ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» alt bakımı, anne-çocuk, banyo, banyo, kişisel bakım

2012 Yazının Büyük Haberi: Johnson & Johnson’dan Önemli Adım

| Eylül 26, 20121 Yorum | 9.295 görüntüleme

2012 yazının önemli gelişmelerinin arasında, bir polemik, bir büyük haber, bir de yeni veritabanı rehber var. İşte büyük haber…

Johnson & Johnson, bundan yaklaşık bir yıl önce, 2013 yılına kadar bebek ürünlerindeki karsinojen (kanserojen) maddeleri kaldırmaya karar vermişti. Bir hayli gecikmiş olan bu karar, ne yazık ki şirketin yetişkinlere yönelik ürünlerini kapsamıyordu.


Foto: Shahrzad Elghanayan/Associated Press

Johnson & Johnson, geçtiğimiz Ağustos ayında yaptığı açıklamada, aynı kararların 2015 yılına kadar şirketin Neutrogena, Aveeno and Clean & Clear gibi yetişkin markalarına da uygulanacağını duyurdu.

Kozmetik sektörünü benzer adımlar atmaya sevk etmek için yıllardır çalışmalarını sürdüren Environmental Working Group (EWG) başkanı Kenneth A. Cook, şimdiye kadar büyük kişisel bakım ürünü şirketlerinden hiçbirinin bu kadar cüretkâr bir hamlede bulunmadığına dikkat çekiyor.

Johnson & Johnson’ın toksikoloji uzmanı Susan Nettesheim şöyle diyor: “Bir bilim insanı olarak şu anki ürünlerin de son derece güvenli olduğunu istediğim kadar söyleyeyim, tüketiciler huzursuzsa bunu görmezden gelemeyiz.”

2009 yılında EWG’nin de dahil olduğu Campaign for Safe Cosmetics, çocuklara yönelik onlarca ürünü analiz etmiş ve birçoğunun iki tehlikeli maddeyi barındırdığını keşfetmişti: Formaldehit ve 1,4 dioksan. Bunların ikisi de teknik olarak ürün bileşenlerinden sayılmadığı için ürün etiketlerinde bulunmuyordu.

“Karsinojen” olarak sınıflandırılan formaldehit, etiketlerde karşılaşabileceğiniz quaternium-15  ve DMDM gibi koruyucular tarafından salınıyor. Hayvan deneylerinde kanserle ilişkilendirilen 1,4 dioksan ise, bazı maddeleri cilde daha nazik hale getirmek için kullanılan bir işlemin yan ürünü.

Johnson & Johnson ayrıca, çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilen ftalatları, kimi parfüm bileşenlerini ve antibakteriyel olarak kullanılan triklozanı da yavaş yavaş ürünlerinden çıkarmayı planlıyor. Şirket, çocuk ürünlerinden tüm parabenleri, yetişkin ürünlerindense bazı paraben türlerini çıkarmayı vaat ediyor. Parabenler, kozmetik sektöründe koruyucu olarak kullanılan madde gruplarından biri.

Bütün bu kararlar, şirketin hatırı sayılır bir araştırma-geliştirme ve pazarlama çalışmasına soyunmasını gerektiriyor. Yeni ürünler formüle edilirken eski ürünleri satmaya devam etme zorunluluğu da cabası.

Kaynak:
New York Times

  • mercanuluengin

    Adım önemli, önemli olmasına da, burada samimiyetsizlik kokusu alan yalnız ben miyim? Haberin aslında, şirketin söz konusu maddelere güvenli alternatifler getirmek için hatırı sayılır araştırma-geliştirme ve test masraflarının altına gireceği, yeni ve güvenilir tedarikçiler bulmak zorunda olduğu ve de bütün bunlar olurken raflardaki ürünleri satabilmesi gerektiği anlatılmış. Sanki tüketiciler olarak koskoca şirkete acımamız ya da en azından bunca zahmete katlandıkları için minnet duymamız istenmiş. Halbuki herhalde olan şu: Johnson & Johnson er ya da geç bunu yapmak zorunda kalacağının çoktandır farkındaydı ve sözü edilen o AR-GE çalışmalarını çoktan tamamlamıştı. İş, raflardaki ürünleri eritip, çok yüce bir iş yapıyormuşçasına yenilerini piyasaya sürmeye kaldı…

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)