ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» bahçe, gıda, gıda ve sağlık, herbisit (tarım ilacı), hobi

Fransa, GDO Devi Monsanto’yu Suçlu Buldu

| Ekim 11, 2012Yorum Yok | 3.731 görüntüleme


Foto: Yeşil Gazete

Paul François, Fransa’da yaşayan bir çiftçi. Ancak 2004 yılından beri çiftçilik yapamıyor, çünkü iddialara göre, Monsanto tarafından üretilen “Lasso” isimli tarım ilacı (herbisit) yüzünden çalışamaz hale gelmiş.

47 yaşındaki François, alaklor (alachlor) adlı zehirli maddeyi içeren Lasso’yu bitkilerine uyguladıktan sonra, sprey cihazını temizlemiş. Kısa bir süre sonra baş ağrılarından ve hafıza kaybından şikâyet etmeye ve kekelemeye başlamış. Yapılan muayenelerde merkezi sinir sisteminin hasar gördüğü anlaşılmış.

François, Lasso’nun ambalajında ürünün zehirli olduğuna dair bir ibare bulunmadığı ve “güvenli” biçimde kullanılabilmesi için gerekli talimatları içermediği için Monsanto’ya karşı dava açmış. Davaya bakan Fransız mahkemesiyse Monsanto’yu suçlu bularak tazminat ödeyeme mahkûm etmiş.


Foto: PR Watch

François’nın avukatı François Lafforgue, “Bu gerçekten tarihi bir karar. İlk kez bir tarım ilacı üreticisi, ilacının yol açtığı zararı tazmin etmeye mecbur kalıyor,” demiş.

Alaklor’un zararları, ABD Çevre Koruma Dairesi (Environmental Protection Agency, EPA) tarafından da belgelenmiş. EPA’ya göre yüksek dozlarda alaklor, karaciğer, böbrek, dalak ve gözlerde hasara yol açabiliyor. Kimyasal, anemiye (kansızlık), hatta uzun vadede kansere bile sebep olabiliyor. EPA alakloru o kadar zararlı buluyor ki, bu kimyasal için azami çevresel kirlilik hedefini (maximum contaminant level goals, MCLG), sıfıra indirmiş.

Avrupa Birliği 2006’dan itibaren alaklor içeren tarım ilaçlarının kullanımını yasaklamış. ABD’de hâlen kullanılan herbisit, 1 Ocak 2009 itibarıyla Türkiye’de de yasaklanmış.

Kaynak:
Ethan A. Huff, Natural News
Yeşil Gazete