ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» anne-çocuk, ev, gıda ve sağlık, hobi, kişisel bakım

Mobil Uygulama: Etiket Okuma Kılavuzu

| Aralık 24, 20135 Yorum | 16.081 görüntüleme

Propyl p-hydroxybenzoate, ammonium lauryl ether sulfate, n-dodecyl sulfate sodium… Ağız dolusu küfür gibi geliyor kulağa, değil mi? Oysa bunlar, kozmetik ürünlerin içinde bulunabilen bazı maddeler. Kimileri oldukça zararlı, kimileri daha masum. Peki aradaki farkı nasıl anlayacağız?

Zehirsiz Ev’in Etiket Okuma Kılavuzu bu konuda bir başlangıçtı. Artık bu kılavuzun genişletilmiş haline cep telefonunuzdan ya da tablet cihazınızdan ulaşmak da mümkün. Böylece veritabanını hep yanınızda taşıyabilecek, alışverişte daha sağlıklı seçimler yapabileceksiniz.

etiket-okuma-kilavuzu

Eğer Android veya iOS bir cihazınız varsa, uygulamayı hemen indirebilirsiniz. Tamamen ücretsiz. Ne de olsa armağan ekonomisinden bu kadar dem vurup, arada bir armağan vermemek olmaz…

Nasıl kullanacaksınız uygulamayı? Çok basit. Uygulamayı cihazınıza kurup çalıştırdığınızda, temizlik, kişisel bakım, kozmetik ve bazı gıda ürünlerinde karşımıza çıkan maddeleri üç ayrı şekilde görüntüleme seçeneğiniz olacak:

1. Liste görünümü: Veritabanındaki maddeleri alfabetik sırayla veya artan / azalan puan sırasına göre görüntülemenizi sağlıyor.
2. Madde arama: Kimyasal madde ismiyle arama yapmanızı sağlıyor.
3. Ürün grubu arama: Belirli bir ürün grubunda sıklıkla bulunan maddeleri listelemenizi sağlıyor. Örneğin ‘şampuan’ yazdığınızda, şampuanlarda bulunması muhtemel kimyasallar listeleniyor. Tabii puanlarıyla birlikte.

Kılavuzun eksikleri yok değil. Kılavuzda bulamadığınız ama eklenmesini istediğiniz maddeleri ve/veya ürün gruplarını bize önerebilirsiniz. Bunun için uygulamanın içinde “madde öner” ve “ürün öner” butonları bulunuyor.

Bu butonları kullananlarınız oldu bile, çünkü mobil uygulama bir süredir test aşamasındaydı. Gelen madde önerileri arasında, gliserin, tocopheryl acetate ve potasyum sorbat vardı. Bunlar veritabanına eklendi. Fakat Fanta veya Gaviscon gibi ürün önerilerini veritabanına ekleyemiyoruz, çünkü bunlar birer marka.

Gelen “at” önerisiyse bir el sürçmesi olsa gerek 🙂

 • semra

  Mobil uygulamada sürekli “lütfen bekleyin..” uyarısı alıyorum. Uygulamayı kaldırıp tekrar yüklememe rağmen açılmıyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • zehirsiz_evin_hanimi

   Uygulamayı şimdilik kullanımdan kaldırdık. Umarız ileride güncelleyip yeniden yükleyebiliriz.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • Esra Çetiner

    Uygulama tekrar kullanılabilir olduğunda nasıl bilgi alabilirim? Bugün sitenizdekileri inceledikten sonra uygulamanın varlığını bilmeden IOS’a girip şansımı denemiştim, kullanabiliyor olsam harika olurdu.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    • zehirsiz_evin_hanimi

     Yeniden kullanıma sokabilirsek hem buradan hem de sosyal medyadan mutlaka duyururuz. İlginiz için çok teşekkürler.

     VA:F [1.9.22_1171]
     Rating: 0 (from 0 votes)
 • Nihan Deniz

  Uygulamayı dörtgözle bekliyoruz…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)