ev

bulaşık, çamaşır, yüzey (cam, halı, yer, fayans, küvet, vs.) temizleyiciler, lavabo açıcılar, tuvalet temizleyiciler, mobilya bakımı…

kişisel bakım

nemlendiriciler, temizleyiciler, maskeler, banyo ürünleri, tıraş ürünleri, deodoran, ağız bakımı, güneş koruması…

anne-çocuk

hamilelik, bebek banyo ürünleri, alt bakımı

gıda ve sağlık

doğal beslenme ve doktorculuk…

hobi

sanat, marangozluk, bahçe, böceksavarlar, evcil hayvan bakımı…

Ana Sayfa» ev, hobi

Klorsuz Yüzme Havuzu Mümkün mü?

| Mayıs 2, 20143 Yorum | 14.222 görüntüleme

Yüzme havuzlarında bulunan klor ve diğer zararlı kimyasallar, özellikle küçük yüzücüler için tehlike arz ediyor. Ama yüzme havuzları klorla temizlenmek zorunda değil. İspanya’nın Moncada bölgesindeki bu harika havuz, doğal filtre malzemeleri ve bitkiler yardımıyla temizleniyor.

klorsuz-havuz

Havuz, iki bölüme ayrılmış. Ortadaki alan yüzmek için. Çevresindeki çakıl ve bitkilerden oluşan alansa suyu temizliyor. Kirlenen su, çakıl ve kumdan oluşan filtrelerden geçtikten sonra, bitkilerin kökleriyle temas ediyor. Bitkiler suyun içindeki organik maddeleri emerek besleniyorlar. Zararlı bakterilerse, derinliği çok az olan temizleme bölgesinde güneşin morötesi ışınları sayesinde ölüyorlar. Son olarak, havuz suyunda bulunma olasılığı olan larvaları ve diğer su canlısı yumurtalarını yemeleri için, havuzda bir tür tatlısu karidesi besleniyor.

Havuzu tasarlayan Urbanarbolismo firması, kendi ifadesiyle “mimarlık ve doğayı bir araya getirmeyi hedefleyen” bir oluşum. Peyzaj mimarlarının yardımıyla tasarlanan havuzun kenarındaki bitkilerin çoğu yenebilir bitkiler. Aralarında nane, kereviz ve tere gibi türler var.

 

Kaynak:
inhabitat.com
 

 • Anıl

  Türkiye’de Almanya menşeli BioNova adında bir firma var ve onlar da bu örnekte olduğu gibi klorsuz havuz prototiplerine sahipler. Hatta Antalya’da bir otelde dahi havuzlarına rastlamıştım.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Anlattığınız sistem süper fakat uygulanması oldukça maliyet gerektiren bir sistem gibi. Daha ucuz sistem gerktiği durumlarda; Yüzme havuzlarının temizlenmesi için. Doğal bir yöntem olarak klor yerine ozon gazı (O3) kullanılabileceğini duymuştum. Sizce mümkün mü ?

  http://www.arabayarislari.com/araba-yarisi

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Başak Pirtini

  Havuz suyunu su yapılandırıcılarla temizlemek de mümkün. Bunun için http://enerjiksu.blogspot.com.tr ye bakabilirsiniz. Ev tipi büyük boy su yapılandırıcı araçları havuz suyu girişine koyarak suyun içindeki tüm patojenlerin pasif hale gelmesine ve suyun kolarlanmadan temiz kalmasına yol açıyor. Daha fazlası linkteki ingilizce sitede mevcut.
  Başak Pirtini
  http://www.basakpirtini.com

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)