Anasayfa / Hobi / alışveriş / Kıyafet Takasları

Kıyafet Takasları

Daha zehirsiz bir yaşamın ilk koşulunun tüketimi azaltmak olduğunu her fırsatta hatırlatıyoruz. Tüketmeden ihtiyaçları karşılamanın veya yenilenmenin de çeşitli yolları var. Takas, bunlardan biri.

Bu haftasonu İstanbullular yaşadı! Çünkü bir değil, tam iki tane kıyafet takası var.

giysi-takasi

Foto: 21 Ekim 2012, İstanbul Modern’deki Giysi Takası’ndan…

Birincisi, Giysi Takası oluşumunun hem 15. etkinliği, hem de 1. yaş günü partisi. “Gardırobunuzu parasız yenileyin!” sloganıyla hareket eden Giysi Takası, farklı mekânlarda belli aralıklarla takas etkinlikleri düzenliyor. Gün sonunda elde kalan giysilerse hayır kurumlarına bağışlanıyor. Giysi Takası’nın kurucuları Nazlı Ödevci ve Fulya Tekin’in çağrısı şöyle:

Giysi, çanta, ayakkabı, eldiven, atkı, bere, aksesuar, kravat, şapka… Kullanmaktan sıkıldığın, hiç kullanmadığın, bir türlü beğenemediğin; giymediğin… Küçük gelen, büyük gelen, hasbel kader hediye gelen… Markalı, markasız… Giymediğin, takmadığın, kullanmadığın iyi durumda ne varsa (iç çamaşırı hariç) getir, beğendiğini al götür.

Giysi Takası’nın 1. yaş kutlaması sebebiyle bu defaki etkinlik biraz daha kapsamlı. Takasla eşzamanlı olarak çeşitli atölyeler yapılacak. Bu atölyelerde kullanılmak üzere getirdiğiniz her malzeme için de 1 takas kuponu kazanıyorsunuz. Ayrıntılar burada.

Tarih: 6 Nisan 2013, Cumartesi
Yer: MIXER, Boğazkesen Cad. No: 45, Bodrum kat, Tophane, İstanbul
Saat: 15.00-22.00
Oyunun kuralları: En fazla 10 parça giysiyle gel, getirdiğin parça sayısı kadar kupon al, bu kuponlarla beğendiğini al, götür.

giysi-takasi2Foto: 21 Ekim 2012, İstanbul Modern’deki Giysi Takası’ndan…

Bu cumartesi gerçekleşecek olan ikinci takas, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından düzenleniyor. Kıyafet takasına ek olarak, pazarda ekolojik gıda satın almak, taze yapılmış gözlemelerden yiyip çay ya da taze sıkılmış meyve suyu içmek ve Gerçek Temizlik etkinliğine katılmak da mümkün.

Tarih: 6 Nisan 2013, Cumartesi
Yer: Şişli %100 Ekolojik Pazar
Saat: 9.00-12.00 kıyafetler toplanıyor, 12.00’de takas başlıyor
Oyunun kuralları: En fazla 10 parça giysiyle gel (fazlası bağışlanabilir, ancak takasa katılamaz), getirdiğin sayıda kıyafeti al, götür.

Paylaşım ve armağan ekonomisiyle ilgileniyorsanız, sosyolog Işıl Yılmaz Sümer’in şu yazılarını okumanızı tavsiye ederiz: İlki sosyal medya ile yükselen paylaşım ekonomisiyle sürdürülebilir yaşam arasındaki ilişki üzerine; ikincisiyse çeşitli takas, paylaşım, ödünç alma sitelerini inceliyor.

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Birinin Çöpü Diğerinin Hazinesidir

Eşyalara ikinci, hatta üçüncü, dördüncü bir hayat verme meselesine gönülden inanıyorum, biliyorsunuz. Benim için kullanım değerini kaybetmiş bir eşyanın, henüz faydalı ömrü bitmeden çöpü boylaması fena halde yanlış geliyor. Eşe dosta verdiklerimizin, takas ettiklerimizin yanı sıra bir de bağışlayıp bir daha görmediklerimiz var. "İhtiyaç sahipleri"ne gönderdiklerimiz. Güney Afrika'da, bu tür bağışların alıcılarına alışveriş deneyimi yaşatabilmek ve seçim yapmalarını sağlayabilmek için bir uygulama başlatılmış...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir