Anasayfa / Hobi / alışveriş / Zehirsiz Telefon: Fairphone

Zehirsiz Telefon: Fairphone

fairphone_zehirsiz_telefon

 Foto: Inhabitat

Günümüzde üretilen cep telefonlarının çoğu zehirli kimyasallarla dolu. Aslında bunu çoğu elektronik aygıt için söylemek mümkün: Elektronik devrelerde türlü türlü ağır metal, bromürlü bileşenler, nadir toprak elementleri ve PVC gibi doğayı kirleten plastikler bulunuyor. Bu konuyu daha önce de Zehirsiz Ev’de ele almıştık.

Buna ek olarak, cep telefonlarının hemen hepsi üçüncü dünya ülkelerinde, çalışan haklarına riayet edilmeyen fabrikalarda ve sağlıksız koşullarda üretiliyor. Her cep telefonu satın aldığımızda bu sömürü sistemine istemeden katkıda bulunmuş oluyoruz.

Fairphone, bu gerçeklerden rahatsız olanlara alternatif sunmak üzere ortaya çıkmış. Amaçları, tümüyle geri dönüştürülmüş maddelerden, açık tasarımlı ve sağlıklı fabrikalarda üretilmiş bir cep telefonu yaratmak. Telefonun ilk sürümleri normal hammaddelerden üretiliyor; ama bunlar da dikkatlice seçiliyor ve etik kurallarına uygun hareket eden tedarikçiler kullanılıyor. Satış fiyatı 325 avro olan telefonu alan her kullanıcıya, aygıtın üretiminde kullanılan malzemelerin nereden geldiğini gösteren bir liste veriliyor. Ayrıca telefon faydalı ömrünü tamamladığında, rahatça parçalarına ayrılabiliyor ve parçalar tekrar kullanılabiliyor.

Android işletim sistemine (Jellybean 4.2) sahip olan telefonun teknik özellikleri şöyle: Çift SIM kartı, Mediatek 6589 çipseti ve 16 GB dahili hafıza, iki adet 8 MP’lik kamera, 4,3 qHD ekran ve çizilmeye dayanıklı Dragontrail ekran camı.

Telefonun seri üretimine başlamak için sosyal fonlama yöntemi kullanan üreticiler, hedefledikleri ilk 5 bin üniteye beklediklerinden önce ulaşmışlar. Bir sonraki hedef 25 bin ünite. Bunun da neredeyse 15 binini satmış durumdalar. Henüz sadece Avrupa’da satışa sunulan Fairphone’u buradan satın alabilirsiniz.

Kaynaklar:
Morgana Matus, The Fairphone is an Openly-Designed Conflict-Free Smartphone, Inhabitat
What’s in electronic devices? Greenpeace

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir