Anasayfa / Anne-Çocuk / alt bakımı / 2012 Yazının Büyük Haberi: Johnson & Johnson’dan Önemli Adım

2012 Yazının Büyük Haberi: Johnson & Johnson’dan Önemli Adım

2012 yazının önemli gelişmelerinin arasında, bir polemik, bir büyük haber, bir de yeni veritabanı rehber var. İşte büyük haber…

Johnson & Johnson, bundan yaklaşık bir yıl önce, 2013 yılına kadar bebek ürünlerindeki karsinojen (kanserojen) maddeleri kaldırmaya karar vermişti. Bir hayli gecikmiş olan bu karar, ne yazık ki şirketin yetişkinlere yönelik ürünlerini kapsamıyordu.


Foto: Shahrzad Elghanayan/Associated Press

Johnson & Johnson, geçtiğimiz Ağustos ayında yaptığı açıklamada, aynı kararların 2015 yılına kadar şirketin Neutrogena, Aveeno and Clean & Clear gibi yetişkin markalarına da uygulanacağını duyurdu.

Kozmetik sektörünü benzer adımlar atmaya sevk etmek için yıllardır çalışmalarını sürdüren Environmental Working Group (EWG) başkanı Kenneth A. Cook, şimdiye kadar büyük kişisel bakım ürünü şirketlerinden hiçbirinin bu kadar cüretkâr bir hamlede bulunmadığına dikkat çekiyor.

Johnson & Johnson’ın toksikoloji uzmanı Susan Nettesheim şöyle diyor: “Bir bilim insanı olarak şu anki ürünlerin de son derece güvenli olduğunu istediğim kadar söyleyeyim, tüketiciler huzursuzsa bunu görmezden gelemeyiz.”

2009 yılında EWG’nin de dahil olduğu Campaign for Safe Cosmetics, çocuklara yönelik onlarca ürünü analiz etmiş ve birçoğunun iki tehlikeli maddeyi barındırdığını keşfetmişti: [madde tag=”F” title=”Formaldehit“] ve [madde tag=”A” title=”1,4 dioksan“]. Bunların ikisi de teknik olarak ürün bileşenlerinden sayılmadığı için ürün etiketlerinde bulunmuyordu.

“Karsinojen” olarak sınıflandırılan formaldehit, etiketlerde karşılaşabileceğiniz [madde tag=”Q” title=”quaternium-15″]  ve [madde tag=”D” title=DMDM hydantoin”] gibi koruyucular tarafından salınıyor. Hayvan deneylerinde kanserle ilişkilendirilen 1,4 dioksan ise, bazı maddeleri cilde daha nazik hale getirmek için kullanılan bir işlemin yan ürünü.

Johnson & Johnson ayrıca, çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilen [madde tag=”F” title=”ftalat”]ları, kimi [madde tag=”P” title=”parfüm”] bileşenlerini ve antibakteriyel olarak kullanılan [madde tag=”T” title=”triklozan”]ı da yavaş yavaş ürünlerinden çıkarmayı planlıyor. Şirket, çocuk ürünlerinden tüm [madde tag=”P” title=”paraben”]leri, yetişkin ürünlerindense bazı paraben türlerini çıkarmayı vaat ediyor. Parabenler, kozmetik sektöründe koruyucu olarak kullanılan madde gruplarından biri.

Bütün bu kararlar, şirketin hatırı sayılır bir araştırma-geliştirme ve pazarlama çalışmasına soyunmasını gerektiriyor. Yeni ürünler formüle edilirken eski ürünleri satmaya devam etme zorunluluğu da cabası.

Kaynak:
New York Times

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Zehirsiz Dövme

Daha önce zehirsiz dövme konusunda soru soranlar olmuştu. Dövme mürekkepleri genellikle ftalat, aromatik hidrokarbonlar, kobalt veya alüminyum gibi zararlı maddeler içeriyor. Görünüşe göre şimdilik %100 güvenli diyebileceğimiz dövme mürekkebi yok. Ama cildinizi sanat eserine çevirmenin başka yolları var: Mesela yıldırım çarpması. Şaka bir yana, ortaya çıkan desenler harika...

Bir yorum

  1. Adım önemli, önemli olmasına da, burada samimiyetsizlik kokusu alan yalnız ben miyim? Haberin aslında, şirketin söz konusu maddelere güvenli alternatifler getirmek için hatırı sayılır araştırma-geliştirme ve test masraflarının altına gireceği, yeni ve güvenilir tedarikçiler bulmak zorunda olduğu ve de bütün bunlar olurken raflardaki ürünleri satabilmesi gerektiği anlatılmış. Sanki tüketiciler olarak koskoca şirkete acımamız ya da en azından bunca zahmete katlandıkları için minnet duymamız istenmiş. Halbuki herhalde olan şu: Johnson & Johnson er ya da geç bunu yapmak zorunda kalacağının çoktandır farkındaydı ve sözü edilen o AR-GE çalışmalarını çoktan tamamlamıştı. İş, raflardaki ürünleri eritip, çok yüce bir iş yapıyormuşçasına yenilerini piyasaya sürmeye kaldı…

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir