Anasayfa / Ev / Klorsuz Yüzme Havuzu Mümkün mü?

Klorsuz Yüzme Havuzu Mümkün mü?

Yüzme havuzlarında bulunan klor ve diğer zararlı kimyasallar, özellikle küçük yüzücüler için tehlike arz ediyor. Ama yüzme havuzları klorla temizlenmek zorunda değil. İspanya’nın Moncada bölgesindeki bu harika havuz, doğal filtre malzemeleri ve bitkiler yardımıyla temizleniyor.

klorsuz-havuz

Havuz, iki bölüme ayrılmış. Ortadaki alan yüzmek için. Çevresindeki çakıl ve bitkilerden oluşan alansa suyu temizliyor. Kirlenen su, çakıl ve kumdan oluşan filtrelerden geçtikten sonra, bitkilerin kökleriyle temas ediyor. Bitkiler suyun içindeki organik maddeleri emerek besleniyorlar. Zararlı bakterilerse, derinliği çok az olan temizleme bölgesinde güneşin morötesi ışınları sayesinde ölüyorlar. Son olarak, havuz suyunda bulunma olasılığı olan larvaları ve diğer su canlısı yumurtalarını yemeleri için, havuzda bir tür tatlısu karidesi besleniyor.

Havuzu tasarlayan Urbanarbolismo firması, kendi ifadesiyle “mimarlık ve doğayı bir araya getirmeyi hedefleyen” bir oluşum. Peyzaj mimarlarının yardımıyla tasarlanan havuzun kenarındaki bitkilerin çoğu yenebilir bitkiler. Aralarında nane, kereviz ve tere gibi türler var.

 

Kaynak:
inhabitat.com
 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir

Dibi Tutmuş Tencereler Nasıl Temizlenir?

Bir toplantı sonrası bir grup arkadaş sohbet ediyorduk. Gerçek Temizlik ekibimizden Aybike bana dedi ki, "Ben geçenlerde bir fırın tepsisinin dibini öyle kötü yaktım ki, temizlemeye uğraşmaktansa atayım daha iyi diye düşündüm. Sonra senin söylediğin bir şey aklıma geldi!" Adımız temizlikçiye çıktı bir kere. Şimdi ben böyle anlatınca siz zannediyorsunuz ki, biz inanılmaz derecede titiz ve hamarat insanlarız ve bir araya geldiğimizde yalnız ekolojik temizlik sohbeti yapıyoruz...

3 yorumlar

 1. Türkiye’de Almanya menşeli BioNova adında bir firma var ve onlar da bu örnekte olduğu gibi klorsuz havuz prototiplerine sahipler. Hatta Antalya’da bir otelde dahi havuzlarına rastlamıştım.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -7 (from 13 votes)
 2. Anlattığınız sistem süper fakat uygulanması oldukça maliyet gerektiren bir sistem gibi. Daha ucuz sistem gerktiği durumlarda; Yüzme havuzlarının temizlenmesi için. Doğal bir yöntem olarak klor yerine ozon gazı (O3) kullanılabileceğini duymuştum. Sizce mümkün mü ?

  http://www.arabayarislari.com/araba-yarisi

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +7 (from 21 votes)
 3. Havuz suyunu su yapılandırıcılarla temizlemek de mümkün. Bunun için http://enerjiksu.blogspot.com.tr ye bakabilirsiniz. Ev tipi büyük boy su yapılandırıcı araçları havuz suyu girişine koyarak suyun içindeki tüm patojenlerin pasif hale gelmesine ve suyun kolarlanmadan temiz kalmasına yol açıyor. Daha fazlası linkteki ingilizce sitede mevcut.
  Başak Pirtini
  http://www.basakpirtini.com

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 22 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir