Anasayfa / Hobi / bahçe / Fransa, GDO Devi Monsanto’yu Suçlu Buldu

Fransa, GDO Devi Monsanto’yu Suçlu Buldu


Foto: Yeşil Gazete

Paul François, Fransa’da yaşayan bir çiftçi. Ancak 2004 yılından beri çiftçilik yapamıyor, çünkü iddialara göre, Monsanto tarafından üretilen “Lasso” isimli tarım ilacı (herbisit) yüzünden çalışamaz hale gelmiş.

47 yaşındaki François, alaklor (alachlor) adlı zehirli maddeyi içeren Lasso’yu bitkilerine uyguladıktan sonra, sprey cihazını temizlemiş. Kısa bir süre sonra baş ağrılarından ve hafıza kaybından şikâyet etmeye ve kekelemeye başlamış. Yapılan muayenelerde merkezi sinir sisteminin hasar gördüğü anlaşılmış.

François, Lasso’nun ambalajında ürünün zehirli olduğuna dair bir ibare bulunmadığı ve “güvenli” biçimde kullanılabilmesi için gerekli talimatları içermediği için Monsanto’ya karşı dava açmış. Davaya bakan Fransız mahkemesiyse Monsanto’yu suçlu bularak tazminat ödeyeme mahkûm etmiş.


Foto: PR Watch

François’nın avukatı François Lafforgue, “Bu gerçekten tarihi bir karar. İlk kez bir tarım ilacı üreticisi, ilacının yol açtığı zararı tazmin etmeye mecbur kalıyor,” demiş.

Alaklor’un zararları, ABD Çevre Koruma Dairesi (Environmental Protection Agency, EPA) tarafından da belgelenmiş. EPA’ya göre yüksek dozlarda alaklor, karaciğer, böbrek, dalak ve gözlerde hasara yol açabiliyor. Kimyasal, anemiye (kansızlık), hatta uzun vadede kansere bile sebep olabiliyor. EPA alakloru o kadar zararlı buluyor ki, bu kimyasal için azami çevresel kirlilik hedefini (maximum contaminant level goals, MCLG), sıfıra indirmiş.

Avrupa Birliği 2006’dan itibaren alaklor içeren tarım ilaçlarının kullanımını yasaklamış. ABD’de hâlen kullanılan herbisit, 1 Ocak 2009 itibarıyla Türkiye’de de yasaklanmış.

Kaynak:
Ethan A. Huff, Natural News
Yeşil Gazete

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Trans Yağ Savaşı’nın İç Yüzü

ABD’de pek çok gıda maddesini etkileyecek yeni bir kanuni düzenleme hazırlığı var: Gıda ve İlaç Dairesi (Food and Drug Administration; FDA), ülke genelinde trans yağların kullanımına karşı mücadele başlattığını duyurdu. Kulağa hoş geliyor değil mi? Ama kimilerine göre FDA bu kararı, halkın sağlığını değil bazı şirketlerin kârlılığını korumak için aldı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir