve ekledi: “Cilde uygulandıktan sonra iki dakika boyunca yanıcı kaldığını bilseler, insanlar muhtemelen bu ürünü kullanmazlar.”

Üreticinin verdiği bilgiye göre aslında ürünün üzerinde yanıcı olduğuna dair uyarı var, ancak bu uyarı ürünün sürülürken yanıcı olduğunu belirtiyor ve açık alev yakınında kullanılmaması gerektiğini söylüyor. Güneş kremlerinin yağ içerdiği düşünülürse, yanıcı olmalarına şaşırmamak gerekir. Ancak ürünün üzerinde, sürüldükten sonra da yanıcı kaldığına dair hiçbir uyarı yok.

 

Kaynak:
J. D. Heyes, Natural News

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Zehirsiz Bebek Cilt Bakımı

Healthy Child Healthy World blogundan, bebeğinizin cildini korumak için 5 öneri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir