ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» alışveriş

Birinin Çöpü Diğerinin Hazinesidir

| Şubat 18, 2014Yorum Yok | 3.023 görüntüleme

trash-treasureFoto: behappy.me

Eşyalara ikinci, hatta üçüncü, dördüncü bir hayat verme meselesine gönülden inanıyorum, biliyorsunuz. Benim için kullanım değerini kaybetmiş bir eşyanın, içinde onca gömülü enerjiyle, henüz faydalı ömrü bitmeden çöpü boylaması fena halde yanlış geliyor.

Eşe dosta verdiklerimizin, takas ettiklerimizin yanı sıra bir de bağışlayıp bir daha görmediklerimiz var. “İhtiyaç sahipleri”ne gönderdiklerimiz…

Güney Afrika’da, bu tür bağışların alıcılarına seçim şansı verebilmek ve alışveriş deneyimi yaşatabilmek için bir uygulama başlatılmış. The Street Store, Cape Town’ın özellikle yoksul bölgelerinde günübirlik dükkânlar açıyor. Evsizler ve diğer ihtiyaç sahipleriyse bağışlanan yüzlerce giysinin arasından seçim yapabiliyor.

the-street-storeFoto: ecouterre

Hem reyonları birbirinden ayıran hem de askı görevi gören karton elemanlar akıllıca tasarlanmış. Dükkân gönüllüleriyse aynı zamanda müşterilere stil danışmanlığı yapıyormuş. The Street Store şimdiden binlerce kişiye ulaşmış.

Kaynak: ecouterre