Anasayfa / Hobi / alışveriş / Iron Maiden Korsanlara Armağan Olsun

Iron Maiden Korsanlara Armağan Olsun

2013’ün son yazısında almadan vermekten söz etmiştim. 2014’ün ilk yazısıysa bir başka türlü almayıp vermekle ilgili…

Son on yıldır internetten indirilebilir korsan müziğin yükselişi ve iTunes ve Spotify gibi mecralara geçiş yüzünden plak şirketleri ve müzik dükkânları birbiri ardına batıyor.

Kadim heavy metal grubu Iron Maiden, korsan meselesine farklı şekilde yaklaşarak durumu lehine çevirmiş. Yapılan analizler, Iron Maiden’ın korsan trafiğinin Güney Afrika ve Güney Amerika’da yoğunlaştığını gösteriyormuş. Bu veriler ışığında grup, korsana savaş açmak ve hayranlarına -tabiri caizse- günlerini göstermek yerine, onların ayağına gitmeyi tercih etmiş.

iron_maidenFoto: citeworld.com

Iron Maiden, son yıllarda Güney Amerika turlarını sıklaştırmış. Sonuç? Konserlerden ve tişört satışlarından inanılmaz gelir elde edilmiş. Grubun fan sayısındaysa milyonlarla ifade edilen artışlar görülmüş.

Iron Maiden, her şeyin CD satışlarından ya da hukuki mücadeleden ibaret olmadığını, hayranlarla etkileşmenin, onlara bir şeyler sunmanın, “orada” olmanın kendi avantajına olduğunu sezmiş. BitTorrent ağını kendi müziğini paylaşmak için kullanan müzisyen sayısı da artıyormuş. İbretlik.

Kaynak:
citeworld.com
 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Paylaşım Ekonomisi Buluşması: Uyanma Saati, Fonla Beni, Askıda Ne Var, Civarda Bul

1 Şubat 2014, Cumartesi günü İstanbul'da gerçekleşen 1. Paylaşım Ekonomisi Buluşması'nda dinlediğimiz girişimleri tanıtmaya devam... Bugün sırada Uyanma Saati, Fonla Beni, Askıda Ne Var ve Civarda Bul var...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir