Anasayfa / Hobi / araba / Yeşil Sürücülüğün 6 Kuralı

Yeşil Sürücülüğün 6 Kuralı

İçten yanmalı motorları çalıştıran benzinin temel maddesi nedir, biliyor musunuz? [madde tag=”B” title=”Benzen”]. Kendisi çok güçlü bir kanserojen. Arabalarımızdan vazgeçemiyorsak, daha az egzoz solumanın yollarını bulmalıyız. İşte bunlardan birkaçı…

benzin-pompasi

Foto: clker.com

1 – Bekleme Yapmayın!

Arabanız çalışır durumdayken duruyorsanız, kilometre performansınız litre başı sıfır demektir. En az 30 saniye hareket etmeyeceğinizi düşünüyorsanız kontağı kapatın. Bunu kestirmek çok da zor değil. Örneğin, demiryolunu geçmek için vagonların bitmesini beklerken, birini almak için dururken veya çok uzun yandığını bildiğiniz bir kırmızı ışıkta sabırsızlanırken…

2 – Lastiklerinizi Şişirin

Havası inmiş lastikler, kilometre performansınızı düşürür. Lastiklerinizi ayda bir kontrol edin. Uygun hava basıncı, arabanızın kullanma kılavuzunda yazar. Bazı arabalarda benzin kapağının içinde veya sürücü koltuğunun yakınında çıkartmalar da vardır. Lastiklerini %100 nitrojenle dolduranlar; böylece daha uzun süre şişirmeden kullananlar da var… Yalnız bu henüz ülkemizde yaygın bir uygulama değil.

3 – Yeşil Sürüş Teknikleri Kullanın

Çok ani hızlanmak veya yavaşlamak, kilometre performansınızı otoyolda %33, şehirde %5 oranında düşürür. Yeşil ışık yanar yanmaz öne atılmayın. Gaz pedalını sabit tutmaya çalışın. Ani fren yapmaktan kaçının. Önünüzdeki kırmızı ışıkları ve diğer engelleri hesaba katın. Mümkünse arabanızın seyir kontrolü özelliğinden yararlanın.

4 – Süratli Araba Kullanmayın

Ne kadar basit, ama uyması ne kadar zor bir kural, değil mi? Yakıt ekonomisi için uygun aralık  65-95 km/saattir. Arabanızı süratli kullandığınız zaman, aerodinamik sürtünmenin üstesinden gelmek için daha fazla enerji gerekir. Bu da saatte 95 km.nin üzerine çıktığınız her 15 km. için, litre başına 2 km. kaybetmeniz demektir.

5 – Fazlalıklardan Kurtulun

Arabanızdaki fazladan her 45 kg. yakıtınızın %2’sini, yüklü bir portbagajsa yaklaşık %5’ini ziyan eder. Verecek kilonuz yoksa, hiç olmazsa gereksiz eşyaları gezdirmeyin.

6 – Yolculuklarınızı Planlayın

Bunu bilmeyecek ne var, diyor olabilirsiniz, ama çoğu kişi bilmez. Eğer tam olarak nereye gideceğinizi bilirseniz, yolunuzu birkaç kilometre kısaltabilirsiniz. Ayrıca, hava soğukken birbirine yakın mesafedeki birkaç işi birleştirmek daha ekonomiktir, çünkü soğuk bir motor daha çok yakıt tüketmenize yol açar.

 
Kaynak:
Earth Garage

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir