ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» doktorculuk, gıda, gıda ve sağlık

Ne Yaptın, Doktor Öz?

| Aralık 12, 2012Yorum Yok | 7.432 görüntüleme

Foto: CTV

Dr. Mehmet Cengiz Öz, Konya’dan ABD’ye göçmüş Türk bir ailenin oğlu. Anne tarafından Atabay İlaç firmasının veliahtı. Baba mesleğini seçerek doktor olmuş ve kardiyoloji üzerine ihtisaslaşmış. Hem de ne ihtisaslaşmak. ABD’nin sayılı kalp cerrahlarından birisi olmuş, altı kitap yazmış, televizyonda program sunmaya başlamış ve pek çok ödüle layık görülmüş. Bunun dışında, ABD’de alternatif tıbbın yaygınlaşması için çaba göstermiş.

Dr. Öz, hem kitaplarında hem de televizyonda kalp sağlığı için sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayıp duruyor. İnternet sitesinde çok sayıda sağlıklı yemek tarifi ve diyet önerisi bulunuyor. Genel olarak işlenmiş gıdalardan uzak durmayı, doğal ve taze gıdalar tüketmeyi öneriyor. Organik gıdanın faydalarına da değiniyor. Bundan 2 ay önce, kendi internet sitesinde “Why Going Organic Matters For Your Family” (Organik Yemek Aileniz için Neden Önemli?) başlıklı bir yazı yayımlanmış.

Böyle birisinin gidip organik gıdaları kötülemesini, endüstriyel sığır eti ve konserve tuna balığı tüketmeyi önermesini beklemiyorsunuz. Gelin görün ki, Dr. Öz tam da bunu yapmış. TIME dergisinin 3 Aralık sayısına kapak konusu olan makalesinin başlığı Give (Frozen) Peas a Chance — and Carrots Too ([Donuk] Bezelyeye bir Şans Tanıyın –Havuca da).

 

Foto: TIME Magazine

Makalesinde Dr. Öz, organik gıdanın endüstriyel gıdadan besin değeri bakımından üstün olmadığını söylüyor. Yüksek fiyatları nedeniyle organik gıdaların elitist olduğunu iddia eden Dr. Öz, Eylül 2011’de başlayan Occupy Wall Street eylemine gönderme yaparak, “… sağlıklı beslenmek için %1’lik kesim gibi beslenmeniz gerekmiyor,” diyor ve ekliyor: “Ümit verici bir sonuca ulaştım: Amerikalıların çoğu besleyici, bereketli ve ucuz gıda temin edebiliyor. Üstelik bu gıdalar, birkaç konuya özen gösterildiği takdirde, en seçkin organik yiyeceklerle yarışır kalitede. Paranız cebinizde kalsın; %99’luk kesimin gıdası sağlığınıza iyi gelecek.”

Hatırlarsanız, 2012 yazında Standford’lı araştırmacıların yayımladığı bir makale ciddi bir polemiğe sebep olmuştu. Biz kendi adımıza bu polemikten, organik gıdanın konvansiyonel gıdadan besin değeri bakımından üstün olmadığı, ama çok daha az böcek ilacı ve antibiyotik içerdiği için daha sağlıklı olduğu sonucunu çıkartmıştık.

Dr. Öz, makalesi yüzünden şimdiden çok ciddi eleştirilere maruz kalmış. Kendisine “satılmış” diyenler bile var. Biz o kadar ileri gitmeyeceğiz ama, ne yalan söyleyelim, bu ani söylem değişikliğinin sebebini de merak edeceğiz.

Kaynaklar:
Tony, Guys and Good Health
Mike Adams, Natural News