ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» hobi

Bisikletin Fendi Otomobili Yendi mi?

| Aralık 5, 2013Yorum Yok | 3.361 görüntüleme

akilli_bisikletFoto: isbike.com.tr

Sağlık ya da çevre bilinci kadar ekonomik nedenlere bağlı olsa da, Avrupa’daki “bisiklet devrimi” gerçekten takdire şayan. Çünkü 2012 istatistiklerine göre, Avrupa’da yıl boyunca 1,4 milyon otomobile karşılık, 1,6 milyon bisiklet satın alınmış.

Avrupa’da Amsterdam ve Kopenhag gibi bazı şehirler, bisiklet şehri olarak biliniyor. Ama 2012’de ilk kez Avrupa’nın güneyinde de bisiklet satışları otomobil satışlarının önüne geçmiş. 2012’de bisiklet satışları sadece Belçika ve Lüksemburg’da otomobil satışlarının gerisinde kalmış.

Bisiklet satışlarındaki artışta, bazı belediyelerin önayak olduğu bisiklet paylaşma programları da etkili olmuş. Bu programlar kapsamında vatandaşlar, cüzi bir ücret karşılığında belediyeye ait bisiklet parklarından bisiklet kiralayabiliyor ve işleri bittiğinde ister aynı noktada ister başka bir park noktasında bisikleti teslim edebiliyorlarmış. Benzer bir program İstanbul’da da başlatıldı.

Tabii ekonomik krizin etkisi iki yönlü. Bir yandan otomobil satışları da düşmeye devam ediyor. 2011’de İtalya’daki otomobil satışları, 1964’teki seviyelere gerilemiş. Avrupa’nın bu “bisiklet aşkı” karşısında, belediyeler “biz de size karşı boş değiliz” diyorlar. Örneğin İspanya’nın başkenti Madrid’de belediye, tüm şehri ağ gibi saran toplam 10 kilometrelik bir bisiklet parkuru oluşturmuş.

Kaynak:
bbc.co.uk