Anasayfa / Kişisel Bakım / ağız / Tarif: Ev Yapımı Diş Macunu

Tarif: Ev Yapımı Diş Macunu

Piyasadaki ürünlerin nesi var?

 • [madde tag=”F” title=”Fluorid”]
 • [madde tag=”A” title=”Aşındırıcılar”]
 • [madde tag=”D” title=”Deterjanlar”]
 • [madde tag=”N” title=”Nem tutucular”]
 • [madde tag=”K” title=”Kıvam artırıcılar”]
 • [madde tag=”K” title=”Koruyucular”]
 • [madde tag=”A” title=”Aroma”]
 • [madde tag=”T” title=”Tatlandırıcılar”]
 • [madde tag=”B” title=”Boyalar”]

Bu maddelerin ne işe yaradığını ve vücudumuz ve ekosistemler üzerindeki zararlı etkilerini görmek için geçen haftaki Otopsi’ye, Diş Macunlarına Genel Bakış‘a ve Etiket Okuma Kılavuzu’na buyrun.

Bizimkinde ne var?

 • Aşındırıcı: 5 tepeleme çorba kaşığı [madde tag=”K” title=”kalsiyum karbonat”]
 • Hafif antiseptik/Koku giderici: 1 tepeleme tatlı kaşığı [madde tag=”S” title=”sodyum bikarbonat (karbonat)”]
 • 2-3 çorba kaşığı içme suyu
 • Nem tutucu: 2 3-4 çorba kaşığı bitkisel [madde tag=”G” title=”gliserin”]
 • Tatlandırıcı: 1 çay kaşığı [madde tag=”S” title=”stevya tozu”]
 • Koku/aroma: 10 damla [madde tag=”U” title=”uçucu yağ”] (diş macununda alıştığımız nane tadı ve kokusu için, benim elim ilk nane yağına gitti)

Hazırlanış:

Tarifleri hazırlamaya başlamadan önce Demedi Demeyin‘i okumayı ihmal etmeyin.

1. Kalsiyum karbonatla sodyum bikarbonatı bir kapta karıştır

2. İçme suyuyla gliserini ekle (istenen kıvam elde edilene kadar bunların ölçüleriyle oynanabilir)
3. Stevia tozu ve nane yağıyla tatlandır
4. Uygun bir kaba al

Kullanım:

Piyasadaki diş macunlarının kullanımından bir farkı yok. Fırçana iri bir mercimek kadar sür, fırçala, çalkala

Uyarılar:

 • Bu tariften diş hekimime bahsettiğim zaman, sodyum bikarbonatın diş minesini aşındırıcı etkisini araştırmamı tavsiye etti. 0-70 arasının “az aşındırıcı” kabul edildiği aşındırıcılık indeksine göre, sodyum bikarbonatın değeri 7. Piyasadaki diş macunlarının hemen hepsi karbonattan çok daha aşındırıcı.
 • Sodyum bikarbonatı alüminyum kaplarla temas ettirmemeye dikkat edin.

“Ev yapımı diş macunu bana göre değil” diyorsanız:

 • Günde iki kere diş fırçaladığımızı varsayarsak, bu tarifi hiç olmazsa günde bir kez (mesela geceleri) kullanarak normal diş macunu tüketiminizi yarı yarıya azaltabilirsiniz.
 • Piyasadaki ekolojik diş macunlarını satın almayı tercih edebilirsiniz.
VN:F [1.9.22_1171]
Şipşak hazırlanıyor
Hazırlaması çocuk oyuncağı
Kullanması çocuk oyuncağı
Bir daha marketten almam
Beğeni: 4.3/5 (32 oy üzerinden)
Tarif: Ev Yapımı Diş Macunu, 4.3 out of 5 based on 32 ratings

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Tarif: Fırça Banyosu

Evimizde kullandığımız çeşit çeşit fırça var. Diş fırçası, mutfak fırçası, düşünmek istesek de istemesek de tuvalet fırçası... Bu fırçalar genellikle nemli kalan, dolayısıyla da yosun, küf ve bakteri oluşumu için biçilmiş kaftan fırçalar. Temizlenmeleri epey güç, ama gereksiz çöp üretmemek konusunda da hassasız. Fırçalar henüz faydalı ömürlerini tamamlamamışsa ne yapacağız?

14 yorumlar

 1. Köpürmeyen bir diş macunu ne güzel şey

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Birkaç aydır evde bunu kullanıyoruz. Alışmak biraz zaman alabilir. Piyasadaki suni tatlandırıcılı macunlara göre tadı bir hayli tuzlu. Ama sonradan ağızda hiçbir yapay tat kalmıyor. Bence buna değer.

  Çabuk kuruduğu için azar azar hazırlamak gerekiyor. Bir de ideal ambalajı henüz bulamadık. Kimi tariflerde macunu bir kavanozda saklayıp diş fırçasını içine batırmayı tavsiye ediyorlar, ama bu 4 kişilik bir aile için pek hijyenik bir yöntem değil. Denemeye devam…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 3. Ceylan Yurdakuler

  Küçükken dişlerimizi fırçalamaktan kaytardığımızda, bir parça diş macununu yutup, anne-babamızın yüzüne rahatça hohlardık. Şimdi düşününce midem kalkıyor, o yapay tatlı şeyi nasıl yiyebildiğime hayret ediyorum. Bu tuzlu diş macunu çok işime geldi. Hem fırçaladıktan sonra ağızda tatlı tadı kalmıyor, hem de dişlerin üstü cillop gibi pürüzsüz oluyor. Dişler aşınıyor mudur diye bir endişem vardı ama yukarıdaki ‘aşındırıcılık indexi’ rahatlattı beni.
  Numunemi şırıngadan kullandım. Her gün düzenli kullanmadığım için hafif kurumuş, sonlara doğru sıkmakta birazcık zorlandım. Demek ki hızlı tüketecekmişiz. Şu anda evdeki şeker macununu bitirip kendi diş macunumu yapmak için sabırsızlanıyorum.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Tarifte yer alan “stevia tozu” hakkında güvenilirlik hususunda internette önemli oranda bilgi kirliliği var. Bu konuda marka, üretici ya da satıcı tavsiyeniz var mıdır?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. muji firmasının doldurulabilir dişmacunu tüpü var. bu tarif için ideal bir saklama çözümü olabilir. 

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  •  Bunu da denedik. Doldurması da, sonradan temizlemesi de bir hayli zahmetli oldu maalesef.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 6. 2-3 gündür kullanıyorum, tadından yana bir sıkıntı yok bence ve dişleri gerçekten de temizlediğini hissediyorum. Garip gelen yanları ise dişlerim gıcır gıcır oluyor sanki ve fırçalayıp yattığımda damağımda çok kuruluk oluyor gibi geldi. Miktarı ayarlayamamış olabilirim belki. Çok çok azı bile yeterli gibi..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. Fulya Altıntaş

  Ben watsons’da seyahat boyu boş losyon tüpü gördüm. Dişmacunumu doldurmak üzere bunu aldım. denenebilir.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. zehirsiz_evin_hanimi

  Gliserin konusunda kaygı duymanız doğal, çünkü doğal kaynaklardan üretilen çeşitleri olduğu gibi, petro-kimyasal esaslı olanları da var… Gliserin, yağların sabunlaştırılması sırasında oluşan ve kimyasal olarak alkol sınıfına giren (bildiğimiz içki
  alkolünden farklı), renksiz ve kıvamlı bir sıvı. Geleneksel olarak
  gliserin, hayvansal veya bitkisel yağlardan elde edilmiş. Bu şekilde üretilen gliserinde katışık (kontaminan) olma ihtimali çok düşük. “Gıda sınıfı” olarak anılan bu gliserin, E422 katkı numarasıyla gıdalara herhangi bir sınırlama olmadan eklenebiliyor. Ancak bazı kozmetik ürünlerde, daha ucuz olan petro-kimyasal gliserin kullanılabiliyor. Hammaddesi genellikle propilen, propilen oksit veya akrolein olan bu gliserinin içinde zararlı katışıklar olabiliyor.

  Yine de içiniz rahat değilse, gliserin yerine su kullanarak da hazırlayabilirsiniz macunu. Bu durumda biraz daha çabuk kurur. Onun için azar azar hazırlayabilirsiniz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 9. Fulya Hanım; hassasiyetleri olan ve zehirsiz ev müdavimi olan birisi olarak, naturalive’in diş macununu denemenizi tavsiye edebilirim. 2-3 yıldır kullanıyorum ve 2-3 yaşından bu yana çocuğumuza da gönül rahatlığıyla kullandırıyoruz.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Merhaba terennüm, paylaştığınız için teşekkür ederim. söylediğiniz diş macununa baktım içerisinde bir sürü güzel şey var gerçekten ama hala gliserin de var. Bu yüzden misvak’a devam 🙂

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 10. 1000 mg kalsiyum tablet(ezilmis),1tatlı kaşığı karbonat,2yemek kaşığı coconat oil,1yemek kaşığı zerdeçal,3_4 damla nane yagı macun kıvamına gelecek kadar az tuz eritilmis su..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 11. arkadaşlar ben awe marka 15ml gliserin yağı aldım ancak çok az miktar ve oldukça pahalı…internette daha uygun fiyatlı bitkisel gliserin aradım ancak bilmediğim markalardan da emin olamadım.bana hem kaliteli hem de biraz daha uygun fiyatlı bitkisel gliserin önerebiirseniz çok sevinirim ve tabii nerden alabilirim onun da bilgisi olursa şahane olur…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 12. Umit Berberoglu

  Ben bir türlü kalsiyum karbonat bulamadım. Nasıl bulacağımj bilen var mıdır? Yada yerine kullanabileceğim başka bir malzeme var mıdır?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir