Home / anne-çocuk / Alerjiye Yol Açan 26 Parfüm Maddesi

Alerjiye Yol Açan 26 Parfüm Maddesi

Zehirsiz Ev’de belki de en sık vurguladığımız konulardan biri baştan beri budur: Parfümlü ürünlerden mümkünse kaçının. Bir etikette “parfüm” ya da “fragrance” yazıyorsa içinde neler olduğunu asla bilemezsiniz (çünkü ayrıntılı olarak yazmak mecburi değil) ve de bunlar en çok alerjiye yol açan maddelerdir.

parfum_siseleri
Foto: Walter Zerla

Geçen yıl Almanya’da yapılan bir araştırmada, alerjiye yol açma riski yüksek olan 26 parfüm maddesi belirlenmiş. AB mevzuatına göre, bu maddeleri tüm ürünlerin üzerinde belirtmek zorunluymuş.

Göttingen Üniversitesi, IMBE, Erlangen-Nünberg Üniversitesi, Klinikum Dortmund akademisyenleri işbirliği ile gerçekleştirilen araştırma bulgularını Avrupa ve Türkiye Pediatrik Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ümit Ukşal da doğrulamış. Ukşal, parfümden tamamen kaçınmanın mümkün omadığını, ancak annelerin iyi araştırarak bu 26 maddeyi içeren ürünlerden kaçınması gerektiğini söylemiş. “Özetle, 26 alerjen parfüm, paraben ve alkol içermeyen, PH değeri bebeğin cildine uygun ve göz yakmayan ürünler seçmelidirler,” diyerek ebeveynleri uyarmış.

Haber eski, liste güncel… İşte Avrupa Birliği tarafından sakıncalı bulunan 26 alerjen madde:

Amyl – cinnamic alcohol
Anisyl alcohol
Benzyl salicylate ([madde tag=”B” title=”Benzil salisilat”])
Benzyl alcohol ([madde tag=”B” title=”Benzil alkol”])
Benzyl benzoate
Benzyl cinnamate
Cinnamic alcohol
Cinnamic aldehyde
Citral ([madde tag=”S” title=”Sitral”])
Citronellol ([madde tag=”S” title=”Sitronelol”])
Coumarin ([madde tag=”K” title=”Kumarin”])
Eugenol ([madde tag=”O” title=”Öjenol”])
Farnesol
[madde tag=”G” title=”Geraniol”] HMPCC
Hydroxycitronellal
Isoeugenol
[madde tag=”L” title=”Lilial”] Limonene ([madde tag=”L” title=”Limonen”])
Linalool ([madde tag=”L” title=”Linalol”])
Methylheptin carbonate
Oak moss abs
Tree moss abs
Amyl –cinnamic aldehyde
Hexyl – cinnamic aldehyde
Methylionon

Kaynak:
Milliyet
Happycenter
Yeşim Mutlu

Check Also

Kanun Namına Emzir Bebeğini

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Çocuk Hakları Yasası’na ilginç bir madde eklendi: BAE vatandaşı tüm anneler, kanunen bebeklerini emzirmek zorundalar. Türkiye'de de çocuk doktorları, bebeği ilk altı ay yalnızca anne sütüyle beslemeyi, iki yaşına kadar da emzirmeye devam etmeyi tavsiye ediyor; anneler de kendi iç seslerine ve koşullarına göre benzer bir program uygulamaya çalışıyor. Fakat bebeklerin anne sütü emme hakkını kanunen korumaya kalkmanın arkasında sanki doğal beslenme kaygısından öte bir şeyler var...