ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» alışveriş, hobi

21 Ekim Eşya Takas Şenliği

| Ekim 18, 20125 Yorum | 4.207 görüntüleme

Birinin çöpü, diğerinin hazinesidir. Aşırı üretim ve aşırı tüketim yüzünden giderek daha da büyüyen bir çöplüğün içinde yaşıyoruz. Bu haftasonu, bir şeye ihtiyacımız yokken AVM AVM gezmek yerine, hem artık kullanmadığımız eşyalardan kurtulabilir, hem de bir başkasının kullanmadığı eşyalardan kurtulmasına yardımcı olabiliriz.

Yeryüzü Derneği ve Zumbara işbirliği ile hazırlanan TAKAS ŞENLİĞİ’nin ilki 21 Ekim’de saat 12-15 arasında Maltepe Organik Pazarı’nda yapılacak.

Kullanmadığınız eşyadan ev yapımı ürünlere, kitaptan elektroniğe, değiştirmek ve paylaşmak istediğiniz ne varsa götürün, istediğinizle değiştirin! Alış-verişin bir de böylesini deneyin.Yeni almak yerine ikinci el almayı seçeceğiniz her ürün, yepyeni pek çok malzemenin ve kıymetli enerjinin israfını engelliyor, karbon salınımını azaltıyor ve dolaylı olarak, yararlı ömrünü tamamlamamış bir başka ürünün şehir çöplüğüne yollanmasını geciktiriyor.

Bunu kaçırırsanız, bir sonraki Takas Şenliği 18 Kasım’da.

 • Laleakat

  ne kadar guzel bir fikir… organizasyon nasil acaba… masa?? siralama vs…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Emrah Yelboga

   Maltepe Organik Halk Pazarı’nda tezgahlarımız var, saat 11-12 arası takas edilmek istenen eşya kabul ediliyor, tezgaha yerleştiriliyor. Takas edilmek istenen ürün kadar kupon veriliyor. Kura ile takas tezgahından kişiler istediği eşyayı seçiyor ve kullandığı kadar kuponu teslim ediyor, eğer elinde kupon kalırsa gelecek takasta kullanabiliyor. 

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 • Harika bir sistem ancak herkesin haberi yok.Böyle bir yöntem,Yurt dışında var..Hele hele öğrencilere çok çok iyi bir yaklaşım, ben duvarımda paylaşırım seve seve.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Ellerinize fikrinize sağlık.Burası Ankara’da mı çok inceleyemedim.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • mercanuluengin

   Hayır, İstanbul’da. Ama bence başka şehirlere de yayılmalı.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)