ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» doktorculuk, gıda ve sağlık

Antibiyotik Devri Kapandı

| Ocak 6, 20142 Yorum | 7.860 görüntüleme

Malum, son haftalarda Türkiye’de müthiş bir Influenza salgını yaşanıyor. Bildiğiniz grip. Yatağa düşürüp bir hafta çıkarmayan, hatta hastanelik eden cinsten. Nedeni, bir virüs. Bunun için doktorlar bas bas bağırıyorlar: “Antibiyotik kullanmayın. Antibiyotikler sadece bakterilere karşı etkili,” diye.

Zehirsiz Ev okuyucuları “Bakterilerimizi sevelim, onlara iyi davranalım” anafikirli yazılarımızı bilir… Ne yazık ki, bakterileri sürekli yok yere öldürmeye çalıştığımız için, artık antibiyotikler bakteriler üzerinde de işe yaramıyor!

antibiyotikFoto: eatlocalgrown.com

Bunun sorumlusu kimilerine göre gerekmediği halde antibiyotik yazan doktorlar; kimilerine göre kolay çözüm peşinde, bildiğini okuyan hastalar; kimilerine göreyse hayvancılıkta, gıdalarımızda kullanılan antibiyotikler. Muhtemelen bugün karşı karşıya olduğumuz krizde bu üç faktörün de etkisi var.

PBS’e röportaj veren bir yetkili şöyle demiş: “Uzun süredir gazetelerde ve dergilerde gördüğümüz, ‘Antibiyotiğin sonu mu, soru işareti’ idi. Artık bu başlığı ‘Antibiyotiğin sonu, nokta’ olarak değiştirebiliriz.”

Antibiyotiğe dirençli “süper-mikroplar” uzun süredir tıp dünyasını meşgul ediyor. Mesela önceleri kolayca tedavi edilebilen orta kulak enfeksiyonları veya streptokok kaynaklı boğaz enfeksiyonları artık doktorları epey uğraştırıyor. Bu durumlarda daha uzun süreli tedavi olmak, işe yarayacak ilacı bulana kadar farklı kürler uygulamak ya da vücudun hastalığı kendi başına yenmesini beklemek gerekiyor. Bir diğer seçenek de, eskiden kullanılmış tehlikeli çözümlere yeniden başvurmak: Örneğin, böbreklere zarar veren kolistin gibi.

Zararlı bakterileri öldürürken bağırsaklarda yaşayan ve bağışıklığımızdan sorumlu olan yararlı bakterileri de öldürmeyen doğal antibiyotikler bir diğer çözüm. Ya da çözüm olmasa bile, destek diyelim. Hastalık yapan bakterilerle savaşan ve vücuttaki antioksidan seviyesini yükselten çiğ sarımsak, bunlara bir örnek.

 

Kaynak:
eatlocalgrown.com
 

 • Özgür Ak

  en iyi antioksidan gidalar , böğürtlen, Brokoli,Domates ,Kırmızı üzüm,Ispanak,Çay,Havuç ve diğer sarı-turuncu sebzeler,Soya,Tam tahıllılar

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Dündar Eskin

   İlave olarak taze kırmızı biber ve pul biberi.Ayrıca sarımsak, antioksidan olduğu gibi tabii antibiotiktir.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)