Anasayfa / Hobi / alışveriş / Birinin Çöpü Diğerinin Hazinesidir

Birinin Çöpü Diğerinin Hazinesidir

trash-treasureFoto: behappy.me

Eşyalara ikinci, hatta üçüncü, dördüncü bir hayat verme meselesine gönülden inanıyorum, biliyorsunuz. Benim için kullanım değerini kaybetmiş bir eşyanın, içinde onca gömülü enerjiyle, henüz faydalı ömrü bitmeden çöpü boylaması fena halde yanlış geliyor.

Eşe dosta verdiklerimizin, takas ettiklerimizin yanı sıra bir de bağışlayıp bir daha görmediklerimiz var. “İhtiyaç sahipleri”ne gönderdiklerimiz…

Güney Afrika’da, bu tür bağışların alıcılarına seçim şansı verebilmek ve alışveriş deneyimi yaşatabilmek için bir uygulama başlatılmış. The Street Store, Cape Town’ın özellikle yoksul bölgelerinde günübirlik dükkânlar açıyor. Evsizler ve diğer ihtiyaç sahipleriyse bağışlanan yüzlerce giysinin arasından seçim yapabiliyor.

the-street-storeFoto: ecouterre

Hem reyonları birbirinden ayıran hem de askı görevi gören karton elemanlar akıllıca tasarlanmış. Dükkân gönüllüleriyse aynı zamanda müşterilere stil danışmanlığı yapıyormuş. The Street Store şimdiden binlerce kişiye ulaşmış.

Kaynak: ecouterre

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Enerjinizi Nereye Gömdünüz?

“Gömülü enerji” kavramı size bir şey ifade etmiyorsa, yalnız değilsiniz. Google’da yapılan bir arama sadece 441 sonuç çıkartıyor. Ancak sürdürülebilirlik kavramı ülkemizde yaygınlaştıkça, gömülü enerji de daha sık duyduğumuz bir kavram haline gelecek. Gömülü enerjiyi, bir maddeden birim miktar üretmek için kullanılan enerji olarak tanımlayabiliriz. Örneğin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir